Pokud chcete něčeho skutečně dosáhnout, musíte do toho vložit víc energie, než je obvyklé, říkají Jana Hanušová, Nicole Krajčovičová a Vendulka Klučková

Audioverze

Vyjednávání v převážně mužském byznysovém prostředí a oddání se práci na cestě k úspěchu. I to byla témata, kterým se věnovaly v podcastu Women in Finance tři úspěšné manažerky ze světa financí, které byly před rokem uvedeny do Síně slávy projektu #FinŽeny. Ve studiu se setkaly Vendulka Klučková, členka představenstva Amundi Česká republika, Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ESSOX a Nicole Krajčovičová, generální ředitelka ČSOB Asset Management.

Ani jedna z úspěšných žen si obor financí původně nevybrala. Vendulka Klučková studovala elektrotechnickou fakultu. Až posléze se dostala ke studiu MBA v Americe a světu financí tak byla blíže. Nyní funguje jako provozní ředitelka, tedy podle svých slov jako levá i pravá ruka CEO Amundi. „Řeším vše, co nefunguje, aby fungovalo. A snažím se také zasahovat do strategie firmy, abychom nedělali příliš složité kroky,“ říká Vendulka.

Snem Jany Hanušové bylo stát se lékařkou. Nakonec šla studovat filosofii a mezinárodní vztahy, rusistiku. Díky tomu má přesah do evropské legislativy a v návaznosti na „lékařský sen“ také míru empatie. „Mám ráda přesah do společenské odpovědnosti. Máme ve firmě speciální program vzdělávání pro děti, kde se hodně realizuju,“ doplňuje Jana.

Nicole vystudovala střední knihovnickou školu a láska ke knihám jí zůstala dodnes. Došlo jí ale, že prostředí knihovny je pro ni až příliš klidné a pomalé. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou a nastoupila do ČSOB, kde se pohybovala na různých pozicích a mohla pracovat v rychlejším tempu. „Chci, aby se firma posouvala dopředu, aby působila profesionálně a byla úspěšná. K tomu vedou mé kroky,“ vysvětluje Nicole.

Nicole se dle svých slov nepovažuje za super byznysovou vyjednavačku. „Stala jsem se jí postupně. Myslím si, že mám před sebou spoustu práce. Nejsem byznysem obouchaná od píky. Jsem přirozeně otevřená, a to člověk ve vyjednávání moc dělat nemůže,“ vysvětluje Nicole a doplňuje, že je pro ni komfortní vyjednávat v místnosti, která je lidsky pestrá. „Pestrá diskuze přichází s diverzitou - tedy s mixem mužů, žen, starých, mladých. V takové společnosti, kde se navíc nikdo nebojí říct svůj názor, se člověk učí a inspiruje nejvíce,“ doplňuje Nicole. Důležité je pro ni také pomáhat mladším kolegyním, aby se do - stále ještě mužského světa financí - nebály „prodrat“. „Musíte se přizpůsobit a občas vytáhnout i ty drápy,“ říká.

Jana má diskuzi a vyjednávání s partnery i klienty ráda a pro ostatní má dobrou zprávu. „Byznysové vyjednávání se zlepšuje se zkušenostmi, věkem a zralostí. Byznys je barvitý a setkáváte se s mnoha různými osobnostmi. Je to živý, neustále se vyvíjející organismus,“ říká Jana.

Vendulka se ve vyjednávání cítila lépe před třiceti lety, kdy mohla působit na ostatní jako sekernice. „Čím jsem starší, tím mám víc vazeb a chápu důsledky. Vyjednávání je pro mě proto daleko těžší,“ vysvětluje.

Dalším z témat rozhovoru byla nastupující generace. Všechny tři manažerky mladým kolegům drží palce a ve svém okolí vidí šikovné osobnosti. „Znám spoustu extrémně šikovných mladých lidí. Vůbec se o ně nebojím. Líbí se mi jejich angažovanost a to, že jim okolní svět není jedno,“ ukazuje svůj pohled Jana a doplňuje, že je důležité, aby se na své cestě mladí nebáli nekomfortních zón a změn, které je posunou dál.

Nicole Janu doplňuje, že mladí mají možná lépe nastavený balanc, pokud jde o vydávání energie. „Až čas ukáže, jak si skutečně vedli. Pokud člověk chce něčeho skutečně dosáhnout, musí do toho ale podle mého názoru vložit víc energie než je obvyklé,“ uzavírá.

Proč je důležité stavět si v práci milníky? Kdy si Vendulka Klučková, Jana Hanušová a Nicole Krajčovičová v práci připadaly, že jsou v něčem úplně na začátku? A jak se vyvarovat zavedenému korporátnímu přístupu „nesmést nápady hned ze stolu“? I o tom mluví v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital