Hlavně neustrnout. Pracovně se rozvíjet zvládáme i s rodinou, shodují se topmanažerky Veronika Huml Válová, Markéta Klučková a Lenka Landa Schejbalová

Co vše je důležité pro dlouhodobou spokojenou práci a efektivní komunikaci s kolegy? Jak pracovat s krizovými situacemi a nastavit si work-life balance? A čím být inspirací pro své okolí? I o tom mluví v novém díle podcastu Women in Finance elitní trojice žen z financí Lenka Landa Schejbalová, výkonná ředitelka pro interní audit z Komerční banky, Veronika Huml Válová, členka představenstva Trinity Bank a Markéta Klučková, Head of Employee Experience z České spořitelny.

Lenka Landa Schejbalová pracuje v Komerční bance 17 let a za tu dobu si prošla mnoha pozicemi. I díky tomu dokáže pochopit, co ve světě velké banky jde, nebo naopak nejde, případně proč „to nejde“. Jak přibližuje v podcastu Women in Finance, Komerční banku má ráda pro otevřenou a etickou kulturu. Svůj tým interních auditorů pak považuje za „perfektní“.

Jak moc zásadní je pro Lenku respekt? „Když jde někdo auditovat modely, není možné, aby neměl matematicko-statistický background nebo neměl expertizu. Naše práce je velmi o respektu. Pak jsou lidé více otevřeni komunikaci a spolupráci. A to je pro nás klíčové,“ říká Lenka.

Téma respektu a péče o vztahy na pracovišti zmiňuje i Veronika, která v Trinity Bank pracuje 14 let. „Respekt od ostatních kolegů je základ pro získání podpory pro klíčová rozhodnutí vznikající na představenstvu. Je to o vztazích, na kterých je potřeba neustále pracovat a upevňovat je. Pokud by byl v představenstvu někdo nesympatický, arogantní a lidé by k němu nějakým způsobem nevzhlíželi, nebude to fungovat v celé firmě,“ vysvětluje Veronika s tím, že se jí v Trinity Bank líbí, že s kolegy pracují efektivně a rychle.

Krizové situace a work-life balance

Veronika v podcastu Women in Finance také popisuje, že i přes pozitivní přístup a oblibu toho, co dělá, se občas objeví krizové chvíle, se kterými si musí umět poradit. „Jednou za čtrnáct dní jsem postavena před nějaký problém a v tu chvíli si člověk říká, že je to špatné. Pomáhá mi dát tomu čas. Když člověk daný problém řeší ve stresu, nemá tak jasné myšlení,“ uvádí Veronika s tím, že je důležité po práci vypínat hlavu. S tím jí pomáhají písničky od Bruna Marse, které si pouští v autě cestou z práce.

S krizovými situacemi si čas od času musí poradit v České spořitelně také Markéta, která v bance působí již 11 let. „Občas mám chvíle, kdy si říkám, proč si to děláme složitější. V tu chvíli si řeknu – nádech, výdech, pojď to zkusit ještě jednou a ono to pak vždy dopadne dobře,“ říká Markéta s tím, že čím je starší, vše bere s daleko větší lehkostí. Jedním dechem ale dodává, že jí je i po více než dekádě v České spořitelně stále velmi dobře.

Ohledně nastavení osobních hranic a work-life balance doporučuje Markéta domluvit se v rámci týmu, co komu vyhovuje. „Někomu nevadí si večer zapnout počítač a dodělat si svou práci, ale zase chce 3 hodiny odpoledne strávit s rodinou. Mně pomáhá jít si zaběhat. Každý si musí najít ten svůj balanc,“ doplňuje Markéta.

Inspirace pro okolí

Elitní trojice dam pozvaná do nového dílu podcastu Women in Finance byla v loňském roce zařazena do přehledu 131 inspirativních žen ve světě financí projektu #FinŽeny. V čem se ony samy cítí být vzorem pro své okolí? Pro Veroniku je důležité ukázat, že jde pracovat i s rodičovskými povinnostmi. „Když člověk hledá řešení, vše se dá zvládnout. A ani na mateřské by člověk neměl stagnovat. Měl by se dál vzdělávat v osobních dovednostech,“ míní Veronika.

Markéta by chtěla být vzorem pro ostatní v neustálém rozvíjení a vzdělávání. „Když začnete v nějakém odvětví, neznamená to, že tam zůstanete celou dobu. Je potřeba se neustále něco učit, zvlášť v této době. Mně by přišlo fajn si zkusit v rámci práce rotace, zkusit si obout pracovní boty jiného odvětví a lépe tak pochopit, jak co funguje,“ přibližuje Markéta.

Ohledně svého vlastního rozvoje a hledání výzev souhlasí i Lenka, které její koučka říká tryskomyš. „Myslím, že člověk se potřebuje stále posouvat dál. Nesmí začít stagnovat. Doufám, že v tom jsem pro někoho inspirací, že to jde a dá se to dělat i s rodinou,“ říká Lenka.

Na koho se v práci rády Lenka Landa Schejbalová, Veronika Huml Valová a Markéta Klučková obrací o radu? V čem všem jsou si se svými bankami přínosem? A jaké mají netradiční aktivity? I o tom mluví v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital