V otázce diverzity často narážíme na předsudky, říkají Barbora Vachová, Nina Moravcová a Petra Ondrušová

Diverzita je stále důležitější oblast firemního života, a to nejen ve finančním segmentu. Jejím cílem je vytvořit takové prostředí, ve kterém mohou lidé bez ohledu na individuální odlišnosti plně rozvíjet svůj potenciál. Barbora Vachová z ČSOB, Nina Moravcová z Generali a Petra Ondrušová z České spořitelny mají diverzitu na starosti v největších finančních institucích u nás. V podcastu Women in Finance přiznávají, že změna smýšlení je běh na dlouhou trať. „Těžko ze dne na den změníte mindstet několika tisíc lidí. Je potřeba alespoň vytvořit prostředí pro debatu a respekt,“ shodují se.

Petra Ondrušová působí od loňského dubna jako šéfka diverzity v České spořitelně. Původně se věnovala prémiovému bankovnictví. „Po druhé mateřské nastal moment, kdy jsem se rozhodovala, jestli se vrátím, nebo budu směřovat jinam. Táhli mě lidé. Měla jsem na nich postavený svůj leadership. No a posunula jsem se do pozice šéfky diverzity,“ přibližuje v podcastu Women in Finance.

Diverzita je podle Petry velmi široký pojem. „Je to o otevírání velkých témat, ale jakékoliv otevřete, tak narazíte na předsudky. Snažíme se o diskuse a tím měnit mindset, ale je to opravdu běh na dlouhou trať,“ říká s tím, že občas pojem diverzita způsobuje červené pupínky. „Ale tento pojem máme v každodenním životě a každý jsme od přírody jiný. Je potřeba se na každého podívat s respektem a vidět člověka takového, jaký je. Občas je diverzita o odvaze věci měnit, vybočovat z komfortní zóny,“ dodává Petra.

Pro Ninu Moravcovou, která působí jako Diversity and Inclusion Manager v Generali CEE Holding není diverzita jen o kvótách nebo o tom, zda mají firmy podepsanou chartu diverzity. „Je to o hodně víc. Je to o našich předsudcích. Každý musíme začít u sebe, kolik si děláme přes den předsudků. Pro diverzitu je klíčový respekt k druhým,“ říká s tím, že je současně důležité, aby diverzita nespadala pouze do HR.

I podle Niny je velmi těžké měnit mindset a naše přesvědčení o druhých. „Je to běh na dlouhou trať. Témata sice otevíráme, ale jsme teprve na začátku,“ dodává. S tím souhlasí také Barbora Vachová, která působí jako Leader Diverzity v ČSOB. „Je potřeba do toho jít s tím, že těžko ze dne na den změníte několik tisíc lidí. Za ČSOB je potřeba alespoň vytvořit prostředí a pak lidé musí chtít sami,“ říká.

Sama Babora se snaží i manažerům vysvětlovat, aby se příliš nezaměřovali na „tabulky“. „Je dobré dívat se, kolik žen je v managementu, abychom vytvořili v ženách chuť pracovat na ženském leadershipu. Ale bohužel orientace na čísla vždy úplně zabije myšlenku našich workshopů a pochopení, proč se na diverzitu zaměřujeme a v čem vytváříme hodnotu. Čísla jsou pro mě podpůrný element, jsou důležitá. Ale neměla by se šířit myšlenka, že jde jen o to vyplnit tabulku a naplnit čísla,“ říká.

V podcastu Women in Finance se dámy zaměřují také na to, jak pojmout pro kolegy téma diverzity pozitivně. „Je třeba mít připravené odpovědi, trochu si to odžít. Neustále dostávám například otázky, proč se věnujeme LGBT, když nikdo nikoho nediskriminuje. Já se snažím jít hlouběji a přemýšlím, proč je to dobře, že se tomu věnujeme,“ přibližuje například Barbora.

Existují fráze, na které jsou Petra Ondrušová, Barbora Vachová a Nina Moravcová alergické? V čem se považují za úspěšné? A jsou finance ideálním oborem pro ženy? I to je tématem podcastu Women in Finance.


sinfin.digital