Úspěch není o tom, kolik má člověk na účtu. Jde nám o vnitřní vyrovnanost a spokojenost, shodují se Michala Hergetová, Veronika Dvořáková a Alžběta Vejvodová

Audioverze

Podle jakých kritérií si vybrat profesi, děti jako pomocník pro správné nastavení work-life balance nebo umění říkat „ne“. I to byla témata, o kterých spolu diskutovaly v podcastu Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, moderátorka Michala Hergetová, partnerka advokátní kanceláře Havel & Partners Veronika Dvořáková a zástupkyně šéfredaktora Týdeníku Ekonom Alžběta Vejvodová.

Veronika Dvořáková má za sebou úspěšnou kariéru ve světě médií i státní správě. Dnes působí jako partnerka největší advokátní kanceláře v Česku. Při výběru toho, kde bude působit, vždy zohledňovala jediné kritérium – aby ji práce bavila. „Když mě práce baví, tak se v ní chci vzdělávat, přemýšlím o ní i ve volném čase, chci se inspirovat od kolegů,“ říká Veronika. A pokud je přeci jen třeba ubrat, má na to dobrý recept: vlastní děti. „Nechci si prací ukrajovat čas s dětmi. Čas s nimi nejde odkládat, ony nás potřebují teď. Měli bychom si je jako rodiče užít a vidět je vyrůstat,“ doplňuje Veronika, která se snaží „čas pro práci a čas s dětmi“ co nejvíce oddělit.

Úspěšná mediální expertka a právnička nepatří k rodičům, kteří by měli pro své děti ambiciózní cíle. Jak popisuje v podcastu Women in Finance, chce, aby měly především šťastné dětství. „Budu je podporovat ve všem, co chtějí dělat. Nemyslím si, že když jednou budou špičkoví manažeři, budou nutně nejšťastnější nebo nejúspěšnější. Žijeme v době, kdy už se úspěch měří jinak. Je o vnitřní vyrovnanosti, spokojenosti a také o tom, že v pětačtyřiceti letech nedostanete infarkt, protože jste celou dobu pracovali,“ vysvětluje Veronika.

O hledání balancu ví své také zástupkyně šéfredaktora Týdeníku Ekonom Alžběta Vejvodová. Sama by nechtěla, aby ji děti následovaly v pracovním nasazení. „Neumím si říct ‚stop‘ a bylo by dobré, abych se to naučila,“ říká s tím, že je v pracovním prostředí prospěšné, když zaměstnanec umí někdy říct svému šéfovi „ne“. „Přetížený zaměstnanec není pro šéfa výhoda. Klesá mu kreativita, je naštvaný, nedokáže dosahovat výkonů, které by šéf čekal,“ vysvětluje Alžběta. Sama se to učí a větší nadhled na řešení pracovních záležitostí získává například tím, že odjede na dovolenou. „Jen si tam nesmím brát pracovní notebook,“ dodává.

Úspěšná novinářka, která se věnuje mimo jiné právním tématům či oblasti udržitelnosti, učí své děti, jak si v budoucnu zvolit tu pravou profesi. „Učím je, že život není jen o penězích. Neměly by si do budoucna svou práci vybírat podle toho, jak velký budou mít plat. Jde o spokojenost a o to, aby člověk do práce chodil rád. Nejsem si úplně jistá, že čeští miliardáři jsou šťastní lidé. Vyrovnanost a spokojenost je víc než to, kolik má člověk na účtu,“ říká Alžběta.

Také Michala Hergetová, moderátorka a podnikatelka, se snaží se svými třemi syny diskutovat o zdravém pojetí úspěchu. „Zejména ten prostřední je nejvíc orientovaný na výsledek a s ním také nejvíc diskutuji. Říkám mu, že to není o tom, že nejlepší je ten, kdo má nejvíc peněz nebo bodů. Lepší je ten, kdo si to užívá, nenechá se nikým vláčet a pracuje tak, aby měl dobrý pocit,“ vysvětluje Michala a doplňuje, že s dětmi ráda diskutuje také o své práci. 

Jako moderátorku odborných ekonomických témat ji baví stále se něco nového učit. „Pracuji s těžkými tématy. Mluvit o nich tak, aby jim lidé rozuměli, je náročná disciplína. Když si o nich s mými třemi kluky povídám, zjišťuji, kdy mě chápou a kdy vůbec ne,“ doplňuje Michala recept na úspěšné zvládnutí náročných témat.

Umí si Michala Hergetová, Veronika Dvořáková a Alžběta Vejvodová přivlastnit úspěch, když něco dobře dopadne? Kdy naposledy ztratily nervy? A co dělají, když ztratí tah na branku? I o tom mluvily v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital