Vzdělanost žen a uplatnění maminek na trhu práce je zásadním klíčem k jejich úspěchu, shodují se Ivana Tykač a Kateřina Havrlant

Do čeho by dvě úspěšné ženy investovaly padesát korun či padesát tisíc? Jak velký dosah by musel mít projekt, který by podpořily padesáti miliony? A kam by chtěly, aby se posunula společnost za padesát let? I o tom mluvily Ivana Tykač a Kateřina Havrlant v posledním díle podcastu Women in Finance před jeho zimní pauzou.

Obě pozvané ženy se věnují širokému spektru aktivit. Ivana Tykač je dlouhodobě spojená s organizací Women for Women, věnuje se také developmentu, hospitality či aktuálně projektu na bázi umělé inteligence – rozvodovému asistentovi. „Věnuji se svým vášním, tomu, co mě baví, a také potřebám dětí,“ uvádí Ivana.

Právě ve spojení s dětmi a investováním do jejich budoucnosti je podle Ivany Tykač velmi důležitá vzdělanost. „Vzdělanost dětí je klíč k úspěchu. A především vzdělání děvčat. Je důležité nejen děvčata vzdělávat, ale poté, když už mají dostudováno, jim umožnit získané vzdělání uplatňovat a ne je z pracovního trhu eliminovat,“ popisuje Ivana problém nastavení délky mateřské dovolené v Česku. 

„Ty tři roky zní sice skvěle, ale v dnešní době, kdy je pracovní síla velmi drahá a ženy zůstanou tři, čtyři roky doma, ujede jim trh i obor. Byla bych ráda, aby za padesát let mohly ženy daleko více, lépe a snadněji uplatňovat své nadání a vzdělání a nebyly brány pouze jako matky,“ přibližuje Ivana své přání pro všechny ženy.

S tím souhlasí také Kateřina Havrlant. „Co se týče žen a částečných úvazků, je nezbytně nutná změna pracovního trhu. Je třeba zdůraznit investice do dovedností žen, aby se staly součástí flexibilní ekonomiky,“ říká Kateřina a dodává svůj pohled na pracovní efektivitu žen i mužů. „My ženy, když máme děti, zvládneme mnoho věcí během jedné hodiny, než si kdokoliv dokáže představit. Ve srovnání s tím, co muži zvládnou za svých osm pracovních hodin.“

Kateřina Havrlant je dnes partnerkou v Rockaway Capital a zastřešuje pro celou skupinu oblast ESG. Je také úspěšnou tzv. angel investorkou. „Momentálně se věnuji investování do technologických startupů, které mohou mít velký pozitivní dopad na současný svět, například trvalou udržitelnost či vyřešení sociálních problémů,“ říká Kateřina.

Otázka padesáti milionů

V rámci blížícího se padesátého dílu podcastu Women in Finance odpovídaly úspěšné podnikatelky, investorky a mentorky také na to, jakým směrem by investovaly určitou sumu peněz. S padesáti korunami by Ivana Tykač koupila někomu oběd. Kateřina Havrlant by své dceři pořídila do školy knížku či jiný edukační materiál.

S padesáti tisíci by obě podpořily konkrétní příběh. Ivana by podpořila mini byznys, který by pomohl se někomu osamostatnit. Kateřina by zařídila malířce Gabriele Těthalové letenku na stáž do New Yorku, díky které by se mohla dál vzdělávat, zviditelňovat a vrátit se nazpět s něčím hmatatelným.

„Finální“ otázku investice za padesát milionů by obě dvě směřovaly do oblasti vzdělání. „Když řeknete 50 milionů, přála bych si, aby daný byznys měl velký zásah. Například startup řešící globální edukační problém související s tím, že se zautomatizují naše dovednosti. Nakopnutí transformace lidí, aby mohli získat nové dovednosti a být stále zaměstnatelní,“ říká Kateřina Havrlant, která by tak propojila technologickou oblast, které velmi dobře rozumí, a edukační přesah.

Ani Ivana Tykač neváhala s odpovědí. Vzdělání je pro ni základ všeho. „Já bych rozhodně investovala peníze do vzdělávání nové generace učitelů. Tím, jak přicházejí nové technologie a svět díky tomu rychle poskočil, je málo učitelů, kteří jsou schopni takto uvažovat a děti to pak naučit,“ uvádí Ivana a doplňuje ještě jednu podstatnou věc v rámci současného vzdělávání. „Dnešní děti jsou jiné. A je třeba se věnovat jejich potřebám, jaké jsou a vycházet jim vstříc. Učit dnešní děti postaru už zkrátka nelze,“ zakončuje Ivana Tykač.

Dokáží se Ivana Tykač a Kateřina Havrlant zastavit a naordinovat samy sobě pauzu? Znají dobře své limity? A co je mentálně stále drží v Česku? I o tom mluví v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital