Ženy by se neměly bát více vystupovat, říkají Daniela Hamplová a Michala Jirásková

Kritické myšlení, rychlé rozhodování a zejména ženský pohled na kariérní cesty. To jsou témata speciálního dílu podcastu Women in Finance u příležitosti Mezinárodního dne žen. Pozvání přijaly dvě inspirativní manažerky, a to Daniela Hamplová a Michala Jirásková z Generali České pojišťovny.

Mezinárodní den žen, který většina z nás zná pod zkratkou MDŽ, se začal celosvětově slavit v návaznosti na stávku švadlen roku 1908 v New Yorku. Výsledkem jejich boje bylo například postupné získání volebního práva pro ženy a postupné zviditelňování tématu rovnoprávnosti. Je ale tento den také „svátkem“ dnešních inspirativních žen ve světě financí? „Zrovna v den oslav MDŽ mám poradu se svým podpůrným týmem, který je v podstatě složen z žen, takže se porada ponese hodně v ženském flow a těším se, že si to užijeme spolu,” říká Daniela Hamplová, regionální ředitelka v Generali Česká distribuce pro oblast Zlínska.

Na otázku, jaká témata by podle ní měla být pozvednuta, odpovídá, že by ženy měly zůstat ženami, i když pracují na „mužských“ pozicích. „Aby si každá žena uvědomila, že i když dělá pomyslně mužskou práci, její přidaná hodnota je, že je právě ženou. Má nějaký talent, který třeba muž nemá. Ale nemyslím si, že je potřeba, aby se žena stávala mužem,” dodává. „Pokud se zaměříme na téma MDŽ, myslím si, že by se ženy neměly bát a vystoupit z řad, být v první linii. Mají co říct. Obecně cítím, že se ženy spíše stahují do pozadí, že jsme pečovatelky, které dělají zázemí. Přesto ale máme na to být v první linii a vykřičet naše názory,” dodává Michala Jirásková, Risk Governance Manager Generali CEE Holding.

Oblastí, na kterou se Michaela zaměřuje, jsou nefinační a operační rizika. „Zejména v risk managementu je potřeba přemýšlet dopředu a předpovídat kroky, které se mohou stát. A pak je vyhodnocovat. Řekla bych, že mým nadáním je určité kritické myšlení a koncepční přístup, umět se na něco podívat s nadhledem a dát skládačku dohromady. Myslím si, že se to do určité míry dá naučit, určitě v tom ale hrají nějakou roli i předpoklady,” říká Michala Jirásková.

S tím souhlasí také Daniela Hamplová, která dodává, že je důležité, aby člověk pracoval se svými talenty. „Člověk si s věkem uvědomuje, jaké talenty má, nebo nemá. I tím, jaké mu přicházejí nabídky, pobídky a výzvy. Můj největší talent je strategické myšlení a umění rozhodnout se rychle a ideálně dobře. Pokud má člověk nějaký strategický talent, je také důležité umět věci realizovat. Právě tam jsem schopná se zčásti realizovat sama a pokud ne, musím se umět obklopit lidmi, kteří mi s tím pomohou,” doplňuje.

K prosazování nových přístupů a strategií je občas potřeba také inspirace z jiných zemí či týmů. Kromě řízení rizik v Česku má Michala Jirásková na starosti také supervizi v regionu CEE. „Kdybych mohla zmínit jen jednu konkrétní zemi, která mě inspiruje, je to Bulharsko. Místní kolegové jsou velmi proaktivní a mají spoustu nápadů, jak v risk managementu, tak v tom, jak jiné aktivity posouvat dál. Ale musím říct, že všichni mí kolegové jsou super,” říká Michala. 

„Já nedokážu zmínit jen jeden kraj, jelikož nás je 15. Zmíním tedy tři kraje, které mě inspirují nejvíc. Úplně naposledy to byl Moravskoslezský kraj, poté mě určitě inspiruje přístup kolegyně v Praze a nakonec Liberecký region, protože je mezi námi nejlepší. A člověk by se měl od nejlepších učit,” dodává Daniela.

Jaké vlastnosti jsou vhodné pro manažerskou pozici? Byly kariérní cesty manažerek z Generali přímočaré? Co se v poslední době naučily nového? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance Daniela Hamplová a Michala Jirásková.

sinfin.digital