Ženy musí dvojnásobně zvážit každý kariérní krok a fungovat na 130 procent, shodují se Tereza Zavadilová, Silke Horáková a Andrea Ferjenčíková

Přístup žen k budování kariéry, nevyužité příležitosti pro zakladatelky startupů nebo profesní výzvy. I to byla témata, o kterých v rámci podcastu Women in Finance debatovaly spoluzakladatelka byznys portálu Newstream.cz Tereza Zavadilová, soukromá investorka, spoluzakladatelka Tilia Impact Ventures a nakladatelství Albatros Media Silke Horáková a vedoucí zastoupení Evropské investiční banky v Česku Andrea Ferjenčíková.

Silke Horáková patří k průkopnicím impaktového investování v Česku. Spoluzaložila společnost Tilia Impact Ventures, která investuje do českých a CEE founderů s vizí, škálovatelnými byznys modely a globálním potenciálem pro environmentální nebo sociální impakt. 

Jak ale Silke popisuje v podcastu Women in Finance, ve světě je stále problémem přístup k investicím pro ženy podnikatelky a zakladatelky startupů. „Ze získaných dat víme, že od roku 2021 získal financování ve venture kapitálu čistě ženský tým jen v 1,8 procentech z celkového balíku peněz. Smíšené týmy získaly 8,9 procent a celý zbytek objemu peněz dostaly mužské týmy. To je bohužel globální trend. Musíme s tím něco dělat. Ještě je dlouhá cesta pro změnu,“ říká Silke, která na změnách ovlivňujících společnost pracuje již řadu let. V podcastu přibližuje také svou filantropickou činnost nebo to, jak se snaží inspirovat tým ve společnosti Albatros a předávat mu své zkušenosti.

Rozdílné přístupy můžu a žen

Silke Horáková je současně tvář, která se v médiích vyskytuje velmi často. Její příběh dlouhodobě sleduje i elitní ekonomická novinářka Tereza Zavadilová. Profesní cesta Terezy vedla přes českou redakci BBC v Londýně, pozici šéfredaktorky deníku E15 až na aktuální post spoluzakladatelky webu Newstream.cz, který se věnuje zprávám a příběhům ze světa financí. Tereza se dlouhodobě věnuje příběhům úspěšných žen a říká, že mají odlišný přístup k práci. „Ženy mají přístup ‚walk the talk‘. To, co dělají, mají skutečně odpracováno a umí to. Není to tak, že by si řekly – já tady budu šéfovat, aniž bych něco uměla.“

Třetí debatující podcastu Women in Finance byla Andrea Ferjenčíková, jejíž kariéra začala studiem diplomacie na Slovensku. Andrea následně působila jako poradkyně viceprezidentů v Evropské investiční bance a vedla kabinet ministra ekonomie na Slovensku. Aktuálně vede zastoupení Evropské investiční banky v Praze. Jak popisuje v rozhovoru, její silnou stránkou je plánování, organizování a myšlení out of the box. „Snažím se vše vidět v souvislostech a díky tomu se mi daří posouvat věci dál,“ říká Andrea.

Stejně jako Tereza a Silke, i Andrea vnímá v byznysovém prostředí rozdílné profesní přístupy mužů a žen. „Žena si musí dvojnásobně zvážit každý krok, pokud to chce dotáhnout daleko a musí fungovat na 130 procent. Nedávno jsem sledovala veřejné slyšení výboru na evropskou pozici. Nyní už úspěšná kandidátka říkala, že žena se přihlásí do výběrového procesu, když si je stoprocentně jistá, že má dovednosti, vzdělání a je dostatečně připravená. U mužů je to spíše o tom, že to jdou zkusit, i když si jsou jistí jen na 60 procent,” uvádí Andrea.

Ženský pracovní přístup se podle ní dá překlopit i do investování. „Žena potřebuje mít víc aktivní senzory na to, která investice bude dávat smysl, ať už po sociální či environmentální stránce. Je potřeba vybudovat ekosystém, ve kterém bude fungovat diverzita,“ míní.

Profesní přerod a přizpůsobení se nové situaci

Dalším tématem podcastu Women in Finance byl profesní přerod a přizpůsobení se nové situaci. U Andrey Ferjenčíkové šlo o přesun ze zahraničí, kde pracovala s velkými týmy, do Česka, kde funguje s malým týmem. „Miluju kontakt s lidmi. Ráda mluvím o věcech, které děláme, zjednodušenou cestou. Což je u velkých organizací občas problém,“ říká Andrea.

Do Česka se vrátila zejména proto, že měla touhu přinést „evropství“ i do našich krajin. Během kariéry v zahraničí si totiž uvědomila, že „gró“ se odehrává v bublině. „Mnoho krajin středoevropského regionu nevidí, na co mohou dosáhnout nebo nemají dostatečnou znalost, vědomost, jak si přitáhnout evropskou příležitost,“ vysvětluje Andrea s tím, že se například málo ví, že jen v Česku Evropská investiční banka proinvestovala již třicet miliard eur.

Profesní přerod Terezy Zavadilové se týkal změny z šéfredaktorky deníku E15 do pozice šéfky nově vznikajícího projektu. Podle ekonomické novinářky ale nešlo o zásadní odchýlení a nabyté zkušenosti z budování značky E15 jí při rozjezdu webu Newstream.cz výrazně pomohly. „E15 také vznikla na zelené louce a udržela si startupový mindset celou dobu, i když ji pak koupila společnost Czech News Center. Hodně jsme si toho dělali sami a jako šéfredaktorka jsem se kromě obsahu zajímala také o marketing a obchod,“ vysvětluje Tereza.

Jsou Andrea Ferjenčíková, Tereza Zavadilová a Silke Horáková zvyklé na to, že jsou také mediálními tvářemi svých organizací? Kdy se naposledy nudily? A co nebo kdo má na ně pozitivní vliv? I o tom mluvily v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital