KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Mysteriózní vraždy, záhadná zmizení: I to je součást historie česko-rakouského příhraničí 35 let po otevření hranic. Současné pátrání pro vraždícím rakouském myslivci tuhle pověst „temného kraje“ na hranicích Rakouska a Česka jen potvrzuje.
Rakouští policisté pátrají už druhý den po Rolandu Drexlerovi, který měl kvůli sporům v místním mysliveckém spolku zastřelit dvě osoby. Protože se vraždy staly nedaleko obce Kirchberg ob der Donau, pouhých 15 kilometrů vzdušnou čarou od českých hranic, požádala rakouská policie o pomoc i své české kolegy. Není totiž vyloučeno, že se podezřelý pachatel, který je na útěku i se dvěma dlouhými a jednou krátkou zbraní, bude pokoušet skrývat v Česku.
Pokud by rakouský myslivec skutečně přejel hranici, nebyl by to zdaleka první případ, kdy rakouští zločinci hledají úkryt u nás. A nejen to. I když se to možná kvůli malebné krajině v česko-rakouském příhraničí nezdá, tenhle kraj jako by po sametové revoluci přitahoval opravdu zvláštní druhy kriminality.
Pokud by chtěl někdo v těchto končinách natočit poutavý kriminální seriál, náměty by si nemusel vymýšlet. Nabízejí se samy. Jeden příklad za všechny: Loni náhodný turista našel v obci Pohoří na Šumavě v Novohradských horách (prakticky na hranicích s Rakouskem) tělo ženy, pohozené na místním zaniklém hřbitově.
Později vyšlo najevo, že ženu, majitelku jezdecké stáje z rakouské obce Langenlois, zřejmě zastřelil už v Rakousku její milenec a jeden z funkcionářů ultrapravicové strany Svobodných (FPÖ), který druhý den po činu spáchal sebevraždu. Proč ale tělo své oběti předtím převezl až do Pohoří, zůstává záhadou s mysteriózním pozadím.
Dračí rytíři
Rakouská média vypátrala, že zavražděná žena byla „velitelkou“ dolnorakouské odnože spolku Dračí rytířský řád (Ordo Equestris Draconis) a její vrah byl také členem této organizace. Oba se z neznámých důvodů silně zajímali o historii Pohoří na Šumavě, po válce zcela vysídleném, a dokonce finančně podporovali spolek místních vyhnanců, i když sami neměli s historií místa nic společného.
Proč? Pravý důvod toho, proč vrah odvezl ženu, velitelku rytířského řádu, právě na hřbitov v Pohoří, se policii dosud nepodařilo objasnit.
I tento příběh s mysteriózním pozadím je však jen jedním z kamínků ve skládačce dalších podobných kriminálních příběhů z česko-rakouského příhraničí v posledních 30 letech. Rakouská média dodnes píší například o záhadném zmizení dvou mladých Rakušanů, kteří se v roce 2015 v Česku doslova propadli do země.
Dva šestadvacetiletí mladíci se vydali autem do Vyššího Brodu (tak to oznámili příbuzným), přičemž kamera jejich auto naposledy zaznamenala v Bad Leonfeldenu. Poté je už nikdo nikdy neviděl, ani o nich neslyšel. Zmizeli i s autem.
Beze stopy
Případ je unikátní v tom (a tak se o tom píše i v rakouských a německých médiích), že po obou zmizelých nezbyla naprosto žádná, ani nepatrná stopa. Prostě nic.
Pátraní v celém česko-rakouském příhraničí, včetně nasazení vrtulníku a vodních záchranářů, nepřineslo žádný výsledek, na účtech obou mužů nebyly zaznamenány žádné pohyby, nepodařilo se najít žádného svědka, který by mladíky spatřil poté, co jejich auto naposledy zaznamenala kamera při jízdě směrem k českým hranicím. A to i přesto, že jejich upravené, stříbrošedé kombi Citroen BX z roku 1987 s poznávací značkou UU-883 DP bylo velmi nápadné.
Ani vypsání odměny ve výši 10 000 eur (260 000 korun) policii žádné důležité svědectví nepřineslo. „Stále ale doufáme v náhodu, která nám případ pomůže objasnit,“ řekl šéf hornorakouské kriminální policie Gottfried Mitterlehner.
Mizí nejen lidé, ale i traktory
Jenže když se někdo (nebo něco) ztratí v česko-rakouském příhraničí, pak někdy nepomůže ani náhoda. Důkazem je další příklad zmizení, tentokrát rakouského seniora Franze Leisse, který bydlel u hraničního přechodu Kleinhaugsdorf a často jezdil do Česka za podnikáním (a údajně i do jednoho z veřejných domů).
20. března 2009 večer byl viděn naposledy ve svém autě a pak se po něm – opět i s jeho autem – slehla zem. K mysterióznosti případu přispívá fakt, že policie po několika týdnech našla Leissovy psy ve velmi dobrém stavu, jako by se o ně po celou dobu někdo pečlivě staral. Samotného Leisse se ale ani po 15 letech najít nepodařilo.
„Franz Leiss zmizel v pološeru pohraniční oblasti mezi Rakouskem a Českem, ve světě plném prostituce a podivných obchodů,“ napsal v roce 2019 rakouský deník Kurier.
Noviny jako by přitom nechtěně vyjádřily pocity mnoha Rakušanů (ať už oprávněné či neoprávněné) z toho, co se i po mnoha letech od otevření hranic děje v pásmu, které před rokem 1989 rozdělovala „železná opona“. Mizí tam lidé, útočiště hledají vyšinutí jedinci z Rakouska a dochází tam ke kriminálním případům, které se nikdy nepodaří objasnit.
A nejde jen o lidi. Už někdy kolem roku 2005 psaly noviny o tom, jak někdo v průběhu noci ukradl nedaleko rakouského Guglwaldu z jednoho statku traktor, projel s ním kolem hraniční závory (která tam tehdy ještě byla) a přejel hranici do Česka. A v Česku stopa po traktoru najednou zmizela. Jako by se ke stroji snesl vrtulník a odnesl ho neznámo kam.
Záhada? Možná jinde. V česko-rakouském příhraničí poměrně běžný jev.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.