Nové letouny nebo robotická tomografie. Výrobci se představili ve Farnboroughu

ExportMag.cz

Společnosti Radalytica, Aero Vodochody, PBS Velká Bíteš, MGM Compro a další české firmy z leteckého průmyslu nabídly své technologie světu na prestižním airshow v britském Farnboroughu. Společná česká účast přinesla nové zakázky.

Na letišti v britském Farnboroughu se v předposledním červencovém týdnu slétly zbrojařské a letecké špičky. Na druhé největší letecké přehlídce na světě nechyběl český stánek zajištěný Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a národní delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem. Například firma Aero Vodochody se na airshow pochlubila novou zakázkou pro britské vzdušné síly a oznámila prohloubení spolupráce s americkou skupinou Patriots Global Traning, která otvírá českým letounům L-39NG cestu do Spojených států.

Letošní ročník Farnborough International Airshow svolal světovou obrannou a leteckou extraligu po čtyřleté pauze. Běžně se tato prestižní akce koná ob rok, tradiční kalendář ale v roce 2020 narušila koronavirová pandemie. Význam letošního ročníku však umocnila nejen vynucená přestávka, ale také v kontextu války na Ukrajině měnící se perspektiva pro obranný, vesmírný i letecký průmysl v Evropě, z nichž se stávají klíčová odvětví.

Jihlavan projednal nové zakázky až za 80 milionů korun

Ve společné expozici se na akci představilo pět českých firem a Asociace leteckého a kosmického průmyslu. Další trojice tradičních českých výrobců vystavovala ve svých stáncích. Do oficiální reprezentace však byly zapojeny i firemní týmy, které přicestovaly po vlastní ose. Delegace tak čítala více než desítku tuzemských podniků, které se potkaly se světovými hráči. V „národním dresu“ jednaly české firmy s vedením světových průmyslových gigantů, jako jsou Boeing, Airbus či Bell Helicopter.

Airshow ve Farnboroughu byla v programu Českých oficiálních účastí MPO první letošní akcí, kde se Česko prezentovalo již jako předsednická země v Radě EU. Na stometrové ploše české expozice se představily tyto firmy: Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), výrobce leteckých podvozků Charvát AXL, producent hydraulických systémů Jihlavan, opravárenský podnik pro těžkou údržbu Czech Airlines Technics a poskytovatel řešení pro virtuální pilotní výcvik Vrgineers.

Poslední jmenovaná firma přivezla do Farnboroughu své nejnovější brýle pro virtuální realitu XTAL 3, které mají výjimečně široké zorné pole zabírající 180 stupňů v horizontální rovině a 90 stupňů ve vertikální. Ty se staly hitem návštěvnického i zákaznického zájmů. V celkovém součtu měly vystavující firmy v průběhu veletrhu přes 350 jednání se stávajícími a novými zákazníky. Třeba Jihlavan odhaduje potenciál nově rozjednaných zakázek ve Farnboroughu na 70 až 80 milionů korun.

  • Jak funguje unikátní skenovací systém firmy Radalytica?
  • Jaký nový motor pokřtila na výstavě společnost PBS Velká Bíteš?
  • Kterou zakázku v oblasti vrtulníků získal podnik LOM Praha?
sinfin.digital