Hřbitovu na Hosíně dominuje vlajka s lebkou a zkříženými hnáty. Pozůstalým to nevadí, děti se radují

Když zavítáte do malebné obce Hosín u Českých Budějovic, naskytne se vám nezvyklý pohled. Prakticky v areálu místního hřbitova se totiž nachází dětské hřiště. Na tom by nebylo zase až tak nic divného, kdyby tomu hřišti nedominoval stožár s pirátskou vlajkou, tedy motiv lebky a zkřížených hnátů. Tahle zvláštní kombinace ale, jak se zdá, návštěvníkům hřbitova nijak zvlášť nevadí. 

Pro nezasvěceného návštěvníka Hosína působí pohled na místní hřbitov poněkud zvláštně. Celý areál hřbitova je obehnán zdí stejné barvy a velikosti, přičemž v přední části, hned za kaplí, „vyčuhuje“ ze hřbitova stožár s klasickou pirátskou vlajkou. Teprve když se návštěvník vytáhne na zeď a podívá se dovnitř, zjistí, že vlajka s lebkou a zkříženými hnáty je součástí dětského hřiště. To je sice od samotného hřbitova oddělené další zdí, to ale zvenku není vůbec poznat. Na první pohled se jedná o součást hřbitovního areálu.

Podle starosty Hosína Jana Řičánka jde o školní pozemek, který nedaleká základní a mateřská škola, umístěná přes ulici, využívá už od nepaměti. „Dříve tam byly také školní pozemky, využívané školou k pracovním činnostem,“ řekl INFO.CZ. Před několika lety se škola rozhodla, že na pozemcích vedle hřbitova vybuduje dětské hřiště. Místní jsou na to zvyklí, nemají s tím problém. Jenže nebylo možné zvolit pro dětské hřiště přímo vedle hřbitova přece jen jiný motiv než pirátskou loď s pirátskou vlajkou, navíc zdaleka viditelnou?

„Co já vím, byly kvůli tomu nějaké stížnosti, takže škola uvažuje o tom, že tu vlajku nechá přemalovat,“ řekl starosta. Žádný masivní tlak na odstranění vlajky ze strany místních nebo církve ale evidentně dosud nenastal. Ještě o minulém víkendu byla vlajka s lebkou a zkříženými hnáty zdaleka nejviditelnější součástí širšího hřbitovního areálu. Její viditelnost je totiž kromě výšky stožáru umocněna i tím, že černá lebka a zkřížené hnáty jsou namalovány na žlutém pozadí.

Podle předsedy Asociace pohřebních služeb ČR Jaroslava Mangla se v tomto ohledu a v této podobě pravděpodobně jedná minimálně o republikový unikát. „Já alespoň o ničem podobném v Česku nevím,“ řekl INFO.CZ Mangl. Na druhou stranu podle něj samotné dětské hřiště, umístěné hned vedle hřbitova, úplným unikátem není.

Například v Brandýse nad Labem, kde je škola nedaleko hřbitova, si děti hrají také poblíž hřbitovní zdi. Sice je na rozdíl od Hosína hned poznat, kde je hřiště a kde je hřbitov, i tak si ale musejí skupiny dětí a pozůstalých navzájem vyhovět. „Občas sice musím na děti houknout, aby tolik nekřičely nebo poprosit paní učitelku o více klidu, vždy se ale domluvíme a není s tím žádný problém,“ uvedl Jaroslav Mangl. Děti navíc podle něj přijdou tímto způsobem do styku s něčím, co je běžnou součástí života. „Jak já říkám, narodit se můžeme, ale zemřít musíme,“ řekl Mangl.

Na druhou stranu trochu polemizuje s volbou motivu, který zvolili na dětské hřiště u hřbitova na Hosíně. „Mně pirátská vlajka u hřbitovní zdi přijde poněkud zvláštní, nikdy jsem něco podobného neviděl. Ale když to nevadí třeba církvi, těžko to nějak z dálky kritizovat,“ uzavřel Mangl.

Dvanáctsettrojkou jezdil socialistický člověk z porodnice i na hřbitov. Zdatně prezentovala vrcholný bolševický marasmus

Black Friday 2023: Letos budou mít obchodníci podvádění těžší. Co sytí nákupní šílenství?

sinfin.digital