Rudé století trvalo sotva týden. Vandalové poškodili výstavu ukazující hrůzy komunismu

Letos je to sto let od založení Komunistické strany. O zvěrstvech, které byly ve jménu komunistické ideologie na našem území páchány, pojednává mimo jiné výstava Rudé století na pražské Kampě. Netrvalo ani týden od jejího zahájení a část venkovní expozice poničili vandalové. „Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit,“ komentuje barbarský čin europoslanec a předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Mementem jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin je i sté výročí vzniku Komunistické strany, které připadá na 16. května. Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století připravily k tomuto datu výstavu Rudé století, která mapuje vznik a vývoj samotné strany i zločiny, které byly ve jménu komunismu na našem území páchány.

„Komunismus napáchal na duši národa nevyčíslitelné škody, jejichž následky si neseme s sebou i v dnešní době. Proto je nutné si zvěrstva této hrůzné ideologie připomínat i jako varování, aby se to už nikdy neopakovalo. Když zapomeneme na historii, budeme pak nuceni ji prožívat znova,“ uvedl při otevření výstavy, která kombinuje venkovní část expozice v parku Kampa s vnitřní částí v prostorách Muzea Kampa, předseda správní rady muzea a europoslanec Jiří Pospíšil. Návštěvníci se ale mohli z venku vystavených infotabulí poučit jen necelý týden. V noci na čtvrtek se venkovní expozice stala terčem útoku neznámého vandala.

Výstava Rudé století se stala terčem vandalů

„Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti,“ říká k těžko pochopitelnému činu Pospíšil s tím, že policie byla o činu informována, poškozené tabule budou opraveny a návštěvníci mohou na výstavu Rudé století zavítat do 1. srpna.

sinfin.digital