Jedenáct dětí se třemi ženami. Jsou tristní osobní vztahy Elona Muska daní za jeho byznysovou genialitu?

Elon Musk bývá označován za psychopata a narcistního sociopata. Má jedenáct dětí se třemi ženami – s žádnou z nich už nežije a s žádnou se nerozešel v dobrém. Jeho „charakterové vady“ ale fungují i jako neustále napjatý luk, z něhož vystřeluje šípy úspěchu. A podobně jako on je na tom podle psychologů nejméně 20 % top manažerů. Jejich cestu na vrchol proto tak často lemují ruiny rozbořených mezilidských vztahů.

Se svou první ženou Justine se Musk rozvedl po osmiletém manželství v roce 2008. Ta se pak o dva roky později podělila s veřejností o podrobnosti z osobního života po boku aktuálně nejbohatšího muže planety. Stručně řečeno – někdejší idylická studentská láska se změnila postupem času ve vypjatý vztah s bezskrupulózním manipulátorem.

Když Elon Musk poprvé pohádkově zbohatl prodejem společnosti Zip2, pořídil si McLaren F1 a soukromé letadlo, a taky první ženu. Poklekl prý tehdy před Justine na rohu ulice a požádal ji poníženě o ruku. Většinu svého nově nabytého majetku ale již v té době převedl do společnosti X.com, z níž se později stal PayPal, a dva měsíce po svatbě nechal Justine podepsat „postmanželskou“ smlouvu, která se pro ni později ukázala být – jemně řečeno – značně nevýhodnou. Ale nic proti tomu nenamítala, plně mu důvěřovala, vnímala ho dle vlastních slov jako svého „Alexandra Velikého“. A to přesto, že se již tehdy objevovaly první varovné signály – například když jí při svatebním tanci zašeptal do ucha: „V našem vztahu jsem alfa.“ 

První dítě zemřelo krátce po narození

Ekonomická nerovnováha partnerů se do manželství promítala čím dál tím zřetelněji. V roce 2002 se spojily PayPal a eBay, čímž jmění Elona Muska vzrostlo na více než 100 milionů dolarů. Tehdy se Muskovým narodil první syn – Nevada Alexander. Zemřel v pouhých deseti týdnech následkem SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců). Po třech dnech na přístrojích se ho rodiče rozhodli nechat odpojit. Skrze média se později dohadovali, kdo z nich ho při tom držel v náručí, a Musk označil Justininu potřebu veřejně truchlit za „emočně manipulativní“.

Kdy Elon Musk spí? Miliardář poodhalil strasti, které má s Twitterem i vlastním zdravím

První žena Elona Muska: Trofejní manželka a stepfordská panička

V průběhu dalších pěti let porodila Justine dvojčata a následně trojčata, a vydala tři romány. Bohatství svého muže si tehdy užívala plnými doušky, přesto se ale cítila ochuzená: „Byl to život snů, privilegovaný a neskutečný. Ale všechno to pozlátko na povrchu nemohlo zakrýt rostoucí prázdnotu uvnitř,“ popisovala vzrůstající deziluzi. Osm let po svatbě bylo už manželství v troskách. Elon podváděl Justine „se svou prací“ a její literární ambice údajně zadupával do země. Justine se proti své vůli stala trofejní manželkou a „stepfordskou paničkou“.

Vytrvale odrážela Elonovy návrhy, aby se obarvila na platinovou blondýnu, i jeho ponižující chování: „Neustále mě upozorňoval, že v něčem selhávám. Odpovídala jsem mu, že jsem jeho žena, ne zaměstnankyně,“ vzpomíná Justine. Na to Musk reagoval: „Kdybys byla moje zaměstnankyně, vyhodil bych tě.“ Nakonec po několika  návštěvách manželské poradny a ultimátu, aby jejich problémy byly vyřešeny během jednoho dne, podal Musk žádost o rozvod – ten později označil The New York Post za jeden z nejdražších rozvodů v historii.

Válka technokratů: Elon Musk se ohání svobodou slova, ale jde mu především o peníze

Ex Grimes se soudí o děti X, Ex a Techno Mechanicuse

Být matkou dětí Elona Muska není žádná výhra, jak dokazuje i další aktuální kauza. Zpěvačka Grimes nejprve na sociálních sítích obvinila Muska, že jí brání v přístupu k nejmladšímu synovi, a teď na konci září podala soudní žalobu ohledně rodičovských práv. Grimes a Musk spolu mají tři děti: nejstaršího syna X Æ A-1, známého jako X (ten se narodil v květnu roku 2020), prostřední dceru jménem Exa Dark Sideræl, známou jako Y (tu jim porodila náhradní matka v prosinci roku 2021), a nejmladšího potomka, chlapce pojmenovaného Techno Mechanicus, zvaného Tau, narozeného loni v červnu. 

Další dvojčata mu v listopadu roku 2021 porodila Shivon Zilis, manažerka neurotechnologické společnosti Neuralink, kterou Musk sám založil. Dceru pojmenovali Azure, syna Strider. V porovnání se jmény, která vymysleli s Grimes, skoro až nudně. 

Značně „neortodoxní“ je Elon Musk nejen při pojmenovávání svých dětí, ale i ve vztazích s jejich matkami. Před dvěma lety veřejně přiznal, že trpí poruchou autistického spektra. Jeho chování navíc vykazuje i jisté psychopatické a sociopatické rysy. Tito lidé jsou bezesporu „výjimeční“ a jak naznačují výzkumy, často se stávají lídry. „Normální“ člověk by totiž nikdy tolik neriskoval, bez jakýchkoli ohledů na ostatní ve svém okolí. Jenže risk je zisk, a že při tom ztrácejí své nejbližší, je daní za úspěch, kterou tenhle aktuálně nejbohatší člověk světa evidentně nemá problém platit.

Elon Musk se s Grimes rozešel po třech letech vztahu. Důvodem rozchodu prý bylo to, že partneři žijí daleko od sebe.

Mezi vrcholovými manažery je psychopatů stejně jako mezi vězni

Větší než malé množství psychopatů se vyskytuje mezi lidmi pohybujícími se v nejvyšších patrech korporátního byznysu. Forenzní psycholog Nathan Brooks tvrdí, že zatímco psychopatické rysy vykazuje v běžné populaci zhruba jeden člověk ze sta, mezi vrcholovými manažery jich najdeme až 21 %. Mimochodem stejný poměr je i mezi odsouzený vězni.

„Úspěšného psychopata“ popisuje jako vysoce výkonného člověka s typickými rysy, mezi něž patří neupřímnost, absence empatie a soucitu, egocentrismus, povrchnost... ale zároveň i podmanivé osobní kouzlo. „Typičtí psychopaté kolem sebe vytvářejí chaos a mají tendenci stavět lidi ve svém okolí proti sobě,“ shrnuje psycholog hlavní znaky tohoto typu osobnosti.

Výzkum Vídeňské univerzity ekonomie a obchodu sice neprokázal, že by se top manažery stávali výhradně jen psychopaté, ale hned u několika generálních ředitelů velkých společností zapojených do skandálů v posledním desetiletí odhalil výrazné machiavellistické tendence i narcistické rysy – od touhy být neustále chváleni a obdivováni přes vysokou míru sebejistoty a extrémní sebestřednost až po arogantní chování a neschopnost přijímat kritiku.

Lidští predátoři necítí vinu ani výčitky svědomí, postrádají schopnost empatie a jsou schopni „jít přes mrtvoly“ jak ve vztazích pracovních, tak osobních. Právě ve vedoucích pozicích ale mohou naplno uplatnit svou průbojnost, kreativitu i šarm, dát volný průchod své soutěživosti i touze po moci a upevňovat grandiózní pocit vlastní výjimečnosti a nepostradatelnosti. Nehledí nalevo ani napravo, derou se za svými sny a úspěchem přímou cestou. Jenže na druhou stranu to bývají zároveň i vizionáři a lídři, kteří společnost jako celek posouvají vpřed.

Psychopat necítí strach, ale nemusí to být ničema a asociál. V některých profesích jsou i užiteční a třeba v politice jich je mnoho, říká Honzák

sinfin.digital