Co si přát v novém roce? Hlavně dobrou vůli a otevřenou mysl. To dáme!

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Začal nový rok. Co bychom si od něj měli přát? Co přinese? Co vůbec můžeme ovlivnit? Může být lepší, než ten loňský?

Není to jako otočit list a začít s čistým bílým papírem. Všechny dobré i špatné věci, které se děly do 31. prosince 2022, budou pokračovat. Koneckonců nejde o nic jiného než o datum v kalendáři. Na druhé straně má Nový rok jistý magický význam, s nímž si spojujeme očekávání změn. A je odvěkým údělem druhu Homo sapiens vlastní vůlí a úsilím proměňovat svět kolem sebe, překonávat překážky a otevírat si dveře k budoucnosti. Co pro naplnění oné lidské role můžeme udělat v roce 2023?

Začněme optimistickou zprávou. Právě skončený rok jsme přežili lépe, než mnozí z nás předpokládali. Nenaplnily se nejhorší obavy, jež byly oprávněné, ale nakonec naštěstí přehnané. Situace není pro mnoho lidí lehká, inflace je vysoko nad deseti procenty, zdražily se energie. Na druhé straně životní úroveň řady domácností sice utrpěla, ale nepropadla se na dno. Dokázal přežít i robustní český průmysl, přestože se firmy dostávaly do velkých potíží. Zvládli jsme to, což je důkazem síly ekonomiky a soudržnosti společnosti.

Vstupujeme do nového roku v lepší kondici než by mnozí, včetně autora těchto řádek, očekávali před šesti měsíci. Podle předpovědí analytiků nás ovšem ty pravé zkoušky teprve čekají. Až přijdou, bude samozřejmě na místě se jim věnovat. Nyní ale stojíme na pomyslném začátku a díváme se kupředu s nadějí. Co můžeme udělat pro to, aby příštích dvanáct měsíců dopadlo co nejlépe a my si vytvořili dobré předpoklady pro další roky?

Těžkosti přijdou tak jako tak, neboť je způsobí objektivní globální či přinejmenším celoevropské příčiny. Na nás je se s nimi vyrovnat a nevzdat se. Tak jako se s nimi vyrovnávali a vyrovnávají, nevzdávali se a nevzdávají naši předci či současní občané Ukrajiny. I do nového roku nás provázejí vysoká inflace, energetická drahota a ruská agrese. Nicméně ekonomové předpovídají, že ceny se budou zvyšovat stále pomaleji, trh s energiemi se začíná stabilizovat a šance Ukrajinců zvítězit jsou každým dnem větší.

Toto jsou ony vnější předpoklady a objektivní pohyby, které se dějí a jednotlivec je tak úplně neovlivní. Ale každý z nás si může zvolit vlastní přístup, vlastní cestu, vlastní reakci na situaci. Buď se pasivně poddá tomu, co přijde, nebo se tomu aktivně postaví čelem s prostým, ale odhodlaným zvoláním: „to dám!“

Není úplně úkolem médií probouzet v lidech optimismus a vůli překonávat problémy, dávat jim naději. To je spíše práce pro politiky. Nicméně udělejme alespoň jednou v roce výjimku a místo kritizování, analyzování a varování se podívejme do budoucnosti pohledem lidí, kteří jsou připraveni poprat se se vším, co přijde. A zvítězit…

K tomu, abychom na konci roku byli jako společnost silnější než na jeho začátku, může přispět každý z nás. Stačí se držet dvou jednoduchých pravidel: Zákona dobré vůle a Zákona otevřené mysli. Což znamená nebrat každého člověka s opačným názorem hned za nepřítele a umět vnímat jeho argumenty. V podstatě jde o návrat k tomu, co Tomáš Garrigue Masaryk nazýval Revolucí hlav a srdcí.

Bylo by dobré, aby se těmi dvěma zákony řídili v první řadě politici. Pro toho, kdo má pevné postoje a hodnoty, snad není těžké obhájit je v otevřené a věcné diskusi a nakonec najít elementární shodu. Je ale důležité, aby všichni přistupovali k druhým s důvěrou a s rozumem. Ve společnosti ovládané nenávistí a emocemi se špatně žije a taková společnost brzy ztrácí i svobodu a s ní šanci na bezpečí a prosperitu. Každý je zodpovědný za své osobní štěstí, ale na cestě k němu se jde lépe a snadněji v zemi, kde si lidé věří a kde přemýšlejí.

Uveďme alespoň jeden problém, k jehož řešení je nutné hodně dobré vůle a otevřené mysli: zajištění energetické suverenity. Inflace, ceny elektřiny a plynu nás budou trápit, jak ale bylo řečeno, vývoj opravňuje k mírnému optimismu. V roce 2023 si však musíme vybojovat předpoklady k tomu, aby se nám roce 2025 nestalo, že otočíme vypínačem - a nestane se nic, třeba kvůli tomu, že zavřeme uhelné elektrárny a nebudeme mít náhradu. Zde bude třeba celonárodní a politické jednoty, přičemž obstrukce už nečekejme od Moskvy, leč z Bruselu.

Právě uplynulý rok ukázal, že na tom s dobrou vůli a otevřenou myslí nejsme tak špatně. Extremistických, nenávistných a hloupých projevů bylo vzhledem k objektivně těžké situaci opravdu minimum. V zásadě tak může být přání do nového roku jednoduché: zůstaňme takovými, jací jsme a udržme si vlastnosti, které nám umožnily relativně dobře zvládnout uplynulých (nikoli snadných) dvanáct měsíců. Česká společnost se vzdor temným předpovědím nerozpadá, ale drží. Za to si můžeme vzájemně poděkovat a pogratulovat.

Většina z nás prokázala solidaritu s bojujícími Ukrajinci a rozum v reakci na problémy, jež přinesly vnější okolnosti. Co se týká vlády, ta obstála, byť ne „bez ztráty kytičky“. V novém roce by neměla hřešit na to, že lidé se k inflaci a energetické bídě postavili odvážně, empaticky a rozumně a nenapínat jejich trpělivost. I od ní čekáme dobrou vůli a otevřenou mysl při hledání řešení, která nás dostanou z krize. Na ní je, aby reálnou činností i vystupováním vzbuzovala naději a víru, že tento rok bude lepší než minulý.

Jde o jeden z nejdůležitějších, pokud ne vůbec nejdůležitější prvek vládnutí. Důvěra v politiku a dobrá nálada přinášejí do společnosti stabilitu, prosperitu a jistotu, což jsou předpoklady, aby občané mohli svobodně hledat své vlastní štěstí. Lidé pak spíše přistupují k druhým s dobrou vůlí a otevřenou myslí. Jinak řečeno, z úspěšné přítomnosti roste ještě úspěšnější budoucnost. Před námi je dalších dvanáct měsíců. Nakonec budou přes všechny objektivní okolnosti a předpoklady především takové, jakými si je sami uděláme. Začínáme dnes!

Technologické trendy roku 2023: Na co se těšit a co naopak děsí?

sinfin.digital