Pařba na diskotéce se nedá omluvit. Jak chcete vést děti ke sportu, když se jejich vzory chovají jako naprostí pitomci?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Jít na diskotéku dva dny před klíčovým zápasem, který rozhodne nejen o tom, zda se česká fotbalová reprezentace dostane na fotbalové Euro, ale také třeba o finanční kondici fotbalového svazu v příštích letech, být tam do rána a pít alkohol je zhola nepochopitelné a neomluvitelné. Přesto se to našim třem hráčům stalo. Svůj díl viny za to nese také trenér nároďáku Jaroslav Šilhavý. Možná by měl zvážit rezignaci.

„Tři hráči národního týmu zásadním způsobem v sobotu v noci porušili interní pravidla reprezentace. Jakub Brabec, Vladimír Coufal a Jan Kuchta s okamžitou platností z rozhodnutí vedení reprezentace opustili sraz národního týmu.“ Všichni tři se zdrželi do ranních hodin na diskotéce, kde pili alkohol. Přišel s tím deník Sport a iSport.cz. Výše citované strohé prohlášení české fotbalové asociace, které se objevilo v neděli před polednem na sociálních sítích, je tedy reakce na dotazy novinářů.

Celá věc má několik rovin. Předně: Brabec, Coufal a Kuchta patří dlouhodobě mezi hráče základní sestavy nároďáku. Zachovali se tak sobecky a bezohledně k týmu, který v pondělí čeká zápas sezóny. Už teď je jasné, že k němu nastoupí ve výrazně oslabené sestavě, navíc v atmosféře, která hráčům k dobrému výkonu zrovna nepřidá. Dále: je zcela nepochopitelné, že se na diskotéku vypravil kromě tří hráčů základního reprezentačního kádru také člen Výkonného výboru FAČR Tomáš Neumann.

Celé to nejspíš odráží atmosféru kolem české fotbalové reprezentace, která v posledních několika zápasech na hřišti buď selhala, anebo zanechala přinejmenším rozpačitý dojem. Vina jde nejen za realizačním týmem v čele s trenérem Jaroslavem Šilhavým, ale také za celým vedením svazu. Je to otřesná vizitka už tak dost pošramocené pověsti českého fotbalu. Je to nepochopitelné, neakceptovatelné a neomluvitelné. A zodpovědnost jde za všemi, kdo do věci můžou mluvit a ovlivnit ji.

Že se na to nedá koukat? Nároďák má až zázračné výsledky vzhledem ke stavu, v jakém je fotbal v Česku

A nejde jen o to, že nás čeká klíčový pondělní zápas o postup na Euro, což souvisí třeba i s finanční kondicí celého českého fotbalu, jde také o respekt, úctu a věrohodnost fotbalu jako takového. A že jde o prostředí dost prohnilé, tuší tak nějak každý. Jasně, špičkoví sportovci čelí permanentně obrovskému tlaku a je tudíž pochopitelné, že si občas potřebují ulevit, odreagovat se. Je ale zhola nemyslitelné, aby se to stalo právě v tento moment.

A celé to má ještě jeden rozměr, a tím je vzkaz všem malým klukům, kteří k našim reprezentantům vzhlížejí jako ke svým vzorům. Něco o tom vím, jednoho takového klučinu mám doma. Stále, každé ráno, v poledne i večer, mluvíme o fotbalu. A neprobíráme jen tréninky, ale i vše okolo – spánek, dobré jídlo, regeneraci, odpočinek, doplňkové sporty. Vštěpuju mu, že to všechno je důležité, na všem záleží – na každé přihrávce, centru, střele, sprintu, výklusu nebo protažení. A také mu říkám, ať si přečte, jak trénují, jedí, odpočívají, cvičí a celkově fungují vrcholoví sportovci.

Jinak řečeno: součástí role špičkových sportovců je být vzorem všem malým klukům. Je to velká odpovědnost a nepochybně také velká radost. Jen se u toho nesmíte chovat jako diletant, který neví, že když jde někomu příkladem, nemůže se dva dny před zápasem zjevit na diskotéce a sázet do sebe alkoholické drinky. Být vzorem naopak znamená, že si všechny tyto souvislosti uvědomuje a také se podle toho chová. Jak chcete vést děti ke sportu a zdravému životnímu stylu, když se jejich vzory chovají jako naprostí pitomci?

Fotbalem jsem vždy chtěl bavit lidi. „Dloubák“ mi brankář Maier odpustil až po 35 letech, říká Panenka

Milovník aut a bravurní řidič: Ferdinand Vaněk alias Václav Havel jezdil „překulovat sudy“ v mercedesu

Zdání klame, Palestinci nemají žádné skutečné přátele. Arabské státy se uprchlíků štítí jako lepry

sinfin.digital