Zdechovský: Je nutné zvýšit tresty podvodníkům okrádající seniory

Tomáš Zdechovský

KOMENTÁŘ | Paní Marii je přes osmdesát let. Žije sama, manžel jí zemřel před lety. Ve čtyři ráno jí zvoní telefon, představí se nějaký lékař a řekne jí, že její vnučka zavinila nehodu. Je na ARO, nemůže mluvit. Pokud paní Marie nepošle okamžitě peníze, vnučka půjde jako viník nehody do vězení. Když zaplatí, vyřeší se to mimosoudně a vnučka bude volná. 

Bohužel to není scénář k novému thrilleru, ale šmejdská praktika, která útočí na seniory. Legenda o tíživé situaci vnoučete totiž zabírá velice dobře. Senioři se o své blízké bojí, hovor se odehraje v noci, babička je zmatená a peníze zajistí. Druhou variantou, kterou podvodníci používají, je, že se rovnou vydávají za rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka. 

Jak upozorňují policisté, rozhovor častokrát začíná slovy: „Ahoj babi/dědo, hádej, kdo volá.“ Zaskočený senior vysloví jméno vnuka/vnučky a už se roztáčí kolotoč, na jehož konci je senior chudší o desítky tisíc korun. Policisté tento způsob pojmenovali legendou VNUK.

Okradený senior mnohdy přijde o veškeré své finanční prostředky, zažívá existenční problémy, zdravotní a psychické dopady z prožitého traumatu. Následky mnohdy bývají fatální, upozornila ve své předvánoční zprávě policie. 

Snadný přístup k obětem skrze linku 1188

Podvodníci využívají veřejnou linku www.1188.cz k vyhledávání potenciálních obětí. Stačí, aby napsali do vyhledávání křestní jméno a vyjede jim seznam telefonních čísel včetně adres. Pak už jen zkouší, kdo se na jejich trik chytí. Problémem je i GDPR, protože lidé vůbec neví, že by někdo mohl mít tak snadný přístup k jejich údajům.

Jednoduchému přístupu ke kontaktům by se dalo zabránit přidáním atributu příjmení nebo registrací uživatele. V tomto případě je nutné zatlačit na provozovatele, aby zpřísnil podmínky pro vyhledávání a pokusil se tak zamezit podobným praktikám. Aktuálně společnost provozující linku 1188 úzce spolupracuje s policií. 

Milionové škody

O tom, že se podvodníkům daří, svědčí i přehled způsobených škod v posledních letech. Podvody každoročně šplhají do desítek milionů korun. Významnější pokles finančních ztrát zaznamenali kriminalisté v loňském roce, kdy svět ovlivnila pandemie koronaviru.

Snadný přístup podvodníků ke kontaktům ale není jediným problémem, který stěžuje policistům jejich práci. Častokrát se totiž jedná o organizované skupiny, které operují i v okolních státech. Mezinárodní spolupráce vyšetřovatelů není z hlediska potírání této činnosti příliš efektivní, což je nutné změnit. Podle české strany funguje výměna informací, ale to je tak všechno. Větší úspěchy končí, protože každý stát má odlišný právní pohled na tuto problematiku. 

Příliš nízké tresty

Příznivým faktorem pro zločinecké skupiny jsou i mírné tresty, které jejím členům v případě prokázání hrozí. Pokud člověk není trestán, což je u zahraničních pachatelů běžné, a způsobená škoda je do 100 tisíc korun, pak mu hrozí dva roky vězení. Efektivnější by bylo zvýšit sazbu za spáchání deliktu na seniorovi na 2–8 let vězení bez ohledu způsobenou škodu.

Senioři patří dlouhodobě mezi nejohroženější skupiny naší společnosti. Stávají se snadným cílem podvodníků a zlodějů a je politicích, aby s tím něco dělali. Proto chceme tuto problematiku s poslancem Alešem Dufkem (KDU-ČSL) a senátorkou Miluší Horskou (nezávislá za KDU-ČSL) otevřít jak na české, tak i evropské úrovni. Je nutné upravit legislativu, zvýšit tresty a pomoci policistům v jejich práci. Pokud nebudou podvodníky ohrožovat přísnější tresty, pak nemají důvod s touto obživou přestávat. A to se v následujícím roce pokusíme změnit.

Autor je europoslancec za KDU-ČSL 

sinfin.digital