Je nutné, aby hodinové sazby advokátů v Česku stoupaly, říká Lukáš Ševčík z Kinstellar

S trochou nadsázky nemá advokátní kancelář Kinstellar štěstí na načasování svých klíčových rozhodnutí. Od londýnských Linklaters se tým právníků oddělil v den pádu Lehman Brothers v roce 2008. Vloni pak převzala od DLA Piper na Ukrajině svou doposud největší kancelář. Ta je nyní paralyzována probíhající válkou. I přes to Kinstellar dlouhodobě roste a dala by se označit za nejúspěšnější původem českou kanceláře ve světě. Sama se tak ale podle pražského vedoucího partnera Lukáše Ševčíka neoznačuje. „Nevnímáme se jako česká kancelář. Cíleně ani nemáme centrálu,“ říká v podcastu Best Lawyers.

Mezinárodní advokátní kancelář Kinstellar vznikla v roce 2008 odpojením od největší britské transakční kanceláře Linklaters. Šéfem její pražské pobočky a současně jedním ze čtyř vedoucích celé sítě je Lukáš Ševčík, host druhého dílu podcastové série Best Lawyers. I když nebyly začátky kanceláře v době recese jednoduché, dnes patří Kinstellar mezi špičku ve všech zemích, kde působí. V Česku pak zaujímá sedmé místo advokátního trhu z hlediska tržeb. „Určitě se v Česku řadíme k předním kancelářím. I když se každý byznys měří čísly, ta dostupná z advokátního trhu nemusí odpovídat realitě. Nemyslím si, že by si je někdo přikresloval. Je to jednoduše dáno tím, že některé kanceláře poskytují služby i v zahraničí nebo mají matky například v Londýně. Ne každá fakturace probíhá přes českou pobočku. Ty čísla pak prostě nemusí odpovídat,“ říká Ševčík v podcastu Best Lawyers.

Naráží tím i na silnou mezinárodní stopu Kinstellar. „Když jsme začínali, odpojovali jsme se od Londýna jako Praha, Bratislava, Budapešť a Bukurešť. Nechtěli jsme tvořit dojem, že máme jednu hlavní centrálu,“ vysvětluje, proč má kancelář decentralizované vedení a dodává: „Navíc, pokud by byla centrála v Praze, byli bychom vnímáni pouze jako česká kancelář, a to jsme nechtěli. Nevnímáme se jako česká kancelář.“ Sám Lukáš Ševčík je také v pětičlenné mezinárodní skupině, která celou síť vede. „Snažíme se kancelář řídit konsenzuálně. Každý z nás je ješitný a myslí si, že by se svět měl točit kolem něho. S lidmi je ale třeba pracovat,“ dodává.

Od roku 2008 Kinstellar připojila ke své síti několik dalších poboček a dnes má kanceláře ve dvanácti zemích Evropy a Jihovýchodní Asie. Vloni Kinstellar převzali ukrajinskou kancelář s téměř 50 advokáty, která se tak stala největší pobočkou celé sítě. Jen několik měsíců poté se ale kyjevské kanceláře vyprázdnily. „Na Ukrajině jsme aktivní pouze v omezeném rozsahu. V kancelářských prostorách, kde jsme působili, pochopitelně nikdo není. Našem lidem jsme nabízeli, aby se relokovali do jiných kanceláří,” říká Ševčík a dodává, že někteří zaměstnanci tuto možnost využili a převážná většina zamířila do Polska.

Tématem podcastu Best Lawyers jsou také ceny za právní služby. Hodinové sazby elitních advokátů u nás podle Lukáše Ševčíka neodpovídají realitě. „Sazby, se kterými se na trhu potýkáme u domácích klientů, jsou strašně nízké. Je nutné, aby tyto sazby stoupaly. Pro příklad, moji kolegové se nedávno vrátili z New Yorku, kde měli setkání s partnery velkých amerických kanceláří, Hodinová sazba jednoho partnera se tam pohybuje až kolem dvou tisíc dolarů,“ poukazuje Ševčík na extrémní propast mezi sazbami a dodává, že i když by tak vysoké částky v našem regionu nedávaly smysl, zvýšení sazeb je potřeba.

Považuje se Lukáš Ševčík za konzervativního investora? Proč je podle něj rok 2022 na trhu právních služeb dynamický a na čem se kanceláři povedlo ušetřit v „covidových“ letech? Má smysl, aby šla advokátní kancelář například na burzu? A jak funguje vedení Kinstellar? I na to odpovídá Lukáš Ševčík v podcastové sérii Best Lawyers.

sinfin.digital