Stále jsme otevřeni akvizicím, i když na to trh možná ještě připravený není, říká Jakub Dohnal z Arrows ETL Global

Advokátní kancelář Arrows ETL Global se dlouhodobě netají snahou o růst formou akvizic. „Zatím se to nepovedlo. Možná na to trh není připraven, ale naše ambice trvá. Myslím si, že do budoucna přežijí velké advokátní kanceláře, ale budou to muset zkombinovat s jakousi butikovostí. To znamená velký pevný základ, aby kancelář pokryla širší oblasti, a na dílčí specializace spolupracovat s menšími kancelářemi,“ říká v podcastu Best Lawyers řídící partner kanceláře Jakub Dohnal. Budoucnost advokacie je podle něj v „cenově dostupné a rychlé právní službě ve standardu, který klientovi vyhovuje.“

Stále ještě nová značka Arrows ETL Global sice nepatří k největším na tuzemském trhu právních služeb, má k tomu však celkem rázně nakročeno. Alespoň měřeno meziročním nárůstem tržeb, který se v loňském roce blížil 50 procentům, když firma dokázala tržby zvednout z předloňských 80 milionů na 117 milionů. „Děláme, co můžeme, abychom se dostali do TOP 10 kanceláří,“ říká Jakub Dohnal, řídící partner advokátní kanceláře. Tržby ale nejsou vše, „velikost“ kanceláře se skládá z vícerých atributů, přičemž tím podstatným podle Dohnala je to, jak ji vnímají klienti.

Růst se dá podle Dohnala různě – jedním z možných způsobů jsou akvizice. „Jsme otevřeni spojení s další kanceláří obdobného typu. Tím myslím kancelář, která má ambice zlepšovat služby pro klienty, mít dostatek prostředků na nejlepší software, nejlepší prostředí a nejlepší služby pro své lidi,“ neskrývá ambice Dohnal.

Umělá inteligence jako příležitost

Velkou příležitost, jak poskytovat expertní služby za dostupnou cenu, vidí Dohnal v umělé inteligenci. „Butiková kancelář má často problém s přenášením know-how. Pro české prostředí je typické, že partneři těžko cvičí své nové kolegy, nebo dosáhnou věku, kdy se jim už nechce. To bude možné změnit. Umělá inteligence už teď mění trh právních služeb. Díky prvkům automatizace a používání umělé inteligence lze snížit náklady na armádu obsluhujících kolegů,“ líčí Dohnal. Přínos umělé inteligence podle něj není jen v úsporách na pomocnou pracovní sílu, ale i v inovacích. „Rádi bychom zaváděli nové postupy do tradiční advokacie a tím nemyslím chatovací nástroj, ale skutečné inovace jak pro nabírání nových klientů, tak pro provoz kanceláře.“

Od algoritmů Dohnal očekává velké věci. Umělou inteligenci považuje nejen za budoucího pomocníka v poskytování právních služeb, ale i za oblast, ve které se vyplatí mít expertizu, kterou bude možné nabídnout klientům. „Je to věc, která změní svět, a kancelář na ni musí být připravena,“ myslí si Dohnal a pro příklad, co všechno se může změnit, nejde daleko: „Stávající uspořádání právních služeb tu máme od roku 1992. Proč by to tak mělo být do budoucna?“.

Fluktuace není problém

Kancelář Arrows prošla nedávno změnou vnitřní struktury, kdy se Dohnal stal řídícím partnerem. „Shodli jsme se, že by bylo dobré, kdyby celou společnost měl na starosti jeden člověk při zachování našeho ‚hordového‘ režimu. Takže máme vedoucího partnera, což jsem já, a potom vedoucí středisek, která jsou městská a produktová, a to jsou Olomouc, České Budějovice, Praha a Hradec Králové,“ říká Dohnal, který je tak také tím, kdo do značné míry určuje směr, jímž se má Arrows dál vydat. 

„Díváme se do mezinárodního pole, tam se nám opravdu daří získávat velice zajímavé mandáty. Další oblastí je komplexní obchodní poradenství. Jsme silní v hazardu, v regulaci konopí a snažíme se vyzobávat další oblasti. Sledujeme, co přichází a budeme se o to rvát s ostatními. Pokud jde o dlouhodobější horizont, tam mě zajímá hlavně umělá inteligence,“ uvádí Dohnal.

Arrows se podle slov Dohnala vyznačuje na české poměry relativně liberálním přístupem k fluktuaci právníků. „V české advokacii je stále slyšet, jak je hrozné, když advokát odejde i s klienty. Já musím počítat s tím, že partner nebo spíše člen středního managementu, který ve firmě je dnes, tam zítra být nemusí. Nelíbí se ti u nás? Žádný problém, můžeš odejít i s klientem a vyrovnáme se obchodní dohodou,“ předestírá Dohnal s tím, že předcházet tomu lze adekvátní činností uvnitř kanceláře. Arrows například umožňuje kolegům přesun mezi jednotlivými městy, v nichž má svá působiště.

Jak se Jakub Dohnal dívá na aktuální hodinovou sazbu advokátů v tuzemsku? Jaká jsou specifika českého advokátního trhu? A považuje advokátní kancelář Arrows za trendsettera? I na to odpovídá v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital