Vyhovuje nám zlatá střední cesta. Nikdy nebudeme kanceláří jednoho klienta, říkají Jana Hladká a Radek Hladký ze Z/C/H Legal

Dlouhodobá orientace advokátní kanceláře Z/C/H Legal na reality vyústila v roce 2017 ve vznik nemovitostního fondu ZDR Investments, který spoluzaložil partner kanceláře Radek Hladký. To ale neznamená, že by se z fondu stal její jediný klient. „Neustále se posouváme dopředu, zavádíme nové nástroje a rozvíjíme další oblasti práva,“ říká výkonná partnerka kanceláře Jana Hladká.

Příští rok oslaví advokátní kancelář Z/C/H Legal 19 let na trhu. Za tu dobu prodělala jistý vývoj z hlediska fungování uvnitř i navenek. Usedlost, kterou by snad mohl někdo čekat u téměř 20 let fungujícího „rodinného podniku“, tady podle Jany Hladké rozhodně nehrozí. „Jsme pravý opak konzervativní kanceláře,“ říká. Její slova potvrzuje fakt, že druhý zakládající člen, manžel Radek Hladký, se vedle vedení kanceláře posledních šest let věnuje skupině investičních nemovitostních fondů ZDR Investments. Také kvůli tomu do partnerských pozic Z/C/H Legal postupně vystoupali David Pavlíček, Lenka Gomez Tomčalová, Lukáš Žáček a Milan Paták.

Kam dál?

Obratem, který se v posledních letech drží mezi 50 a 60 miliony korun, kancelář patří spíše k těm menším mezi ostatními, jejichž zástupci vystoupili v podcastu Best Lawyers. Podle Jany Hladké je ale síla Z/C/H Legal jinde. „Máme velmi silnou německou sekci. S jednou výjimkou všichni partneři hovoří plynně německy, což je na trhu velmi unikátní,“ vysvětluje specifickou pozici kanceláře. Na nejvyšší příčky z pohledu financí firma neaspiruje. „Vyhovuje nám zlatá střední cesta, na co ale určitě aspirujeme, je to, abychom byli kancelář, ve které lidé rádi pracují a kterou mají rádi klienti,“ říká Hladká.

S jakou agendou se klienti mohou na Z/C/H Legal obracet? Podle Hladkého se kancelář důkladně a podrobně zabývá oblastí nemovitostních transakcí, a to jak prodejem, tak pronájmem včetně financování. „Máme také silné insolvenční oddělení, ať jde o výkon insolvenčního správce nebo o poradenství ve věci insolvenčního práva,“ dodává Hladký, který sám působí také v roli insolvenčního správce. „Poskytujeme komplexní právní poradenství, segment nemovitostí a insolvencí je silnější, ale máme třeba i rozsáhlé pracovněprávní poradenství,“ dodává Hladká.

K rozkročení mezi advokacií a byznysem Hladkého vedlo několik věcí. „Když děláte od roku 1999 advokacii, v jeden moment přijde chvíle, kdy si říkáte, co dál. Mám pokračovat, nebo mám nabyté zkušenosti využít ještě v nějakém jiném byznysu? Když zastupujete hodně řetězců, které se pohybují v realitním byznysu, dříve či později tomu byznysu začnete rozumět. Druhou okolností bylo, že podobně začali přemýšlet i lidé, s nimiž jsem pak tu skupinu založil,“ vysvětluje Hladký.

Řídíme týmy právníků v zahraničí

Je zjevné, že principy fungování realitního byznysu si Hladký s kolegy osvojil velmi dobře, protože ze ZDR Investments se stala jedna z největších skupin svého druhu v Česku. S růstem fondů, které postupně začaly investovat i na Slovensku, v Německu, Rakousku či Chorvatsku, vznikl také prostor pro synergii s advokátní kanceláří. „Naši právníci teď řídí týmy právníků i z renomovaných právnických firem v zahraničí, což náš tým také posouvá kupředu,“ říká Hladká.

Nehrozí pak ale, že Z/C/H Legal dostane nálepku dvorní kanceláře jediného klienta? „To se nám neděje, protože jsme fungovali už předtím, než jsme začali spolupracovat s fondem. Už tehdy jsme měli robustní klientelu. Dodnes máme klienty, s nimiž spolupracujeme od roku 2005. A naopak to, že máme tuto specializaci, nám pomáhá získávat klienty z oblasti fondů, protože poradenství pro fondy je velmi specifické a my můžeme využít naši silnou expertizu v této oblasti,“ líčí Hladká.

Není malých klientů

Diverzifikace klientely je podle Hladké velmi důležitá. „Už dříve jsme měli třeba dva, tři opravdu velké klienty a zbytek menších. Časem jsme se naučili, že není velký, nebo malý klient,“ vysvětluje s tím, že není radno být závislý na jednom velkém klientovi. „Může ze dne na den odejít, změnit advokátní kancelář klidně bez jakéhokoli racionálního důvodu. Proto jsme vždy směřovali spíš k rozlehlému portfoliu klientů z různých oborů.“

Z hlediska nových trendů je podle manželského páru v čele Z/C/H Legal zřejmé, že hodně práce bude v oblasti regulace IT, zejména umělé inteligence, byť zatím není příliš jasné, co vše bude potřeba regulovat. Impulz, proč v těchto oblastech získávat expertizu, by podle Hladké měl přicházet spíše od klientů, než že by se do nich kancelář pouštěla „preventivně“. Sama Hladká v oblasti technologií sleduje jiný směr – a tím jsou trendy v řízení firem. Je ambasadorkou společnosti, která se specializuje na vývoj softwaru PINYA zaměřeného na zlepšení efektivity procesu HR. „Ten software jsme implementovali k nám a je to skvělý pomocník, který reálně ušetří spoustu hodin lidské práce,“ říká Hladká.

Že se Z/C/H Legal nenechává svazovat dogmaty, potvrzuje i personální politika. Zatímco dva z nových partnerů jsou kádry vychovanými v kanceláři od juniorních pozic, Lukáš Žáček a Milan Paták nastoupili na partnerské pozice tak trochu zvenku. Milan má například letité zkušenosti z justice. „Zapadli velmi dobře, takže já se nebráním ani jedné z možností,“ dodává Hladká.

Cítí se zakladatelé Z/C/H Legal stále ještě jako právníci, nebo spíše již jako manažeři? Jak vypadá rodinný život takto pracovně vytíženého páru? A jaká je budoucnost Z/C/H Legal z pohledu ústřední partnerské dvojice? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital