Příliš velké ego dokáže z investice udělat frašku, říkají Eva Řeháková, Hana Cajthamlová a Margareta Křížová

Audioverze

Svět velkých investic si řada lidí představuje jako strohou matematiku. Ale je to nádherné divadlo plné vyjednávání, říkají v podcastu Women in Finance Hana Cajthamlová, Margareta Křížová a Eva Řeháková. Všechny tři spojuje téma investic, a to od těch osobních až po miliardové fúze. Jak se připravit na krizi? A dá se pracovat s příliš velkým egem u jednacího stolu?

Eva Řeháková, Hana Cajthamlová a Margareta Křížová. Nová epizoda Women in Finance jako video pro předplatitele

Margareta Křížová patří k nejznámějším investorkám v Česku. Dvacet sedm let působila jako společnice v poradenské společnosti Central European Advisory Group, kde se věnovala fúzím a akvizicím. „Po těch letech jsem si řekla, že bylo dost korporátního světa. A šla jsem sama na sebe. Nyní se věnuji startupovým projektům a mentoringu na byznys akcelerátoru Newton univerzity,“ říká v podcastu Women in Finance. Do světa financí ji přivedl zájem o informace. „Před pětadvaceti lety byly všechny informace v angličtině. Věděla jsem, že na západ od nás ti lidé investují a že se zajišťují na důchod. A tady o tom nikdo nemluvil,“ dodává.

Do všeobecného povědomí se Margareta zapsala zejména svou účastí v pořadu České televize Den D, kde jako investorka pomáhala zajímavým projektům. „Řada lidí se dříve snažila být investory, takže nám radili. Jednou jsem si ale přečetla i diskuse a vzkazy. A musím říct, že kdybych v té době kouřila, tak bych si zapálila dvě cigarety najednou. V životě jsem si pak žádnou diskusi nečetla,“ vzpomíná v podcastu. Jako investorka je Margareta Křížová disciplinovaná a osobní investice bere jako něco, co člověk musí dělat. „Neberu to jako vášeň. Co se ale týká investicí do firem, to je něco jiného. To mě nesmírně baví,“ dodává.

Hana Cajthamlová působí jako manažerka pro finance a banky ve skupině DRFG. Zodpovídá mimo jiné za budování a rozvíjení vztahů s bankami, nastavuje jednotnou bankovní strategii a řídí tendry na financování projektů skupiny. „Je to celodenní práce s kolegy na přípravě a posouvání projektů. Financování, jako takové, se nedělá během jednoho dne, týdne nebo hodiny. Moje práce ve zkratce je strukturování, vyjednávání, čtení smluv a analytická práce,“ přibližuje svůj pracovní den v podcastu Women in Finance. Na transakcích ji baví pomyslné „divadlo“ kolem. „Samozřejmě platí, že člověk musí mít nějakou znalost, ale je to o určitém vztahu, vyjednávání a možnosti uplatnění. To je to krásné,“ říká.

Eva Řeháková před několika lety rozjela projekt Investování pro holky, kde se snaží srozumitelnou formou předávat informace o tom, jak se mohou nejen ženy starat o své finance a jak mohou začít investovat. „Vytvořila jsem projekt hlavně sama pro sebe. Když jsem začala investovat, tak jsem hledala informace a nedokázala jsem je nikde najít. Najít informace, které by dávaly nějaký smysl a bavily by mě, bylo velmi těžké,“ popisuje začátky projektu.

V podcastu Women in Finance se Margareta Křížová, Hana Cajthamlová a Eva Řeháková věnují také tomu, jak se připravit na nadcházející krizi nebo jak moc se do světa investic projevuje ego. „V osobním investování mají ženy ego nižší než muži, nemají takovou touhu, aby porazily trh. Začnou investovat a mají cíl a vizi. A potom se své vize dokážou držet a nemají potřebu sklouznout jinam,“ říká Eva a Margareta dodává: Velmi silným faktorem je ego, které z toho dokáže udělat frašku nebo spíše tragédii. Ego vždy předčí to, proč se lidé kolem stolu sešli.“


sinfin.digital