Ocenění pro inspirativní právničky Flamma získaly předsedkyně krajských soudů nebo talenty z akademie a advokacie

Devět výjimečných žen ze světa práva se stalo laureátkami druhého ročníku ocenění Flamma, které je určeno pro inspirativní dámy v oblasti práva z Česka a Slovenska. Jsou mezi nimi předsedkyně krajských soudů v Česku Lenka Ceplová, Martina Flanderová, Věra Oravcová a Jaroslava Pokorná, akademička Zuzana Vikarská, slovenská lidskoprávní aktivistka a politička Lucia Plaváková, šéfredaktorka portálu Právo21 Svatava Veverková, mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková a soudkyně Daniela Zemanová.

Druhý ročník česko-slovenského ocenění Flamma se uskutečnil v rámci projektu #PRVNÍCH100LET, který se věnuje historii, současnosti a budoucnosti žen v právu. Z více než 40 nominací se na finálový shortlist dostalo 20 příběhů, které hodnotila porota složená z ambasadorek a podporovatelek projektu, loňských laureátek, zástupců právnických organizací i partnerů projektu.

Vyhlášení laureátek ocenění Flamma proběhlo na galavečeru „Právničky na Jatkách“, v rámci kterého předaly oceněným právničkám skleněnou plaketu například manželka zvoleného prezidenta Eva Pavlová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová nebo soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková.

Pomáhají posouvat českou justici

Schopnost pracovat společně v kolegiu předsedů krajských soudů a koordinovat kroky, které jsou přínosné pro českou justici, není nic samozřejmého. O to výjimečnější je přístup čtyř předsedkyň krajských soudů v Česku, které se díky svým rozdílným povahám dokážou doplňovat. I za to získaly v rámci společné nominace ocenění Flamma.

„Čtyři ženy ve stejném postavení povýšily spolupráci na odlišný stupeň, kdy jádrem jejich přístupu je praktičnost,“ stálo v nominaci na ocenění. Muži v justici podle nich mívají někdy sklony k větší nezávislosti a někdy i k soutěžení a právě ona „praktičnost“ má u nich často špatný zvuk. Předsedkyně nezapomínají ani na to, že řízení justice na úrovni kraje je především práce. „Účastníka nezajímá, na základě jakých plánů je justice řízena, pro něho je důležité, že je jeho věc rychle a řádně vyřízena, v souladu se zákonem a se spravedlností,“ dodávají s tím, že všechno obnáší spoustu komunikace, vysvětlování, přesvědčování a také kontroly.

Výjimečná je skupina nominace i z individuálních hledisek. Jaroslava Pokorná řídí největší a nejsložitější český soud, který má nejvíce zaměstnanců i soudců a zvládá největší množství případů (Městský soudu v Praze). Lenka Ceplová převzala soud, který patřil k nejzanedbanějším, zavádí různé novinky z oblasti informačních technologií a v případě reforem prosazuje programový přístup řízení (Krajský soud v Ústí nad Labem). Martina Flanderová je odbornicí na řízení a koordinaci okresních soudů (Krajský soud v Českých Budějovicích) a Věra Oravcová převzala svůj rovněž veliký a složitý soudní kraj poměrně nedávno a veškerou energii věnovala nápravě poměrů a obnovení standardních postupů řízení (Krajský soud v Plzni).

Předsedkyně krajských soudů

Další z oceněných, Daniela Zemanová, je jednou z nejviditelnějších tváří české justice. V letech 2014 až 2020 působila jako prezidentka Soudcovské unie ČR. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, podmínek působení a výběru funkcionářů, a na problematiku státní správy soudů. V roce 2018 jí byla udělena Jednotou českých právníků bronzová medaile Antonína Randy za přínos justici. V současné době působí jako místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem pro pobočku v Liberci, kde zastává řídící činnost pobočky krajského soudu. Profesně se zaměřuje na oblast péče o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Je autorkou komentáře Zákona o soudech a soudcích. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky, mimo jiné vypracovala pro Soudcovskou unii Otevřený soubor etických dilemat soudce.

Daniela Zemanová

Podpora mladých talentů

„Mým posláním je vzbuzovat ve studujících zájem – ne o právo jako systém norem, ale o spravedlnost, férovost, rovnost a vzájemný respekt ve společnosti,“ říká Zuzana Vikarská, akademička v oblasti ústavního práva, lidských práv a evropského práva a další z výherkyň ocenění Flamma. „Snažím se budovat otevřenou a tvůrčí komunitu, povzbuzuji studující k diskusi o hodnotách na pozadí práva, a také ke vzájemné podpoře na cestě k úspěchu a k hledání ‚svého místa' v profesi i v životě obecně,“ dodává akademička, která působila také jako asistentka ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové. Kromě brněnské a olomoucké právnické fakulty přednášela také na univerzitách v Leuvenu, Oxfordu, Leidenu a Kodani. Kolegové ji v nominaci označují za lidskou, skromnou, přátelskou, otevřenou a vždy ochotnou.

Zuzana Vikarská

Výrazným talentem je také Svatava Veverková, spoluzakladatelka a šéfredaktorka mediálního portálu Právo21, která už sedm let společně se svým týmem otevřeně a srozumitelně komunikuje aktuální právní témata, zejména směrem ke studentům práv. A to bez nároku na honorář. „Pro mnoho lidí je právo španělskou vesnicí. Přestalo nás bavit tomu přihlíže. Jsme totiž přesvědčení, že právo by mělo sloužit všem,“ říká Svatava, která také vybudovala a po čtyři roky vedla právní poradnu největší české spotřebitelské organizace dTest. „Nebojí se vystoupit z komfortní zóny, ať už jde o přednášení studentům, prezentování na konferencích, vyjadřování se do médií či organizování společenských událostí,“ stojí v nominaci na ocenění. Svatava nadto pracuje také jako advokátní koncipientka v kanceláři KROUPAHELÁN.

Svatava Veverková (uprostřed) s předávajícími Kateřinou Šimáčkovou a Evou Pavlovou

Výjimečné a dlouhodobé nasazení

Slovenskou zástupkyní mezi laureátkami ocenění Flamma je Lucia Plaváková. Právnička, queer aktivistka a místopředsedkyně politického hnutí Progresivní Slovensko se dvakrát podílela na návrhu zákona o slovenské podobě registrovaného partnerství. Spoluzakladatelka občanského sdružení Dúhové rodiny od roku 2015 poskytuje bezplatné právní poradenství v poradně pro LGBTI+ lidi a je členkou Výboru pro práva LGBTI osob při ministerstvu spravedlnosti. Věnuje se tématu rovnosti a důstojnosti, zejména právům lidí z menšin a rovnosti pohlaví. Po teroristickém útoku na Zámecké ulici stála u zrodu iniciativy ‚Jde nám o život'. Lucia je také spoluautorkou návrhu novely Trestního zákona, jejímž cílem je redefinice znásilnění. Pomáhala s informováním veřejnosti také během pandemie onemocnění COVID-19 a pomáhala uprchlíkům po útoku Ruska na Ukrajinu.

Lucia Plaváková

Šestou vítěznou nominací a novou laureátkou ocenění Flamma je vedoucí odboru vnějších vztahů a tisková mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. „Naprostá většina advokátů bere svou profesi jako celoživotní poslání a nikdy neodmítá pomoc potřebným. Takových si nesmírně vážím a je mi ctí jejich dobré pověsti pomáhat, co mi síly stačí,“ říká jedna z nejzkušenějších tiskových mluvčí v českém prostředí. Svou profesní dráhu začínala v druhé polovině devadesátých let na ministerstvu spravedlnosti, kde nastavovala vůbec první pravidla komunikace resortu s médii. „Přede mnou post tiskové mluvčí vůbec neexistoval. Učili jsme se všichni za pochodu,“ říká. V roce 2004 zamířila do České advokátní komory, kde je dodnes. S týmem stojí za projektem Advokáti do škol, výstavou a konferencí Advokáti proti totalitě nebo projektem Help Ukraine, kdy okamžitě po vypuknutí války na Ukrajině Komora začala organizovat pro bono a finanční pomoc.

Iva Chaloupková

O ocenění Flamma & porota

Ocenění pro současné inspirativní dámy v oblasti práva z Česka i Slovenska i ty, kteří přispívají k diverzitě v oblasti právnických profesí, odkazuje na političku a aktivistku Františkou Plamínkovou, která pomáhala vytvářet obraz ženy jednadvacátého století.

Devět laureátek ocenění, které vybrala odborná porota, doplnilo pětici vůbec prvních laureátek, mezi kterými jsou advokátka Lucie Hrdá, místopředsedkyně Městského soudu v Praze Veronika Křesťanová, novinářka Andrea Procházková, slovenská akademička Lucia Berdisová a bývalá právnička v neziskové organizaci dTest Jana Vábek Marková.

Z nominací, které probíhaly on-line vybrali zástupci projektu dvacet finálových nominací. Ty posuzovala čtyřicetičlenná porota složená z ambasadorek a podporovatelek projektu, loňských laureátek, zástupců právnických organizací i partnerů projektu.

sinfin.digital