Říčany budou vzorem energetické soběstačnosti. Městské budovy mohou generovat tisíc megawatthodin ročně pro provoz i občany, říká Hraba

Středočeské Říčany už několik let drží prvenství v žebříčku kvality života, který sestavuje projekt Obce v datech a společnost Deloitte. Podle senátora Zdeňka Hraby si ale i město s nejvyšším indexem kvality života v Česku zaslouží řadu změn. Hraba, který v minulosti byl místostarostou Říčan, sestavil do nadcházejících komunálních voleb tým s názvem ZMĚNA PRO ŘÍČANY – STAN a v jeho čele se bude ucházet o hlasy spoluobčanů. Město, kde i garsonka stojí 4,5 milionu, podle něj potřebuje modernější úřad a investice do energetiky, bezbariérových chodníků i školství.

Říčany se dlouhodobě umisťují na předních příčkách statistik kvality života. Co jim můžete přinést nového a čím chcete kvalitu života obyvatel ještě zlepšit?

Na tyto úspěchy našeho města jsem hrdý. Život ale není jen o statistikách. A to říkám jako člověk, který statistiku vyučoval na právnické fakultě. Pro mě je například důležité, aby každý obyvatel našeho města měl pocit, že mu městský úřad rychle a vstřícně pomůže vyřídit to, co potřebuje. Ideálně online. Říčany mají skvěle našlápnuto v mnoha ohledech, s týmem ale chceme město posunout směrem ke skutečně „chytrému městu“, tedy k většímu využívání chytrých technologií. Chytré město není jen aplikace v mobilu, ale reálné využívání technologií, které šetří čas lidí i peníze úřadu. A proto musí být chytré i městské investice.

Jaký typ investic máte konkrétně na mysli?

Dlouhodobě bojujeme třeba s extrémně frekventovanou dopravou, o bydlení v Říčanech je extrémní zájem, a z toho plyne napětí jak v oné dopravě, tak třeba co se týče kapacit škol. Když mluvím o dopravě, tak tím myslím nejen automobilovou, ale i pěší a cyklistickou. Chceme v Říčanech vytvořit systém páteřních cyklostezek a skutečně bezbariérových chodníků, aby se každý účastník dopravního provozu cítil bezpečně. Aktuálně je samozřejmě velkým tématem energetika a soběstačnost města v této oblasti.

Tu můžete ale lépe ovlivnit spíše jako senátor než jako starosta, ne?

Jsem zastáncem toho, že se má politika dělat odspodu. Sám jsem byl nejdříve v Říčanech zastupitelem, poté  místostarostou a před čtyřmi lety jsem byl zvolen senátorem za volební obvodě č. 41 - Benešov, do kterého Říčany spadají. Moje rodina v Říčanech žije už téměř sto let, proto mi přijde logické a důležité podílet se na rozvoji města na komunální úrovni. S úctou k historii Říčan a zároveň být zavázán budoucností dětí. 

S týmem máme jasný plán, jak změn přímo ve městě dosáhnout. Máme například vypočítáno, že městské střechy zvládnou pojmout fotovoltaické články, které vyrobí 1 000 MWh elektřiny za rok. Tím by se dala pokrýt nejen spotřeba města a městských organizací, ale chceme u nás v Říčanech udělat systém, díky kterému by se dala přebytková energie levně prodávat i našim občanům. Na to je třeba změnit zákony a právě v tom můžu pomoci v Senátu.

Kupní síla je v Říčanech vysoká, jsou dlouhodobě atraktivní a vyhledávanou lokalitou. I garsonka zde stojí přes čtyři miliony korun. Nebude místním dávat smysl si raději pořídit vlastní energetický zdroj?

Samozřejmě, že solární výstavbu na střechách domů ve městě rád vidím, ale i přes současnou podporu státu není zdaleka dostupná pro všechny, a to ani v Říčanech. Bude proto nevyhnutelné, aby se na udržitelnosti, soběstačnosti a nižších nákladech na energie podílela i obec jako taková. I proto jako senátor dlouhodobě podporuji novelu zákona, která komunitní energetiku podpoří. A myslím, že Říčany by měly jít v této investici příkladem.

Energie budou jednoznačně tématem letošní zimy a konkrétní kroky jsou klíčové. Říčany ale určitě řeší i další problémy...

Stejně jako každé jiné město. Já tvrdím, že nám v Říčanech váznou komunikace – ať už ty dopravní, tak i ta mezilidská mezi občany a úřadem. Mohli bychom tu mluvit dlouho, základem podle mého ale je, aby vedení města dokázalo mluvit s občany. Bez arogance, bez posměšků. Aby bylo v tomto město férové. Jedině tak můžeme město posunout dále a přečkat v dobré náladě i období krize. To myslím platí nejen pro Říčany, ale obecně.

sinfin.digital