EU přitvrzuje v boji s hackery. Co nová pravidla znamenají a jak se týkají právě vás? Sledujte záznam debaty

Info.cz

Hackerské útoky, nabourávání IT systémů, krádeže dat a požadování výkupného, to je realita, která dávno neohrožuje jen největší instituce, ale dotýká se i menších organizací, a dokonce jednotlivců. Reaguje na to nová evropská strategie kyberbezpečnosti, shrnutá do směrnice NIS 2, která mění zažitá pravidla. Proč ji rozhodně není moudré ignorovat a nakolik se týká i vás? Problematiku vám představí Pavel Štros, technický ředitel společnosti Datasys, advokát Pavel Martiník a Vladěna Sasková z Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost.

Hackerské útoky jsou stále častější hrozbou jak pro jednotlivce a firmy, tak pro státní instituce. Snaha poškodit nejrůznější systémy může v lepším případě vést ke krátkodobým výpadkům, v horším může na dlouhou dobu ochromit chod důležitých zařízení či úřadů, nebo dokonce skončit krádeží citlivých dat. 

O jak vážnou a rozsáhlou záležitost se jedná, můžeme aktuálně sledovat v kauze Ředitelství silnic a dálnic. Při útoku 17. května letošního roku dokázali hackeři vyřadit z provozu web DopravníInfo.cz, který dodnes nefunguje. Poškodili i některé vnitřní systémy ŘSD a za nápravu požadují výkupné v řádu desítek milionů korun. Ředitelství přiznává, že téměř měsíc a půl po útoku stále nebylo schopné zcela obnovit původní stav, což pochopitelně komplikuje jeho další fungování. Útokům v minulých měsících čelily také České dráhy, ministerstvo vnitra, i samotný Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Na podobné hrozby, kterým už dnes musí věnovat pozornost i menší instituce a jednotlivci, reaguje chystaná směrnice kybernetické bezpečnosti, označovaná jako NIS 2. Plánuje významně rozšířit okruh těch, kteří budou muset splňovat přísnější kritéria zajištění kyberbezpečnosti, která se dříve týkala pouze provozovatelů kritických služeb, jako jsou například firmy v oblasti energetiky, zdravotnictví, či dopravy.

Směrnice NIS 2. Tisícům soukromých společností a veřejné správě mohou vzniknout nové kyberbezpečnostní povinnosti

„Ajťáci“ v ukrajinské válce. Za Rusko kope zhruba čtvrtina velkých skupin, říká etický hacker Šonský. Jak se dnes bojuje na síti a jak být on-line bez rizika?

sinfin.digital