Jak se právník Petr Němec ztrapnil na Twitteru

Tomáš Zdechovský

KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO | Občas se to stane. Chcete být bojovníkem proti dezinformacím, skončíte ale sám jako dezinformátor. Jako advokát a zapsaný mediátor Petr Němec. A vlastně jen proto, že nepochopíte vtip a jste tak ješitní, že to nedokážete uznat.

Začalo to nevinně. Pod jeden naprosto nesmyslný tweet člověka s 8 sledujícími napsal advokát Petr Němec alias @SemSuchar, že na autora podá trestní oznámení (TO). Tweet mluvil obecně, i když značně přestřeleně, o pirátech a o tom, jak s nimi bylo v minulosti nakládáno. Pan Němec to interpretoval jako výzvu k věšení členů Pirátské strany. V reakci na to mu napsaly stovky lidí, že je to pitomost, což si mimochodem myslím také.

Když ale nepřestal rozvádět své „právní teorie“ a metal prohlášeními ve smyslu: „Já to TO podávám, nekladu si podmínky, takže važte slova, ať nedopadnete podobně,“ a „na vás možná také něco najdu,“ udělal uživatel @eursulin ve známém pirátském generátoru meme, které si začalo z pana Němce střílet a přes den mu to poslalo několik lidí. Osobně jsem to meme pak večer také použil v jedné reakci na post týkající se jeho urputné snahy podávat trestní oznámení jak na běžícím pásu. Chtěl jsem tím odlehčit rozběhlou diskusi, nebyl to žádný samostatný post.

Na mnou zveřejněné meme už ale pan Němec najednou reagoval prakticky okamžitě. Začal mi vyhrožovat, čímž jsem se od začátku opravdu bavil. Měl jsem se mu omluvit a poslat 5 000 Kč na charitu, jinak se se mnou bude soudit. A protože beru věci jako sportovec, poslal jsem peníze Charitě a panu Němcovi se omluvil, pokud se ho to dotklo. Přestože jsem nebyl autorem meme a ani jsem ho nedal jako samostatný tweet.

I přes splnění podmínek podal pan Suchar za meme žalobu

Pan Němec ale za několik dní asi zjistil, že by mu mohl mediální spor s europoslancem přinést „popularitu“ (i když v tomto případě rozhodně ne pozitivní) a poslal mi tzv. předžalobní výzvu. Kandiduje totiž do České advokátní komory a očividně se chtěl touto cestou zviditelnit. S tou jsem ho poslal někam, přišla mi to úplně absurdní, nejen proto, že podmínku omluvy a poslání peněz jsem splnil i tak.

Jak jsem se pak dozvěděl nejdříve z jeho statusů, žalobu hned podal, a to k hradeckému okresnímu soudu, kdy se domáhá toho, aby jeho fotka nebyla na Twitteru spojována s logem Pirátů a starostů. Obratem podal i předběžné opatření, které mi mělo zakazovat zveřejňovat další jeho fotky z generátoru meme.

A teď už se vyloženě lámu smíchy v pase. Pan Němec zveřejnil na Twitteru jen úvodní část předběžného rozhodnutí soudu bez odůvodnění, že nemohu dávat meme s jeho fotkou, ač veřejně dostupnou na sociálních sítích, dohromady s logem Piráti a starostové. Prezentoval to, a to se podržte, jako zákaz soudu šířit dezinformace v podobě falešné kampaně PirSTAN.

Přičemž bych mohl:

  1. dělat meme na pana Němce alá SPD, Zelení, Volný blok, Dělnická strana, Klub sexuálně frustrovaných nebo Strany práv zapsaných mediátorů;
  2. zvesela memovat třeba na Facebooku, protože předběžné opatření začne platit, až si ho převezmete a jen na Twitter…

Ale nic o dezinformacích v podobě kampaně PirSTAN tam absolutně není. To si prostě zase celé vymyslel, což mu tam napsalo i několik jeho do té doby příznivců. Mezitím vznikl na Twitteru účet Petr generátor žalob Němec, který publikuje fotky pana Němce s různými jeho autentickými výroky (to si dejte!). Ten ale pan Němec nezažaloval, ani proti němu nepodal trestní oznámení.

Naprosto nejvtipnější je pak fakt, že sám Twitter odstranil fotku zmíněného předběžného opatření, protože obsahovala osobní údaje a porušovala tak zásady sítě i GDPR, protože ke zveřejňování mé celé adresy apod. jsem mu nedal souhlas.

Závěrem proto můžu jen zopakovat slova předsedy České advokátní komory Vladimíra Jirouska k chování pana Němce v této „kauze“: „Bože, ochraňuj advokacii!“ a panu Němcovi doporučit, ať se při příštích volbách do ČAK snaží zviditelnit spíše poctivou prací než touhle šaškárnou, za niž ho musel napomenout i soudce Ústavního soudu David Uhlíř.

Autor je europoslanec a místopředseda KDU-ČSL.

SDÍLET
sinfin.digital