Kdo je aktivista Vojtěch Razima, který stojí za webem Kverulant

V minulých týdnech se do podvědomí veřejnosti dostal spolek Kverulant Vojtěcha Razimy. Na svých stránkách mimo jiné publikoval článek, ve kterém obvinil Dominika Duku z „tunelování církve“. Kdo je ale vlastně Vojtěch Razima – aktivista, který se dostal na titulní stránky médií? Jde o bývalého policistu a zpravodajce Bezpečnostní informační služby, aktivistu bojujícího „za dobrou věc“, bývalého zaměstnance arcibiskupství, se kterým se rozešel ve zlém, nebo „obchodníka s kauzami“?

Od roku 2009 vystupuje Vojtěch Razima jako bojovník proti finančním tunelům a korupci. Svoji činnost prezentuje skrze neziskovou všeobecně prospěšnou organizaci Kverulant. Naposledy na sebe upozornil, když na svém webu zveřejnil článek, ve kterém obvinil pražské arcibiskupství, respektive přímo Dominika Duku z tunelování církve. Po rozhodnutí soudu ale musel článek odstranit.

„Komunikace Kverulanta.org podle našeho názoru užívá zjevné metody veřejného nátlaku na konkrétní osoby a šíření mlhy, typické pro dezinformační weby,“ uvedlo arcibiskupství ve svém vyjádření. Arcibiskupství dle svého vyjádření vnímá tvrzení Vojtěcha Razimy jako další nešťastný „demagogický útok bývalého zaměstnance“, který byl vyhozen. Od té doby prý veřejně poškozuje řadu představitelů arcibiskupství. Další dohru bude mít kauza i v právní rovině, jelikož arcibiskupství Kverulanta zažalovalo.

Vojtěch Razima přitom už jednomu stíhání čelí. Obvodní soud pro Prahu 1 ho pak odsoudil k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu kvůli tomu, že městské policii nahlásil přítomnost bomby v odstavených autech u Pražského hradu, která chtěl nechat odstranit. Soud mu dále uložil uhradit náklady na zásah několika jednotek IZS včetně pyrotechniků.

Zajímavé je, že Razima, který z korupce osočil celou řadu lidí, počínaje vedením radnice Prahy 15, přes ministra vnitra Hamáčka, kardinála Duku až po skupinu senátorů, sám podle fotografií, které nedávno přišly do redakce INFO.CZ, udržuje vazby s lobbistou a manažerem reklamní firmy.

Dle těchto fotografiích se Razima stýká například s odsouzeným manažerem Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem firmy JCDecaux. Tenzera a Razimu přitom spojuje problematika billboardů, proti kterým Razima dlouhodobě údajně bojuje. Tenzer naopak zastupuje firmu, která venkovní reklamu provozuje. Není tak zcela od věci úvaha, že na základě jejich vztahů by Razima mohl od Tenzera a společnosti JCDecaux získávat informace a materiály proti konkurenčním firmám. To, že se jejich neoficiální schůzka v podzemních prostorách pražské restaurace mohla týkat problematiky venkovní reklamy, přitom naznačuje i přítomnost Štěpána Fialy, provozovatele webu nechcemebillboardy.cz. 

Tomáš Tenzer přitom aktuálně stojí před soudem v korupční kauze kvůli zmanipulované zakázce na venkovní reklamu v Praze. Právě jeho policie zachytila v odposleších, jak se po telefonu domlouvá s Michalem Valentou, bývalým místostarostou Prahy 1 na tom, jakou nabídku má společnost JCDecaux podat ve veřejné soutěži na reklamu, kterou právě Praha 1 pořádala. Valenta si následně vyfakturoval společnosti částku 200 tisíc korun. Podle policie a státního žalobce se jednalo o odměnu za poskytnutí těchto informací. Mimo jiné jde o stejného manažera, který se stýkal s bývalou šéfkou pražských Pirátů Michaelou Krausovou, která následně na svůj post musela rezignovat.

sinfin.digital