Absurdní krátkozrakost evropského regulátora: v Česku končí zahřívaný tabák s příchutí, protože je příliš populární

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA Počínaje tímto týdnem už ochucené náplně zahřívaného tabáku v Česku nekoupíte. Důvod? V zásadě jen ten, že byly mezi lidmi příliš populární. Kontroverzní krok regulátorů názorně ilustruje, jak moc evropská, ale i česká „protizávislostní politika“ stojí na vodě. 

Politici a regulátoři by si měli permanentní fixou na čelo napsat heslo „harm reduction“ a každé ráno cestou do práce si jej v zrcadle připomenout. Právě harm reduction je totiž cestou, jak se v Evropě vypořádat se závislostmi, snižovat jejich negativní dopady a nahrazovat velmi škodlivé látky těmi, které zkrátka objektivně škodí výrazně méně. 

U cigaret je to prostá fyzika: ve spalovaném tabáku cigarety je už z podstaty tohoto procesu řádově více škodlivých látek – včetně těch karcinogenních – než v tabáku zahřívaném. 

Ale je proto zahřívaný tabák zdravý? Zcela jistě ne. Jenže na druhé straně se s vámi klidně vsadím, že pokud by na něj všichni kuřáci nyní hromadně přešli, počet úmrtí na nemoci způsobené kouřením by rapidně klesl. Není třeba to zkoušet, pro příklad se stačí podívat do Švédska, kde kouření už téměř neexistuje a lidé namísto cigaret užívají „snus“. Výsledkem je, že výskyt rakoviny plic ve Švédsku je ve srovnání s okolními státy poměrně vzácný. 

A co s tím mají společného nově zakázané příchutě zahřívaného tabáku? Na ty evropský regulátor s účinností od tohoto týdne zrušil výjimku, která povolovala jejich prodej. Příchutě tak potkal stejný osud jako před třemi lety oblíbené mentolové cigarety. 

Jenže logika zákazu je u obou výrobků zcela odlišná. Zatímco mentolové cigarety svou chutí zastírají škodlivost kouření a jejich zákaz tak dával smysl, zákaz příchutí u řádově méně škodlivého zahřívaného tabáku může část kuřáků „paradoxně“ vrátit zpátky ke klasickým cigaretám.

„Tabákoví regulátoři si myslí, že kuřákům pomáhají, ale dělají pravý opak. Nikotinové alternativy by měli podporovat, ne tvrdě regulovat,“ říká expert na veřejné zdraví Farsalinos

Problém je, že regulátoři se na protizávislostní politiku dívají ze špatného úhlu – vydali se cestou tvrdých zákazů a restrikcí. Ano, bylo by fajn, pokud by Evropa „sekla“ s kouřením ze dne na den – jenže to se zkrátka nestane.

Druhé nejlepší řešení je to, když kuřáci přejdou na méně škodlivé varianty. Jako je právě zahřívaný tabák. Jenže jak kuřáky k takovému přechodu motivovat? Pochopitelně třeba tím, že jim nabídneme co možná nejpříjemnější zážitek z „kouření“ – včetně zařazení ovocných příchutí tabáku, které mají rádi.

Je to nakonec „win-win“ pro obě strany. Kuřáci přejdou na méně škodlivou variantu a budou méně nemocní, což se propíše do jejich produktivity i ušetřených výdajů ve veřejném zdravotním systému.

Evropa tento týden bohužel vykročila opačným směrem. Sebrala lidem oblíbené příchutě, které jim pomáhaly přejít z cigaret na méně škodlivou variantu. Argumentovala přitom i tím, že příchutě jsou příliš populární a že na ně „naskakují“ i nekuřáci.

Nezlobte se na mě, ale tenhle argument je vytažený z paty. Pochopitelně, že je nekuřáci zkoušejí. Stejně tak nekuřáci zkoušejí i cigarety. Regulátor se ale musí dívat na velká čísla – a ta jasně ukazují, že produkty typu „harm reduction“, jako je zahřívaný tabák, pomohou výrazně více lidem, než kolik jich ohrozí.

Filtry cigaret tvoří třetinu odpadu, který moře vyplaví na pláž. „V Bruntálu oceán nemáme, ale vadilo mi to i tak,“ říká bojovník proti vajglům Petr Kukla

Jde to i bez tabáku. British American Tobacco uvádí na český trh unikátní zahřívané nikotinové náplně

sinfin.digital