Bojují proti násilí a chrání práva dětí. Ocenění pro inspirativní právničky má osmnáct finalistek

Info.cz

Projekt #PRVNÍCH100LET představil shortlist osmnácti výjimečných žen nominovaných na nové česko-slovenské ocenění Flamma 2021. Jsou mezi nimi například advokátky Adéla Horáková a Lucie Hrdá, soudkyně Veronika Křesťanová, novinářka Respektu Andrea Procházková, ředitelka slovenské Ligy za lidská práva Barbora Meššová nebo Barbara Havelková z Oxfordské univerzity.

Nové ocenění pro současné inspirativní dámy v oblasti práva z Česka a Slovenska svým názvem odkazuje na političku a aktivistku Františku Plamínkovou, která pomáhala vytvářet obraz ženy jednadvacátého století. Cena je součástí projektu #PRVNÍCH100LET, který se věnuje historii, současnosti a budoucnosti žen v právu. Organizátorem projektu je agentura Cover Story a portál INFO.CZ je jeho hlavním mediálním partnerem.

Na ocenění Flamma 2021 nominovala veřejnost zástupkyně všech právnických profesí. Ze všech nominací organizátoři vybrali necelou dvacítku finalistek. Klíčový byl inspirativní příběh, který odkazuje na hodnoty pravdy, svobody, humanity, demokracie či charitativní rozměr.

Právničky, které pomáhají

Čtrnáct finálových nominací je pro právničky z Česka, čtyři pak jsou pro slovenské právničky. Mezi finalistkami převládají zástupkyně akademické sféry, advokacie a neziskového sektoru. Jsou mezi nimi například advokátky Adéla Horáková, Lucie Hrdá a Adéla Hořejší, které se každá svou vlastní cestou snaží upozorňovat na práva slabších či menšin.

Adéla Horáková pomáhá jako právnička iniciativy Jsme fér s celospolečenskou debatou o manželství párů stejného pohlaví, a to včetně legislativních snah o zrovnoprávnění jejich svazků. Lucie Hrdá dlouhodobě tvrdě bojuje proti domácímu násilí a pomáhá také obětem sexuálního násilí. Adéla Hořejší se pak v nejsledovanější české "porodnické kauze" zasadila o zprošťující rozsudek pro prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou.

Z neziskového sektoru se do finále ocenění Flamma 2021 dostala například ředitelka slovenské Ligy za lidská práva Barbora Meššová, která dlouhodobě pracuje s uprchlíky a cizinci. Z Česka je ve finále například ředitelka neziskové organizace In Iustitia Klára Kalibová, která se bojuje proti násilí z nenávisti.

Mezi finalistkami ocenění jsou letos také Barbara Havelková z Oxfordské univerzity, Lucia Berdisová ze slovenské Akademie věd, novinářka týdeníku Respekt Andrea Procházková, organizace Ženy v právu nebo odborová právnička Šárka Homfray. Do finálové osmnáctky se dostaly také zástupkyně justice, například soudkyně Veronika Křesťanová a státní zástupkyně Petra Vítková. Ve finále je také Eva Petrová, která působí v kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva.

O cenu Flamma 2021 letos budou usilovat také právnička v neziskové organizaci dTest Jana Marková, notářka Šárka Tlášková, profesorka práva sociálního zabezpečení Kristina Koldinská, odborná asistentka z olomoucké právnické fakulty Lucia Madleňáková a slovenská advokátní koncipientka Bibiana Mozoľová.

Rozhodovat budou nejvlivnější ženy v právu

K projektu #PRVNÍCH100LET se doposud připojilo přes 30 ambasadorek, které jsou současně čestnými porotkyněmi nového ocenění. Jsou mezi nimi například ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová, české ústavní soudkyně Milada Tomková a Kateřina Šimáčková, slovenské ústavní soudkyně Jana Laššáková a Jana Baricová, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či slovenská ochránkyně práv Mária Patakyová. Spolu s nimi jsou mezi ambasadorkami také topmanažerky Michaela Chaloupková z ČEZ, Diana Rádl Rogerová z Deloitte, Simona Kijonková ze Zásilkovny, Renata Mrázová z Home Credit a Magdalena Souček z EY. „Tyto dámy se umisťují v žebříčcích nejvlivnějších žen, vedou klíčové úřady a utváří současné dění. Jsou to rozhodně výjimečné dámy veřejného života, které inspirují a společně posouvají hranice úspěchu. I proto jsme hrdí na to, že nám pomohou jako čestné porotkyně vybrat vůbec první laureátky ocenění Flamma 2021,“ dodávají k výběru organizátoři.

Vyhlášení výsledků letošního ročníku proběhne na konci června. Více informací je možné nalézt na webu projektu prvnich100let.cz

sinfin.digital