Čeká nás vlna insolvencí? A potřebujeme další Milostivé léto? Zástupci justice, advokacie i byznysu debatovali o fenoménu dluhů

První ze série živě streamovaných debat Neduhy dluhů se věnuje fenoménu dluhů pohledem soudců, exekutorů, insolvenčních správců, advokátů, bank i byznysu. Tématem jsou nedávné legislativní změny, například v podobě tzv. Milostivého léta, evropská regulace nebo post-covidový stav v rámci insolvencí.

Projekt Neduhy dluhů přináší odborné debaty na téma oddlužení, firemních insolvencí a restrukturalizací, pomoci s dluhovou spirálou i prevenci předluženosti. V první části debaty vystoupili předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl a prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Následovala debata advokátů Jiřího Matznera a Ondřeje Durďáka z Matzner Legal společně s insolvenčním správcem Marcelem Petráskem. Fungování nadace Clementia přiblížila Stanislava Hejnová, Ombudsman pro klienty v MONETA Money Bank.

V závěrečném panelu debaty vystoupili advokát Martin Dančišin z Glatzova & Co, insolvenční správce Michal Žižlavský, zakladatel investiční skupiny Natland Tomáš Raška a Richard Nejezchleb, Head of Credit Operations v UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

V debatě (nejen) o potratech zaniká to podstatné. Amerika je „jiný svět“, hodnotit ji z evropského pohledu nemá a nedává žádný smysl

Martin Kovář

Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ohledně zrušení federálního práva na potrat z minulého týdne „otřáslo“ nejen Spojenými státy americkými, ale, jakkoli je to poněkud komické, i českými sociálními sítěmi, na nichž ateistická, progresivistická levice zoufale kvílela o „návratu Ameriky do středověku“, zatímco křesťanská konzervativní pravice jásala, že za oceánem už nebude možné „zabíjet plody v třiadvacátém týdnu těhotenství jako dosud“. Třebaže to neplatí pro všechny texty, které jsem na toto téma četl, řada autorů je psala z „ideologického úhlu pohledu“, aniž vzala dostatečně v potaz, jak složitou a z Evropy těžko uchopitelnou zemí USA v historii byly a dodnes jsou, byť jsou jejich post-kolumbovské dějiny mnohem kratší než dějiny starého kontinentu. A právě z toho vycházelo tolik nepochopení, zkratkovitých úvah a závěrů.

Přečíst celý článek
sinfin.digital