Neod(v)olatelná Martina Šimkovičová a její noshled Kotlár: Za covid budou padat hlavy. Zatím je vše tajné

KOMENTÁŘ RADKY TYPLTOVÉ | Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová nepřestává budit vášně. Navzdory petici s bezprecedentním počtem podpisů a protestům k jejímu odvolání nedojde. Ještě si tak s ní užijeme spoustu „legrace“. Její „bratr v boji“ Peter Kotlár vede vyšetřovací komisi, která má odhalit „zločinné spiknutí“ v souvislosti s covidem. Pomáhat mu mají i čeští vědci.

Martina Šimkovičová přes střet zájmů dál řádí na obskurní TV Slovan, řeší svou „naschvál zhovaděnou“ tvář, chce zakopat válečnou sekeru s Ruskem a slovenskou kulturu osekat na folklór. Finanční zdroje určené na boj s dezinformacemi přesunula na rekonstrukci bratislavské Retudy. 

Nejnověji na sebe upozornila fascinujícím anglickým přednesem. Alena Schillerová by jí mohla závidět. O Martině Šimkovičové jsem před několika měsíci napsala, že je MILFka, což způsobilo mírný poprask. Už si to nemyslím. Přece jen, jsem trochu sapiosexuálka.

Na konci ledna slovenská opozice podala návrh na její odvolání. Původní opoziční návrh ale obsahoval jen 28 podpisů poslanců Národní rady. Podle ústavy je jich potřeba 30. 

Tento legislativní trapas Robert Fico sarkasticky okomentoval, lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku označil za mončičáka, který má Slováky za zbabělý národ, a Martinu Šimkovičovou za ideální ministryni kultury se suverénními slovenskými zdravými názory.

Opozice sice později připojila dostatečný počet podpisů, ale mimořádná schůze k jejich návrhu ani nezačala. Do poslaneckých lavic se nedostavili poslanci vládních stran. Chyběla nadpoloviční většina zákonodárců. Tak jako tak, opoziční strany nemají dostatek hlasů k tomu, aby návrh prosadily.

Sama Šimkovičová pokusu o své odvolání věnovala ve svém nejnovějším vystoupení v TV Slovan jen pár lakonických vět.

Aby usadila média, která jí dávají „hloupé otázky“, proč stále ještě vystupuje v TV Slovan, když se jedná o zjevný střet zájmů, prohlásila, že v ní nevystupuje, ale spolu se svým kolegou, bývalým ortopedem, aktuálně poslancem vládní koalice Peterem Kotlárem, jen vysílá své názory.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová je ikonou proruské dezinfoscény, vadí i umělcům

V úvodu nejnovějšího vysílání názorů po něžném homofobním vtípku přešla k řešení billboardu, který vystavil uprostřed Bratislavy podnikatel a poslanec opoziční Svobody a solidarity Alojz Hlina. 

Příliš neakcentovala, že ji na něm označil za „ministryni nekultury“, vadilo jí, že jí to na něm nesluší a vypadá staře. V jiném rozhovoru pak označila svou tvář za „naschvál zhovaděnou“.

Po rýpnutí do homosexuálů, Šimečky, hereček a demonstrantů (Kotlár se demonstrace proti vládě zúčastnil v bundě Prada s kožešinou na kapuci, která údajně zaujala televizní štáby. Jakmile však zjistily, že je to on, jeho názor už je nezajímal. Někteří demonstrující studenti byli podle něj zfetovaní.) se dostáváme k hlavnímu sdělení: vzniku a činnosti komise, která má za úkol vyšetřit selhání všech struktur zainteresovaných v „covidové mašinérii“.

Kotlár byl ustanoven vládním zmocněncem k prošetření pandemie. Aktuálně navrhuje udělit amnestii lidem, kteří spáchali přestupky nedodržováním proticovidových opatření. Komise existuje už zhruba měsíc. Dodnes je ale její složení i financování zahaleno tajemstvím. Stejně jako obsah vyšetřování.

Slepě věřit, či nevěřit?

„Kdybych řekl, co všechno už jsme objevili, zhroutila by se celá pyramida dokazování. Nemůžeme ještě říct, na co jsme přišli. Lidé nám musí slepě důvěřovat,“ vysvětloval Kotlár Šimkovičové i věrným divákům TV Slovan. 

Vyšetřovací tým se skládá z lékařů, právníků, soudců a advokátů. Ti se musejí podle Kotlára navzájem pochopit a shodnout a odhodit při tom svá ega i touhu po vlastním prospěchu.

Bývalý ortoped, který je dnes poslancem za SNS, si od začátku covidu vedl deník, do kterého zaznamenával, „kdo všechno slíbil spolupráci, kdo opravdu spolupracoval, kdo co přinesl, kdo přišel do jaké diskuze, ale i kdo couvl, lekl se nebo ho obcházel“. „Jen tak slepě důvěřovat tomu, kdo tvrdí, že pomůže, může být nakonec problém,“ prohlásil také Kotlár. Tedy slepě věřit, či nevěřit? 

Následně prohlásil, že při vyšetřování pomáhají i čeští vědci. „Trochu více pokory mají čeští vědci. Možná je to tím, že čeští bratři vzhlížejí k té situaci a možná si uvědomují, že prostor dostanou. A možná v budoucnosti s výhledem dobrého výsledku v příštích volbách v České republice jenom udělají CTRL C + CTRL V v práci, na které se budou podílet i oni. Kdo má rozum, rozumí těmto mým slovům,“ uzavřel Kotlár. 

Pomáhat bude Rajchl a možná i Peková

Jedním z českých „odborníků“, který má komisi pomáhat s vyšetřováním, je Jindřich Rajchl. Slovenský deník Pravda uvádí, že Kotlár chtěl o spolupráci požádat také mikrobioložku Soňu Pekovou. Ta však Pravdě přiznala, že ji zatím nikdo ze Slovenska oficiálně nekontaktoval. 

„Pokud však dostanu ze Slovenska předvolání k účasti na řádném soudním jednání jako svědek nebo znalec, samozřejmě tak jako občan Slovenska (Peková se narodila v Prievidze, pozn. red.) učiním a na všechny otázky soudu řádně odpovím,“ řekla Peková.

Se soudem Peková zkušenost má. V roce 2021 čelila obžalobě v případu údajně neoprávněných úhrad pro laboratoř Chambon. Konkrétně byla obviňována z toho, že od zdravotních pojišťoven podvodně vylákala přes 239 milionů korun. V roce 2022 byla obžaloby zproštěna. 

Poté, co vysílači názorů na TV Slovan probrali „plánovanou genocidu“, jak covidová opatření označila Martina Šimkovičová, slíbili, že na nikom nezůstane niť suchá, a kulturu označili za „tmel teplého a vzájemného“, kam ale „teplí“ a LGBT+ lidé nepatří, popřál na závěr Peter Kotlár všem sledujícím: „Kéž jsou všechny bytosti šťastny“. 

Nevím jak vy, ale já se už teď těším na další díl.

Viroložka Peková je horkou kandidátkou na anticenu Bludný balvan. Za „ryzí spekulace a lži“ o koronaviru

Proč vyhrál Fico? Slovenská společnost se obává změny a kroků do neznáma, míní analytička

sinfin.digital