Šéf Pirátů Bartoš: Rétorika Babiše je pro Česko nebezpečná. Když se někdo chová jako hajzl, umím to říct

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro INFO.CZ odmítá, že by vládní politici označovali každého, kdo je kritizuje, za přisluhovače Ruska. Avšak pokud někdo kritizuje vládu za to, že pomáhá Ukrajině, tak si myslí, že je naprosto legitimní označit ho za bezpečnostní riziko této země. „Když se někdo chová jako hajzl, umím to říct,“ zdůrazňuje.

Nehrozí nám, že bude brzo každý, kdo nesouhlasí nebo protestuje proti vládě, označen za spojence Putina nebo kolaboranta s Ruskem?

Toho, kdo kritizuje vládu za to, že pomáháme Ukrajině, podobně jako další demokratické země, je naprosto legitimní označit za bezpečnostní riziko této země. A rétorika Andreje Babiše, který nadbíhá potenciálním voličům Tomia Okamury a dalších extremistů, navíc s mediálním výtlakem, který má jako lídr nejsilnější strany, a také bývalý premiér, je pro Českou republiku, a nikoli pro vládu, jednoznačně nebezpečná.

Já si myslím, že opozice má kritizovat vládu za libovolné politiky, které děláme, i když je také pravda, že většinou opravujeme to, co předchozí vláda buď řešila špatně, nebo neřešila vůbec – existují oblasti, kde se za předešlých deset let nestalo nic. Oni nás třeba jako ministerstvo pro místní rozvoj kritizují, přitom za Kláry Dostálové se postavilo za čtyři roky méně bytů, než my jsme udělali v jednom programu za tři měsíce.

Ale zpět k otázce. Já jsem to na plénu Sněmovny řekl: to není o e-mailu, byť je to hnus, kde se Babiš ptá, zda má Jan Lipavský děti a chce si na něj nechat vypracovat složku. O tom to opravdu není, není to o jednom uniklém e-mailu. Vždyť to, že Andrej Babiš funguje tímto způsobem, se historicky ukázalo už mnohokrát. A jsou to také manýry lidí, kteří pro něj pracují. Ale když vidím, jak to jede Fico nebo Orbán, v nichž se Andrej Babiš vzhlíží, je potřeba to říct.

Pozor, kolaborant! Tak dlouho se budeme strašit, kdo všechno údajně slouží Moskvě, až to bude každému jedno

Babiš ta témata otáčí ve veřejném prostoru, mluví o válečných štváčích, že chce mír a podobně. On skutečně nahrává ruské propagandě, která ho poté může citovat. O tom je tato schůze poslanců. A já jsem přitom rád, že se tato Sněmovna, včetně poslanců za hnutí ANO, historicky zachovala správně, když podpořila vládní kroky na pomoc Ukrajině.

Ale když teď Babiš zpochybňuje roli armády České republiky, která ve strukturách NATO plní docela zásadní úkoly v misích, když říká, přestaňte podporovat Ukrajinu, a to u něj zaznívá, nebo natočí video s kohoutem a říká, že nechce zobat kontaminované zrní z Ukrajiny, přitom to není pravda – to všechno jsou věci, kdy vidí potenciál voličů a příznivců Rajchla, Okamury nebo komunistů. Tvářit se, že může být v liberální frakci europarlamentu, a zároveň znít jako hlas reprezentující dezinformační scénu, zkrátka nejde.

Je to bývalý premiér, a jak on sám řekl v úterý odpoledne novinářům ve Sněmovně, jako předseda vlády nikdy neudělal nic, co by ho usvědčovalo z toho, že je bezpečnostní riziko pro tuto zemi…

Jan Lipavský to řekl přesně – začíná být bezpečnostním rizikem. Vždyť on už před prezidentskou volbou řekl, že by nešel pomoct našim spojencům z NATO. To prostě nelze. Myslím, že když má tak velký vliv na společnost, neměl by si to dovolit. Možná to takto část jeho voličů nevnímá, ale to jsou neslučitelné věci: tvrdit, že je demokrat a evropský politik a zároveň takto lavírovat. Já myslím, že to je zásadní problém. Schůze Sněmovny vlastně mohla proběhnout výrazně dříve.

Zkusím to ještě jinak: není až moc jednoduché vypořádat se třeba s protesty zemědělců tím, že nahrávají proruským silám? A nehrozí, že se takto vypořádáte příště s každým, kdo vás bude jako vládu kritizovat?

Když se někdo chová jako hajzl, umím to říct. I když většinou vystupuji slušně. A když je někdo rasista, xenofob nebo extremista, také se mu to nebojím říct. Ale nebyl tady jediný moment, kdy by kdokoliv z Pirátů bagatelizoval pocity a obavy občanů. Slovo dezolát od pirátského politika, skoro si troufám tvrdit, nikdy nezaznělo.

A je fakt, že si část těch protestů zemědělci nechali ukrást lidmi, kteří jsou podporovaní Kremlem, případně linku Ruska používají a nechávají se platit skrze různé sbírky lidmi, kteří se od nich nechali oblbnout. Část té scény vznikla už za covidu, už tehdy tvořili dezinformační scénu, mají to jako svůj byznys, teď ho jen naroubovali na Ukrajinu.

Takže: paušalizace je špatná. Já ani další politici Pirátů ji nepoužívají. Nešponuji debaty, byť jsou někdy vyhrocené, ale pokud na pódium demonstrace zemědělci pustí několik ikon dezinformační scény, tak platí, že si ji nechali ukrást.

Kompro na Lipavského: Pohoršení volby nevyhraje. Na Babišovy voliče se musí jinak

Řekl jste, že nemáte problém označit extremistu za extremistu, tak já se ptám: je Andrej Babiš extremista?

V úterý ve Sněmovně jsem řekl, že je jak korouhvička ve větru. Prostě sčítá a odčítá. Když se mu to hodí, říká tohle, když se mu hodí něco jiného, říká něco jiného. A jasně, i já jsem občas konfrontovaný s deset let starými výroky, ale sakra, v té politice, i tím jak člověk stárne, tak se učí a je tam nějaká evoluce.

Člověk se nějak vyvíjí, u Babiše je to ale úplně irelevantní: co se mu v danou chvíli hodí, to tam napálí. V momentě, kdy jsme skutečně lídři v iniciativě týkající se munice pro Ukrajinu, mají samozřejmě evropští politici přepisy toho, co říká ve Sněmovně. Pokud si je bere do pusy, mají to druhý den ráno na stole. A jasně, že když potkal Macrona, podali si ruce, jenže to ani jinak nejde, je to protokolární záležitost. Jiná věc ale je, co si o něm myslí.

Jisté je, že reputace České republiky šla za současné vlády výrazně nahoru, a projevuje se to i na naší pozici ve strategicky důležitých vyjednáváních.

Petr Fiala v úterý ve Sněmovně řekl, že příští volby budou opět bojem o charakter státu a kvalitu demokracie…

Tak to je. Jedna varianta bude vláda Babiše a SPD, druhá vláda podobná té současné. Možná je tady ještě třetí možnost: Babiš a část ODS.

Co mě ale mrzí, je to, jak se společnost, nebo její část, a zejména po covidu, nechává některými politiky zastrašovat a znejisťovat. Ti politici to používají jako nástroj. Vnímám ale opakující se obavy: Babiš vyhraje s Okamurou volby. Nakonec je nevyhrál. A Piráti za to zaplatili zdaleka nejvíc ze všech politických stran. Ale nevyhrál. Pak jsme všichni poslouchali, že bude Babiš prezidentem. Není jím. A hned od druhého dne prezidentských voleb posloucháme, že nesmíme dělat to nebo ono, nebo bude zase premiér.

Tak se ta politika ale nedá dělat. My musíme lidem říct, míříme sem a uděláme všechno pro to, aby to bylo takto prostě proto, že si myslíme, že to je správné. Měli jsme to i jako naše předvolební heslo: odvaha dělat, co je správné. Musíme do toho jít s vírou, že když to uděláme dobře, Babiš s Okamurou se k veslu za necelé dva roky nedostanou.

Byť v politice velmi často zastavujete spíš špatné věci, než aby se vám podařilo stoprocentně prosadit něco správného, nějaké programové priority, tak pracovat s tím, aby něco nebylo, něco se nestalo, nesvědčí o zdravém klimatu ve společnosti. A tady je to tak, že my musíme uspět všichni, všech pět koaličních stran, ve všech resortech. Ta vláda musí být úspěšná jako celek.

Pak nebudeme muset spoléhat na to, že nás lidi budou volit jenom kvůli tomu, aby se k moci nevrátil Babiš. Aspoň já bych teda chtěl, aby lidi Piráty volili jako pozitivní volbu, anebo aspoň ne jako úplně negativní.

Ještě k Babišovi: v úterý mu vyšel v Mf Dnes komentář, kde píše, že je pro celistvost Ukrajiny a že je pro naše setrvání v NATO a v Evropské unii.

Ale na konci dodal zase nějaké „ale“. Na marketingu Andreje Babiše je zvláštní, jak je schizofrenní. On dokáže v jednu chvíli vykládat dvě úplně opačné věci, dokáže zastávat dva opačné pozice, a promlouvat k protilehlým audiencím. A to, že se mu to potká, je mu vlastně úplně jedno. Politik, který pracuje se svým voličským jádrem, toto nemůže dělat. On jenom sčítá a odečítá, dělá hokynářskou politiku.

Jinými slovy není v ničem zásadový…

Říká, že jsou catch-all party, přitom je to jen oportunistický populismus. Já si lidí a našich voličů vážím, on to válcuje bez ohledu na ně. Je mu to jedno.

Masakr Fialovy vlády a nová hrozba: Bude po příštích volbách Babiš vládnout sám?

Lenka Zlámalová: Co chtějí zklamaní vládní voliči? Zajímá je prosperita a bezpečí, ne Green Deal a kulturní války

sinfin.digital