Byznys by měl jak vydělávat, tak být ohleduplný k okolí. Turismus bez udržitelnosti je destruktivní, říká Volařík

Udržitelnost je v podnikání obecně velkým tématem a sami podnikatelé uznávají, že nejde jen o líbivé slovíčko, obzvláště v odvětví turistiky a hoteliérství. „Dospěl jsem k názoru, že byznys se dá dělat tak, aby byl profitabilní a současně ohleduplný k okolí, měl ekologickou vizi a přinášel dlouhodobou hodnotu. Rozvoj turismu může mít mnoho podob, a pokud se dělá špatně, může to mít pro region nevratné devastační důsledky. Vidíme to bohužel na řadě atraktivních míst v Česku,“ říká zakladatel společnosti Volarik Capital Mike Volařík, který se v Mikulově rozhodl budovat hotely, apartmány, ale i lázně tak, aby byly udržitelné a svému okolí neškodily, ale naopak pomáhaly. Co ho k tomu vedlo a jak hodlá svůj plán realizovat, prozrazuje v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jaké byly začátky vzniku společnosti Volarik Capital a jaké jsou její cíle?

Dospěl jsem k názoru, že byznys se dá dělat tak, aby byl profitabilní a současně ohleduplný k okolí, měl ekologickou vizi a přinášel dlouhodobou hodnotu. Rozvoj turismu může mít mnoho podob, a pokud se dělá špatně, může to mít pro region nevratné devastační důsledky. Vidíme to bohužel na řadě atraktivních míst v Česku. V Mikulově to ale chceme dělat jinak. Záleží mi na tom, abychom stavěli výhradně ekologicky a udržitelně a pracovali s lokálními dodavateli. Chci pracovat na projektech, ve kterých můžu nechat něco ze sebe a otisknout do nich své vnímání světa.

Společnost Volarik Capital vznikla, aby zastřešila již fungující projekty, Hotel Volarik, Apartmány Volarik a Bottling Printing, a je ideálním řešením v rámci růstu společnosti a dalších projektů. Navíc usnadňuje komunikaci, kdy se profilujeme jako jedna velká společnost, a tím je pro nás i jednodušší získat místo na trhu. Našimi cíli je rozvíjet oblasti naší působnosti a region, ve kterém podnikáme.

Proč jste si vybrali zrovna trojici oblastí real estate, hospitality a industry? To není úplně obvyklá kombinace.

Během života se mi naskytla možnost zajímavých projektů v každé ze zmíněných oblastí a zůstal jsem v nich podnikat. V industry vlastníme Bottling Printing, 30 let fungující společnost zabývající se průmyslovým značením a kódováním, která podniká v Česku, Rumunsku a na Slovensku. V divizi hospitality je to dost podobné. V minulosti jsem dostal možnost převzít starý vybydlený tříhvězdičkový hotel, který jsem přestavěl na úplně nový produkt - wellness a kongresový hotel. Také jsem postavil apartmány Volarik. Oba projekty mají úspěch a dosahují výborných výsledků. A v oblasti real estate jsem měl velkou inspiraci z cestování po světě. Developeři s vizí nestaví jen hotely nebo apartmány, ale dělají development celé infrastruktury.

V rámci real estate máte mimo typické projekty také projekt lázní. To nezní jako malé sousto, mohl byste mi popsat, o co se jedná?

Historicky se o projektu lázní v Mikulově mluví už delší dobu a inspirací jejich vzhledu jsou nám ostatní světové lázně. Je zde schválen uzemní plán a letos plánujeme začít pracovat na konceptu. Jakmile bude hotový koncept, přejdeme na projekční práce. Projekt vyjde odhadem na tři až čtyři miliardy korun. 

Jaké další klíčové projekty nebo expanze vás čekají v budoucích letech?

Do sedmi let plánujeme postavit všechny real estate projekty v Mikulově, včetně lázní a apartmánových domů. Máme zde schválený územní plán a zelenou na všechny projekty. I kvůli těmto ambiciózním plánům jsme se rozhodli založit investiční fond. Jak říká Wayne Gretzky: „Jdu tam, kde teprve puk bude, a ne, kde už je“. My svými projekty nastavujeme benchmark a jdeme za hranice možností.

Jsem rád, že jste zmínil fond Volarik Capital SICAV. Jaká je hodnota aktiv v jeho správě a s jakým cílem byl založen?

Objem aktiv ve fondu je přibližně 272 milionů korun a byl založen s cílem najít nové investory pro naše budoucí projekty. Hledal jsem způsob, jak naše projekty postavit ekonomicky rozumným způsobem a přitom se příliš nezadlužit. Zároveň pro mě bylo (a stále je) důležité zajistit financování transparentně a bezpečně nejen pro investory, ale pro nás všechny. Proto jsme se rozhodli založit fond Volarik Capital SICAV, který kombinuje vlastní kapitál s bankovním financováním, což je nejméně rizikovou variantou financování. Sám jsem do fondu vložil majetek v hodnotě 270 milionů korun a plánuji vložit další.

S koronavirovou pandemií a energetickou krizí není podnikání v oblasti pohostinství úplně ideální, mělo zmíněné dopad i na vaši společnost?

Je naprostá pravda, že posledních několik let bylo v globálním měřítku hektických, a i my jsme bohužel museli čelit makroekonomickým dopadům na naše podnikání. Zažili a překonali jsme několik finančních krizí, které se pro naši společnost staly velkou zatěžkávací zkouškou. Jednou z těch nejhorších byla samozřejmě pandemie a s ní spojená covidová krize. Byli jsme nuceni uzavřít náš hotel, což nás finančně velmi zasáhlo. Abychom však tato kritická období přežili, naučili jsme se optimalizovat chod společnosti a efektivně šetřit či hledat úspory. Zaměřili jsme se pouze na ty části podniku, které byly ziskové a měly perspektivu do budoucna.

Provedli jsme přestavbu hotelu, která vyšla na 150 milionů, avšak ukázala se jako dobrá investice, jelikož její návratnost se pohybuje kolem 9 let. Zde jsme narazili na další problém. Rekonstrukce hotelu nebyla od počátku jasná, takže jsme museli postupně objednávat nové materiály. V průběhu posledních let jsme se však ocitli v krizi. Materiály na trhu najednou nebyly k dispozici, nebo byly dražší a ceny neustále rostly. Musím ale zaklepat, hotel se nám podařilo úspěšně dokončit.

 Ve svém podnikání věnujete velký prostor udržitelnosti, jak vizi udržitelnosti propíšete do svých nových projektů?

Designový hotel Konšelé bude přibližně z poloviny udržitelný a zaměříme se zde na udržitelnost u interiéru hotelu, například při výběru materiálů. Kromě toho bude mít hotel také fotovoltaiku, tepelná čerpadla, zelené střechy, silnou izolaci pro úsporu energie a využije šedé vody. V projektu výstavby 67 apartmánů se na udržitelnost zaměříme ještě více. Stavba je navržena podle konceptu passive house, používáme tedy betonové základy v kombinaci s dřevěnou konstrukcí a přidáme tepelná čerpadla, fotovoltaiku, zelené střechy a opět využijeme šedé vody. Druhým projektem, který plánujeme postavit udržitelně, je rodinný resort, kde v současnosti přepracováváme architektonický plán.

V rámci fungujícího udržitelného provozu v Hotelu Volarik v naší restauraci Crop dáváme přednost místním producentům zeleniny, ovoce a masných výrobků, ekologickým farmám. Zavádíme tzv. „green-pantofle“, které lze po použití kompostovat. A na udržitelnosti pracujeme i v rámci úklidu, kde uklízíme pomocí řady ekologicky šetrných produktů. Snažíme se také být šetrnější ke spotřebě plastů a minimalizovat a třídit odpad. Do jednotlivých pokojů v hotelu nedáváme plastové lahve s vodou. Hosté najdou ve svých pokojích speciální láhev, do které teče místní filtrovaná čistá voda.

sinfin.digital