Anarchie ve všech pádech. Magazín I odhaluje pravidla nového (ne)řádu

Info.cz

Možná vás to slovo podvědomě děsí, možná fascinuje: Anarchie. Právě ta je ústředním tématem nového čísla magazínu I. Není to ale žádná kronika společenského rozkladu, kde se ze dne na den vytratila všechna pravidla a lidé zvlčeli. Na 64 stranách spíše pátráme po tom, kam až mají sahat chapadla státu a kudy možná vede cesta k větší svobodě (a nezbytné odpovědnosti) každého z nás.

V posledním roce to pozorujeme denně: stát selhává, je zaseknutý a jeho kapitán nás vede od jedné katastrofy ke druhé. Jeden autoritativní mikromanažer dokázal státní soukolí doslova rozložit. Martin Schmarcz to shrnuje pěkně jedno dějství za druhým a konstatuje, že „Andrej Babiš se pustil do ničení důvěry ve státní instituce s takovou účinností, že by zbledl i přední teoretik anarchokomunismu Kropotkin“.

Mluvili jsme ale i s představiteli moderního odporu ke „státnímu pořádku“, se dvěma výraznými stoupenci anarchokapitalismu. Tereza Urzová v rozhovoru vysvětluje, jak pandemie obnažila hliněné základy státu a proč je každý rok v podstatě reklamou na anarchokapitalismus. A Daniel Steigerwald vám docela brutálně ukáže, že na realitu, ve které každý den žijeme, se dá dívat úplně jinak. Je to svým způsobem radikální, ale osvěžující.

Kromě toho v novém Íčku najdete rozhovor Mirka Topolánka s komentátorkou Lenkou Zlámalovou, Martin Kovář vás seznámí s desítkou vražedně rozhněvaných mužů a dočtete se, který známý politik má asi největší zkušenosti s trestními oznámeními, žalobami a soudy.

Magazín si jednoduše předplatíte v našem e-shopu

P. S. V nejbližších dnech bude možné koupit i jednotlivá čísla magazínu I.

sinfin.digital