Volil jsem ANO, svým chováním ale Babiš hlasy vojáků ztratil, říká válečný veterán

Do druhého kola prezidentských voleb zbývá už jen pár dní a Andrej Babiš se snaží mobilizovat voliče, kde se dá. U jedné skupiny místo toho možná masivně ztrácí – u válečných veteránů a obecně vojáků a příslušníků armády, kterým se nelíbí Babišovy manipulace ohledně toho, že jeho protikandidát Petr Pavel chce údajně zatáhnout Česko do války. Někteří veteráni sbírají podpisy pod petici vymezující se vůči Babišově rétorice. Účastník pěti zahraničních misí Miloš Prášil dokonce zveřejnil video, v němž se přiznává, že sám byl voličem Babišova hnutí ANO, nicméně současným vystupováním prezidentského kandidáta je znechucen natolik, že předseda hnutí s jeho hlasem rozhodně počítat nemůže.

Sliboval pozitivní kampaň bez zbytečných útoků, realita však tomuto slibu Andreje Babiše pro druhé kolo prezidentských voleb nemůže být vzdálenější. Už přes noc po sečtení hlasů v prvním kole se po republice objevily Babišovy billboardy, v nichž hlásá, že nezavleče Česko do války, protože je diplomat a ne voják, čímž narážel na profesní minulost svého protikandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla. 

Tím ale Babiš pobouřil Pavlovy někdejší kolegy ve zbrani i vojáky současné. Proti jeho rétorice se tvrdě jménem vojáků vymezila ministryně obrany Jana Černochová a novodobí váleční veteráni sbírají podpisy pod petici odsuzující Babišova slova o tom, že jsou to vojáci, kdo zatahuje zemi do války. Jeden z nich, Miloš Prášil z Nového Města na Moravě, dokonce zveřejnil svou videozpověď, v níž přiznává, že sám je bývalým voličem Babišova hnutí ANO, ale současnými kroky o jeho hlas Babiš definitivně přišel.

Insider Prezidentská kancelář s Petrem Pavlem: Babiš je urputný a pracovitý. To ještě neznamená, že ta práce jde správným směrem

Účastník pěti zahraničních misí Armády České republiky Prášil, který byl vážně zraněn během nasazení v Afghánistánu, říká, že hnutí ANO volil dvakrát po sobě. „Měl jsem velká očekávání, ale byl tu velký chaos a takhle už to dál nejde,“ říká ve videu Prášil, který v současné době pracuje jako plavčík v městských lázních v Novém Městě. „Pokud vám někdo vyhrožuje a straší vás válkou, tak je to vlastně akt násilí,“ dodává. „Musíme jako vojáci cítit, že tohle se panu Babišovi nepovedlo a tímto nás ztratil,“ pokračuje Prášil s tím, že to nikdy nejsou vojáci, kdo by vyhlašoval válku, ale naopak právě politici jako Babiš a politika by se dle Prášilových slov měla vést tak, aby v ní nevznikaly třecí plochy a měla by v ní panovat vysoká míra diplomacie. „To si myslím, že u pana Babiše není. Takhle se důstojného života nikdy nedopracujeme,“ uzavírá válečný veterán.

Pod peticí dalších vojenských veteránů pak nalezneme další tvrdá slova. „Jsme vojáci a policisté a naše práce je pro nás posláním. Nečekáme za ni obdiv ani vděk. Ale nechceme snášet urážky za to, že jsme byli připraveni nasadit své životy za svou vlast a za své milované. Vyzýváme proto Andreje Babiše, aby ve své politické kampani přestal s urážením vojáků bez rozdílu hodnosti jako těch, kteří touží válčit. My jsme proti válce. Ale pokud by k ní někdy došlo, uděláme všechno, abychom vás ochránili,“ píší signatáři, mezi nimiž jsou například veterán z války v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu Milan Cisár, Marek Chrobok, který se zahraničních misí zúčastnil jako policista nebo účastník mírové mise UNPROFOR Tomáš Tesárek.

Proč je boj o Hrad znovu zápasem „dobra se zlem“? Sociolog Daniel Prokop o příčinách rozděleného Česka

sinfin.digital