Výbušná teorie o obnovitelných zdrojích: Ani bilion korun na jejich podporu nás uhlí nezbaví, tvrdí Čížek

Jaroslav Čížek z think-tanku Realistická energetika a ekologie přišel s originální prognózou možností obnovitelných zdrojů v Česku. Na základě veřejných dat dospěl k závěru, že aby se ČR v obnovitelných zdrojích dostala na úroveň sousedního Německa, musela by investovat zhruba bilion korun, ale „bezemisní“ energetiku by jí to stejně nezajistilo. Ani Německo se dnes bez uhlí a plynu nedokáží obejít.

Jaroslav Čížek je technik, který se v think-tanku Realistická energetika a ekologie zabývá ověřováním fyzikálních a logistických možností toho, co schvalují politici v rámci ohlášeného odklonu od využívání fosilních paliv. Jeho poslední práce stojí minimálně za zamyšlení. 

Čížek poskládal data, která si každý může najít (1, 2) a vytvořil z nich srovnávací model vývoje tuzemské energetiky, pokud by se měla po německém vzoru vydat cestou úplného konce fosilních paliv a jejich nahrazení slunečními a větrnými zdroji. Závěr je podle něj jednoznačný: „S plnou odpovědností říkám, že německý příklad je příklad odstrašující, kterému se musíme velkým obloukem vyhnout, pokud nechceme skončit v obrovských problémech.“ Na rozdíl od některých kritiků německé energiewende Čížek své tvrzení dokládá daty.

Od začátku německého přechodu k bezemisnímu hospodářství a energetice před 20 lety Němci investovali miliardy eur do rozvoje a výstavby obnovitelných zdrojů s následujícím výsledkem: ve větrných a slunečních zdrojích mají dnes instalovaný výkon ve výši 150 % toho, co mohou maximálně nabídnout německé konvenční zdroje, tedy uhelné a plynové elektrárny (jádro totiž podle dosavadní německé politiky také skončí).

Fakt, že maximální možná kapacita obnovitelných zdrojů vysoce přesahuje kapacitu zdrojů konvenčních, však ještě neznamená, že takovému poměru odpovídá i skutečná výroba. Právě naopak. Sluneční a větrné elektrárny by dnes mohly (čistě teoreticky) pokrýt dnešní spotřebu ve špičce jen tehdy, pokud by v celém Německu nastaly takové podmínky, že by „soláry a větrníky“ mohly pracovat „naplno“. V praxi taková situace nenastane. Skutečný výkon je oproti tomu instalovanému často i řádově menší.

sinfin.digital