Bývalého hejtmana za ANO Vondráka čeká „test Babišem“. A nejspíš trpké prozření

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák po odchodu z hnutí ANO přišel s tím, že se do příštích krajských voleb spojí se Starosty a nezávislými (STAN) a pokusí se potřetí za sebou uspět. Což bude mimořádně složité. A to mimo jiné kvůli tomu, že tam hnutí ANO krajské volby dvakrát za sebou nevyhrálo díky svému lídrovi, jak by si chtěl Vondrák možná myslet – tak jako jinde i tady volby vyhrál především Andrej Babiš.

Lze to říct i obráceně: krajské volby příští rok na podzim budou pro Ivo Vondráka testem v tom smyslu, zda je pro voliče charismatickým lídrem a kompetentním a volitelným politikem, který je dokáže přetáhnout na svoji stranu. Anebo zda se stal v letech 2016 a 2020 vítězem krajských voleb a následně hejtmanem primárně díky Andreji Babišovi. Je skoro jisté, že volby potvrdí to druhé – nebýt Babiše vůči kterému se začal Vondrák v čase přímé prezidentské volby dost ostře vymezovat, nikdy by se hejtmanem nejspíš nestal.

Pro kontext je potřeba doplnit několik analytických poznámek. Ostrava a Moravskoslezský kraj jsou politicky vzato dlouhodobě specifický region, kterému roky dominovala tradiční levice. Ostatně ještě v krajských volbách v roce 2012 tady ČSSD a KSČM volilo víc než padesát procent voličů. Nikde jinde si podobnou konstelaci tou dobou už snad ani nešlo představit. Třeba v Karlovarském kraji braly tehdy obě levicové strany v součtu 45,7 procent hlasů, a v Ústeckém, což je další region, kde byla kdysi levice tradičně silná, jen 41,4.

Anebo takto: už v čase, kdy byl na centrální úrovni patrný počínající úpadek tradiční levice, brala tehdy ještě pořád vítězná ČSSD v Moravskoslezském kraji slušných 27,40 procent hlasů a s přehledem druzí komunisté 22,78 procent. Třetí ODS se tehdy musela spokojit s necelými deseti procenty hlasů. Vysvětlení to ale pochopitelně má: těsná, ale přece jen stále ještě nadpoloviční většina hlasů pro obě levicové formace byla i tady v roce 2012 už projevem úpadku. Čtyři roky před tím totiž obě strany získaly dohromady 58,5 procent hlasů.

Vondrák vystoupil z poslaneckého klubu hnutí ANO. „Nenechám se urážet od lidí, kterých si nevážím,“ říká

To podstatné je, že i tady se po vzniku hnutí ANO ukázalo, že je to právě formace Andreje Babiše, kdo začal luxovat politický prostor nalevo od středu: krajské volby v Moravskoslezském kraji v roce 2016 hnutí ANO v čele s Ivo Vondrákem vyhrálo se ziskem 25,7 procent hlasů. ČSSD tehdy svůj hlas dalo 16,66 procent voličů, komunistům necelých dvanáct procent. Ještě patrnější byl tento trend ve volbách v roce 2020. Vondrák jako lídr hnutí ANO obhájil pozici hejtmana, hnutí ANO získalo 30,24 procent hlasů. ČSSD brala necelých sedm procent, komunisté necelých šest.

Další věc: Starostové a nezávislí nemají v Moravskoslezském kraji ani zdaleka tak silnou pozici jako třeba na Zlínsku, v Libereckém nebo Středočeském kraji. Dokonce lze říct, že na Ostravsku vyloženě politicky paběrkují. V roce 2020 šli do voleb společně se Zelenými a Nezávislými a byla z toho jen 4,3 procenta hlasů. Čtyři roky předtím získal STAN samostatně necelých 4,3 procenta a v roce 2012 společně s TOP 09 zase jen 4,3. Pokud se tedy v úterý krajská předsedkyně STAN Michaela Šebelová nechala slyšet, že si věří na dvouciferný výsledek, je to dost ambiciózní cíl.

Jen takto stručně načrtnutý rozbor politického terénu na Ostravsku ukazuje, že výchozí pozice Starostů a nezávislých nebude zrovna jednoduchá. A nic na tom nemění, že půjdou do voleb jako „STAN a osobnosti pro kraj“, tedy v alianci s lidmi, které si Vondrák přivedl z hnutí ANO a se kterými posléze na kraji založil klub Otevření a konstruktivní (OK). A pokud STAN jako středová formace bude ve vyloženě levicovém regionu z levé strany válcován hnutím ANO, z té pravé mu budou konkurovat Piráti (minule získali necelých 12 procent hlasů) a koalice SPOLU (minule bez lidovců necelých 14 procent).

Babiš ohlásil velký návrat a na zemi leží přes milion hlasů, které mu stačí jen zvednout. Co ho zastaví?

Celkový výsledek lze tedy s velkou mírou jistoty předpovědět už teď. Pokud se nestane něco mimořádného, krajské volby v tradičně levicovém Moravskoslezském kraji vyhraje Babišovo hnutí ANO, dokonce nelze vyloučit, že se tak stane drtivým způsobem. A to bez ohledu na jméno lídra. Přece jen: ANO půjde příští rok do krajských voleb v opačné roli než v roce 2020. Tedy jako na centrální úrovni opoziční strana. A jak známo, český volič má ve zvyku v podobném typu voleb vyvažovat a preferovat právě opozici. O druhé místo si to rozdá koalice SPOLU a Piráti, podcenit by asi nebylo dobré ani kandidátku SPD a Trikolóry.

Teprve pak přijde řada na ostatní politické strany, a tedy i na STAN. Tedy pokud nás Ivo Vondrák nepřekvapí a nepřijde s naprosto průlomovým a do detailů propracovaným programem, který bude reagovat na praktické potřeby lidí napříč celým krajem podobně, jako to v minulých volbách předvedl Martin Netolický z ČSSD, který díky tomu a navzdory úpadku vlastní strany obhájil v Pardubickém kraji post hejtmana. Řeči Vondráka o diverzifikaci ekonomiky nebo energetické soběstačnosti kraje jsou v tomto ohledu pouhé fráze, které podepíše každý. Volby jsou ale o něčem jiném.

V TOP 09 převládá spokojenost z dobře vykonané práce: „Lidé nepadají do chudoby, firmy nekrachují, situace se pomalu zlepšuje“

Kníže, jak jsem ho poznal: veselý a dobrý člověk, symbol nenápadného půvabu skutečné aristokracie

sinfin.digital