Dlouhá válka 21. století neskončila. Poučení z Afghánistánu by mělo být jednoduché

KOMENTÁŘ JANY ČERNOCHOVÉ | Jednání zastupitelstva Prahy 2 začalo a hned po pár minutách jsme ho přerušili. Všichni jsme se namačkali do kanceláře starosty, který měl jako jediný starou televizi. Každou chvíli vypadával signál, ale koukali jsme na ni i tak v šoku a hltali každou informaci. Říkali, že ve vzduchu mohou být další letadla pilotovaná teroristy, která narazí do budov, tak jako v New Yorku a Washingtonu. Spekulovali, kde mohou ještě další teroristické skupiny zaútočit a co teď bude...

Po nějakých třech hodinách jsme šli zpátky do sálu zastupitelstva, prakticky mlčky jsme dokončili jednání a pak vyrazili domů – s pocitem, že jsme zažili jeden z dějinných zlomů, který bude mít dalekosáhlé dopady.

Byla jsem tehdy místostarostka a za těch 20 let od 11. září 2001 se změnil nejenom můj život, ale i svět. Tehdejší slova o tom, že „to už nebude nikdy stejné“ platí dnes, jako platila tehdy. Teroristické útoky na Spojené státy byly nejenom zbabělým činem, při kterém zahynuly tisíce lidí, ale zároveň ovlivnily život každého z nás a svět jako takový.

Terorismus není cosi vzdáleného a neuchopitelného a boj s terorismem je stále aktuální, i po dvaceti letech. Jak se trefně říkalo, začala dlouhá válka 21. století. Proto jsme šli do Afghánistánu, aby se zlikvidovala Al-Káida, nad kterou držel ochranou ruku Tálibán. Jiný, než je ten dnešní, ale třeba se ukáže, že ne zas tak moc. Podařilo se zlikvidovat strůjce útoků z 11. září Usámu bin Ládina a další stovky teroristů. Přesto stále nejsme v bezpečí, stačí zmínit třeba Islámský stát.

Působení v Afghánistánu i na dalších místech a cílené protiteroristické operace přinášejí své ovoce. Evropa i Spojené státy zažily sice v posledních dvaceti letech několik teroristických útoků, ale jsem přesvědčena, že pokud bychom nebyli vojensky aktivní mimo naše hranice, bylo by to mnohem horší. A to i přes zvýšená bezpečnostní opatření, která se vlastně stala široce přijímaným standardem. Stačí si jen vzpomenout třeba na to, jak se cestovalo letadly před 11. zářím a jak se cestuje dnes.

Naše působení v Afghánistánu bylo z vojenského hlediska úspěšné, podařilo se mimo jiné zadržovat teroristy v dané oblasti, a byť nebyla bezpečnostní situace ideální, naprostá většina Afghánců se měla v posledních dvaceti letech lépe než dříve. Poslední události v Afghánistánu nejsou prohrou vojenskou, ale především politickou.

Nesmíme se kvůli tomu ovšem stáhnout za hradby ať už kontinentu Evropa či Amerika. Musíme být i nadále aktivní, protože teroristé a terorismus nezmizeli ze světa a nevypadá to, že jen tak zmizí. Stejně jako nezmizí převaděči a migrace z chudých a nestabilních zemí.

Poučení z Afghánistánu by mělo být jednoduché – být opatrnější a pragmatičtější a vždy si stanovit jasné cíle a časový harmonogram. Působit v zahraničí vojenskými silami, ale nikoli rozsáhle a nekonečně. Dlouhá válka 21. století ještě neskončila.

Autorka je poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu PS PČR

SDÍLET

Scheinherr v dopravě opakuje chyby předchozího vedení magistrátu. To dělá jen hlupák, říká Pospíšil

Jan Palička

Kdo se v poslední době pokoušel projet Prahou autem, ten na vlastní kůži zažil pomyslný dopravní očistec. Náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě) je tak pod palbou kritiky nejen opozičních zastupitelů, ale i koaličních partnerů z řad Spojených sil pro Prahu. Někdejší předseda zastupitelského klubu Spojených sil Jiří Pospíšil v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, že právě oblast dopravy je něčím, na čem se magistrátní koalice dlouhodobě neshoduje. „Mrzí mě, že v oblasti dopravy nedošlo k nápravě chyb, které dělalo předchozí vedení magistrátu, a to je i důvod, proč takto otevřeně vystupuji s kritikou počínání pana radního pro dopravu Scheinherra,“ říká Pospíšil s tím, že jeho cílem není okopávání kotníků koaličního partnera, ale prosté vyslovení nesouhlasu s jeho kroky. „Když někdo opakuje staré chyby svých předchůdců a nepoučí se z nich, tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale to dělá jen hlupák,“ dodává Pospíšil.

Přečíst celý článek
sinfin.digital