Pandemický průvodce blízkou budoucností. Bruno Maçães odhaluje pravidla nového světa, kde se vyplatí být o krok napřed

Lukáš Pospíšil

Čas obyčejně považujeme za absolutní jistotu. Ovšem i tady existují výjimky: 21. století ve skutečnosti začalo až rokem 2020 a pandemickou explozí. Covid vedle bezprecedentní hrozby přinesl celou paletu změn. Pro někoho je to třeba hřiště k malicherným politickým půtkám, pro jiného sice brutální a přísný, ale zároveň nezbytný katalyzátor globálních změn. Portugalský analytik a publicista Bruno Maçães patří do té druhé skupiny. Svojí poslední knihou Geopolitics for the End Time (From the Pandemic to the Climate Crisis) volně uzavírá trilogii a ukazuje, kolik se toho v dnešním světě skutečně děje, i když to z Česka nevidíme. Je to zásadní čtení.

Pandemie z názvu knihy tomu všemu dominuje, ale na zhruba dvou stech stránkách toho najdete mnohem víc. Je to intenzivní zpráva o měnícím se světě, kde se lidstvo rychle řítí po hraně útesu. Navzdory všemu zmaru je ale mezi řádky skrytý příslib, že budoucnosti se dá jít naproti s jistotou a lze ji aktivně utvářet, respektive že je to přímo nutnost.

Světoběžník Maçães příběh otevírá osobní zkušeností. Popisuje, jak v počátcích pandemie procestoval celou řadu destinací a nástup viru vnímal den za dnem intenzivněji. Jsou to pozorování z první ruky, ne dedukce z tweetů a novinových komentářů.

Kulisy naší civilizace pro Maçãese nejsou idylicky zelené, není to přírodní ráj, ale prázdný studený prostor. Maçães volí příměr k vesmírné lodi – Spaceship Earth – ve které lidstvo pluje prázdnotou a v níž se dnes schovává před pandemií. Ještě před půl stoletím bychom se do žádné takové bubliny zavřít nemohli, v posledních dvou letech si to ale zažil každý z nás – na jedné straně fascinující technologické možnosti komunikace a výhody propojeného on-line světa, na druhé straně negativa: dříve nepředstavitelná izolace, narušené společenské vazby, obří psychický tlak...

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak covid proměnil globální soupeření států?
  • Chovali se jako ovce Asiaté, nebo Evropané?
  • A proč nelze přírodu jen tak nechat na pokoji?
sinfin.digital