Studenti o covidu: Jak bude vypadat náš život po pandemii

Michaela Marešová

INFO.CZ spolu s Evropou 2, společností T-Mobile a Vyšší odbornou školou publicistiky spustilo soutěž Student covid. V ní mohou studenti středních škol publikovat příspěvky, kde se zamýšlí nad budoucími dopady současné koronavirové krize. Všechny texty najdete na webu studentcovid.cz a ty nejlepší z nich pak na INFO.CZ. Níže si můžete přečíst článek Michaely Marešové z Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích.

Psal se březen roku 2020 a my jsme se radovali, že nám kvůli pandemii zavírají školy. Těšili jsme se na týdenní, možná čtrnáctidenní prázdniny. Nikoho z nás by ani ve snu nenapadlo, že doma zůstaneme mnohem déle.

Svět jako by se zastavil. Prázdné ulice, zavřené obchody, jindy rušné město se ponořilo do ticha. Každý z nás netrpělivě čekal, až bude konec. Teď tu sedíme, skoro o rok později, situace je stále stejná a nám nezbývá nic jiného, než se ptát, kdy to vlastně všechno skončí a jak poté bude vypadat náš život. Život po pandemii.

První vlnou, která přijde, bude obviňování. Jako se po válce hledají a trestají její viníci, tak i v tomto případě proběhne vyšetřování, kdo vlastně koronavirus vypustil do světa. Státy budou obviňovat jeden druhý a požadovat, aby se už nikdy nic podobného neopakovalo. Je možné, že se bude také usilovat o větší transparentnost ze stran určitých (hlavně asijských) zemí.

Obviňovat se bude ale také vnitrostátně. Většina kritiky bude cílena na vládu, která tuto krizi nezvládla. Zbytečné mlžení, nepřipravenost, nákup nekvalitního zboží z pochybných zdrojů, zmatenost, chaos, nedostatečná podpora či vysmívání se občanům do tváře porušováním vlastních nařízení.

Postupně se ale tento fenomén začne šířit i mezi prosté občany. Kvůli oslabené ekonomice se začne zdražovat a v návaznosti na to budou lidé naštvaní a podráždění. Bohužel, tento stav také poskytne výmluvu na skoro všechno po dalších několik desítek let. Proč stojí keříček rajčat padesát korun? Protože v roce 2020 byla pandemie koronaviru…

Výraznou proměnu by také mohlo zaznamenat školství. Nebudeme si nalhávat, že je jeho úroveň v České republice nějak extra vysoká. Místo efektivního využívání moderních technologií jsou tyto technologie zakazovány a jejich používání trestáno. S nástupem distanční výuky by se tento pohled mohl změnit. Žáci jsou v normální škole často přehlcováni naprosto zbytečnými informacemi, které se v internetovém prostředí musely vypustit, aby se učivo dalo zvládnout a stihnout. Dále by se také mohlo ve školách apelovat na zlepšení orientace na internetu, práci s kancelářským balíkem či vzájemnou spolupráci. Školství potřebuje reformu a já si myslím, že tato zkušenost by mohla být prvním krokem.

Duševní zdraví je ve společnosti často podceňováno. V této těžké době není snadné udržet se v pohodové náladě, když se váš život scvrkne do jedné místnosti a upadne do stereotypu. V takovém případě je důležité o svou psychiku pečovat. Ať už koupí čokolády, uvařením skvělého jídla, přečtením knihy, poslechem hudby nebo vyhledáním pomoci a podpory terapeutů a psychologů. Upřímně doufám, že se po takovéto zkušenosti začne dbát i na ni a lidé si začnou uvědomovat, že nemoc se nemusí projevit pouze na těle, ale i na duši.

V závěru bych ráda uvedla, že po skončení pandemie svět rozhodně nebude tak jako dřív. Čas nelze vrátit a stejně jako bylo třeba poučit se z konfliktů světových rozměrů, bude i nyní třeba vzít si z tohoto období ponaučení a nezapomenout tak snadno na situace, které jsme museli prožívat a nevzdat se. Bohužel, člověk má ale krátkou paměť…

Informace o studentské soutěži najdete tady.

sinfin.digital