Postihuje právo ztrátu registrační značky?

Jiří Nezdařil

PRÁVNÍ SERVIS | Registrační značky jsou tak běžnou součástí našich životů, že je téměř nevnímáme. Jejich existenci si nejčastěji uvědomíme, když si koupíme nové auto a jdeme provést jeho registraci na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, případně když sledujeme v televizi detektivku a vyšetřovatelé se ptají svědků, jakým vozem podezřelý odjel.

Registrační značka (známá též dříve jako „SPZ“), resp. její umístění na vozidle, je základní podmínkou pro provoz takového vozidla na pozemních komunikacích v ČR – § 38 odst. 1) písm. c) zákona 56/2001 Sb. o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, dále jen „zákon“, spolu s pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla a platnou pravidelnou technickou prohlídkou.

V opačném případě, kdy na vozidle při jeho provozování na veřejných pozemních komunikacích není správně umístěna registrační značka, dopouští se tím fyzická osoba, která je zapsána jako provozovatel vozidla, přestupku, za nějž hrozí uložení pokuty až 50.000,- Kč, přičemž tento přestupek není možné projednat na místě, nýbrž je nutné postoupit jej do správního řízení k územně příslušné obci s rozšířenou působností (blíže viz § 83 zákona). Postih je obdobný též pro právnické osoby.

Je tedy více než vhodné před každou jízdou zkontrolovat správné umístění registrační značky na vozidle. Pokud řidič před jízdou zjistí, že registrační značka na voze chybí, nesmí s vozidlem vyjet na veřejnou pozemní komunikaci, neboť by tím spáchal přestupek podle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně dle § 125c odst. 1) písm. a). Řidiči v takovém případě hrozí pokuta 5.000,- až 10.000,- Kč – §125c odst. 5 písm. d) téhož zákona – a zároveň zákaz činnosti (tedy řízení) na dobu 6 až 12 měsíců – § 125c odst. 6 písm. b) téhož zákona. Tyto přestupky rovněž není možné projednat na místě a není možné uložit za ně napomenutí. Co je však nejdůležitější, od těchto přestupků (tj. pokuty a zejména zákazu činnosti – řízení) nelze upustit.

Případnou ztrátu nebo odcizení registrační značky je pak vlastník nebo provozovatel povinen nahlásit příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností (§ 7e odst. 1 zákona), zde však zákon za nesplnění této povinnosti výslovný trest neukládá.

Jak tedy registrační značku bezpečně připevnit, aby došlo k co nejvýraznějšímu snížení rizika její ztráty či odcizení? Mezi motoristy existuje mnoho mýtů o upevňování registrační značky. Způsob umístění značky upravuje § 32 vyhlášky č. 343/2014 Sb. o registraci vozidel, přičemž za nejdůležitější považujeme zde opakovaně zdůrazněný požadavek na viditelnost a čitelnost registrační značky. 

Sám výrobce pak k registrační značce dodává návod k montáži, kde je výslovně uvedena možnost použití nekorodujících nýtů, pokud nebudou zasahovat do písmen a číslic, do znaku EU nebo do prostoru pro nálepky technické kontroly. Tento postup lze jistě doporučit, nejlépe s překrytím hlavičky nýtů bílou čepičkou.

VAŠÍČEK A PARTNEŘI

Autorem článku je Jiří Nezdařil z advokátní kanceláře VAŠÍČEK A PARTNEŘI, která je partnerem rubriky Právní servis na INFO.CZ a garantem oblastí správního a zdravotnického práva.

sinfin.digital