KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Šéf bílého resortu to prý má nahnuté? Nemyslím si to. V médiích přetřásané „vytýkací dopisy“ nejsou ničím jiným než u Babiše běžným bossingem. A protože zdravotnictví je pro něj důležitější než cokoliv jiného, tak o to větší vytváří tlak na ministra Vojtěcha. Spíše se ptejme, v čem je jeho přidaná hodnota, než že by snad byl u premiéra v nemilosti.
Napřed se vraťme do historie. Adama Vojtěcha si Andrej Babiš „připravoval“ na post ministra už za doby vlády Bohuslava Sobotky, v níž bylo ANO juniorním partnerem. A tehdy to byl právě Vojtěch, kdo za ministra financí coby jeho poradce dával dohromady složky, jimiž pak Babiš tloukl po hlavě tehdejšího šéfa resortu za ČSSD Svatopluka Němečka, když nešel lídrovi ANO na ruku. Tento mladý absolvent právnické fakulty byl tehdy ještě členem ODS…
Babiš měl v něj vždy velkou důvěru. Takovou, že mu zařídil školení u slovutných profesorů, aby pronikl do problematiky. Trochu zasvěcenější už asi tuší, proč mu předseda ANO věnoval tolik námahy a pozornosti.
To proto, že vedle chemie a zemědělství je zdravotnictví klíčovou součásti jeho podnikatelského impéria. Navíc perspektivně tou nejlukrativnější. A kvůli špatně napsanému zákonu navíc vymykající se sankcím za střet zájmů.
Majitel Agrofertu se dokonce ani nenamáhal své firmy, které získávají miliardy ze zdravotního pojištění, vkládat do nějakých fondů. Protože zákaz firem člena vlády čerpat plnění se vztahuje pouze na státní rozpočet – a i když zde jde rovněž o veřejné peníze, formálně stojí mimo.
Jinými slovy: Vojtěch doslova „sedí“ na Babišových penězích. A cokoli udělá, z čeho by měly struktury holdingu Synbiol prospěch, je zcela legální. Zda i morální je jiná otázka…
Řeči o odvolání ministra jsou jen fámy
Nutno dodat, že Adam Vojtěch má u odborníků podporu, protože i když není lékař, jeho program má hlavu a patu. V předchozí Babišově vládě mu v realizaci reforem zabránil covid. Kvůli němu se také nuceně poroučel z funkce – aby se do ní však opět vrátil ještě v témže volebním období. Neboli se ukázal „nepostradatelným" i v čase těžké krize Babišova vládnutí, která ho nakonec stála prohrané volby.
Nyní je tu Vojtěch znova. A objevuje se fáma, že dle Babiše nepracuje dobře. Inu, určitě po něm dupe, jako po každém, od koho vyžaduje jisté výsledky. Ale v nemilosti je sotva. Ledaže bychom za její projev považovali diskutovaný „odsun“ z vlády do čela pražské komunální kandidátky. Což měl odmítnout. Není divu. Jít v Praze do voleb za ANO není žádný med. To není jako v Ostravě či Ústí nad Labem. Metropole je proti kabinetu ostře nepřátelská.
Uspět v dresu hnutí v hlavním městě bude kvůli spojenectví s SPD a Motoristy letos těžší než jindy. Ale to je na jiný komentář.
Podstatnější je, že za drby o Vojtěchově odvolání podle kuloárních informací stojí Boris Šťastný, který je lékař a rád by plnohodnotné ministerstvo (nyní se mu jeho bývalý stranický šéf Mirek Topolánek směje, že je „ministrem dřepu bez úřadu“). Sám šéf zdravotnictví, když už by měl odejít, by raději na nějakou ambasádu.
Ze zdravotnictví se Babišovi dobře čerpá
Nicméně pro tuto chvíli Adam Vojtěch zůstává, kde je. Určitě tam umí být premiérovi užitečný. Mimo jiné chystá zrušení limitů na preventivní zdravotní benefity či změnu úhradové vyhlášky v oblasti reprodukční medicíny. Což by pomohlo Babišovým klinikám specializujícím se na onkologii, respektive umělé oplodnění. A jak řečeno, zákon o střetu zájmů nijak neomezuje premiérovo podnikání ve zdravotnictví a čerpání peněz z něj…
Mohl by se Babiš úplně stejně spolehnout na člena Motoristů? Ne snad, že by Šťastný byl k němu neloajální, ale přeci jen, Vojtěch je mu blíž. Ostatně šéfa zemědělství si také vybral sám. Právě proto, že v tomto resortu má velké zájmy… které nyní řeší Evropská komise a unijní úřad proti podvodům OLAF. Peníze z českého zdravotního pojištění ovšem EU nezajímají.
Sám předseda vlády v neděli v Partii na Primě popřel, že by hodnotil Adama Vojtěcha špatně. A on se také opravdu těžko hledá důvod, proč by ho měl vyměňovat za člena jiné koaliční strany. Tento muž je pro něj sázkou na jistotu a vždy splní, co se mu řekne. Tak proč dělat rychlé pohyby?
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy a bude vám jasné, kdo šíří jaké fámy. Díky.










