V sobotu se v Praze uskuteční první kongres Motoristů sobě. Tedy strany, která uspěla v letošních evropských volbách a jejíž předseda Petr Macinka se netají ambicí uspět i ve volbách sněmovních. Podle politologa Jakuba Lyska o tom mimo jiné rozhodne zájem Ruska a Číny investovat u nás skrze dezinformační kampaň podobně, jak se tomu děje například na Slovensku.
„Na svém historicky Prvním kongresu Motoristé sobě schválí větší množství žádostí o členství ve straně, představí krajskou strukturu a základní ideová východiska. Vystoupí zde rovněž několik zajímavých hostů, kteří přijdou úsilí o vybudování nové pravicové politické síly v České republice osobně podpořit, a zazní i několik zdravic od politiků z jiných českých politických stran.“
Tak zní stručné tiskové prohlášení, které tento týden Macinka rozeslal novinářům. Akce začne v sobotu v 11:00 a skončí o necelé čtyři hodiny později. Bude tedy krátká.
Což ale nemění nic na tom, že zde Motoristé dokončí transformaci z okrajové a dost možná původně i recesistické formace v subjekt, jehož ambicí je etablovat se v centrální politice.
Motoristé sobě se zatím o hlasy voličů ucházeli ve dvojích volbách. Poprvé to bylo v komunálních volbách na pražský magistrát v roce 2022. Tehdy jim svůj hlas dalo 2,29 procenta voličů.
Jejich program zmiňoval třeba hromadné rušení cyklopruhů, hájit chtěli zájmy každého, kdo jezdí po hlavním městě autem, vymezovali se proti klimatickým aktivistům, kteří mnohdy neváhají blokovat dopravu.
Průlom jim přinesly až letošní volby evropské. V koalici s Přísahou obdrželi více než deset procent hlasů a brali dva mandáty. Volby do Evropského parlamentu jsou ale specifické, například tím, že v nich je celá republika jedním volebním obvodem, což mimo jiné znamená, že každé straně stačí jeden viditelný lídr.
Navíc k nim chodí málo lidí, takže k zisku mandátů je potřeba získat výrazně méně hlasů než třeba ve volbách sněmovních. Macinka, který má blízko k Václavu Klausovi, roky byl jeho mluvčím, si přesto věří.
Podle jeho mínění bude profil příští vlády určovat i koaliční partner hnutí ANO. „Buď to budeme my, nebo to budou komunisté,“ řekl pro CNN Prima News. „My chceme, aby příští vláda byla pravicová. Stačilo a komunisté jsou levicová strana,“ dodal.
Nejdřív ale musí uspět ve volbách. K tomu bude potřebovat nejen kvalitní program a nejmíň čtrnáct věrohodných lídrů, ale také voliče, kteří jim uvěří.
„Obecně jsou voliči Motoristů dvě skupiny. A je dost těžké odhadnout jejich velikost. První skupinou jsou mladí lidé, prvovoliči, spíše z venkova a menších obcí, většinou mají vystudované obory bez maturity či s maturitou,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Jakub Lysek.
Pro tyto voliče je podle jeho dat Tomio Okamura z SPD nebo Kateřina Konečná z KSČM už mainstream. „Proto hledají něco nového a neokoukaného, trošku i macho styl. Je to reakce na předchozí generaci mileniálů a generaci X. Což přesně splňuje Filip Turek, který byl jejich lídrem v evropských volbách,“ dodává.
„Druhou zajímavou skupinou voličů Motoristů,“ pokračuje Lysek, „jsou lidé staršího věku, kteří od 90. let volili ODS. Svět se ale mění a oni jsou naštvaní na EU, Gretu Thunberg, elektromobilitu. Volba Turka byl z jejich strany protest.“
Zdůrazňuje přitom, že to byl také jistý risk. Ale protože jsou volby do Evropského parlamentu volbami druhého řádu, voliči zde jsou tradičně více ochotni se svým hlasem experimentovat. Proto v těchto volbách v minulosti uspěla třeba Jana Bobošíková nebo Petr Mach.
„A to bude klíčová otázka, jestli jim tito voliči zůstanou věrní i ve volbách sněmovních,“ upozorňuje Lysek. Macinka sice tvrdí, že jim Turek s volbami příští rok pomůže, otázka ale je, zda to bude efektivní.
„Zejména pokud mu bude stačit Brusel a nebude mít ambice kandidovat do Sněmovny, budou to muset Motoristé nějak vhodně marketingově uchopit. Na druhou stranu, i Konečná ukazuje, že jde dělat domácí politiku z Bruselu. U Turka si ale nejsem jistý, zda k tomu má dovednosti, kompetence a hlavně zájem,“ uvažuje Lysek.
A pak je tu ještě jedna podstatná okolnost. „Jsem také zvědavý, jestli tady bude zájem Ruska a Číny investovat do České republiky skrze dezinformační kampaň, jako se tomu děje na Slovensku nebo v nedávných prezidentských volbách v Rumunsku. A také: zda kontakty lidí okolo Václava Klause sahají až takto daleko.“
Podle Lyska se ale může ukázat, že v České republice TikTok ještě nebude mít příští rok takový dosah jako v jiných zemích. „TikTok u nás zatím není nějak populární aplikace a do volebního věku nám TikTok generace ještě pořádně nedorostla,“ upozorňuje.
Lámat se to ale bude právě příští rok. „Současní studenti prvního ročníku na vysokých školách TikTok příliš nepoužívají. Když se jich na to však ptám, říkají mi, že mladší ročníky ho používají už podstatně více. Navíc platí, že oproti třeba Rumunsku u nás není na TikToku tolik starších lidí,“ uzavírá politolog.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.