Situace, kterou USA nepamatují. Nepovedený syn vystavil Bidena těžkému dilematu

Dlouho očekávané soudní líčení s Hunterem Bidenem, druhorozeným synem úřadujícího prezidenta USA, ohledně nelegálního držení zbraně, přineslo vpravdě „historické“ výsledky.

O „historickém případu“ hovořila například stanice BBC, a to ještě předtím, než došlo na vyřčení verdiktu. 

Výjimečný je v mnoha ohledech: jednak proto, že se týká syna současného prezidenta USA, který byl porotou shledán vinným ve všech bodech obžaloby – hrozí mu až 25 let vězení a zaplacení až 750 tisíc dolarů pokuty. Z Huntera to učinilo první dítě úřadujícího prezidenta USA, které bylo odsouzeno v trestním procesu.

Případ je ale také výjimečný proto, že samotný proces začal jen 4 dny poté, co byl shledán vinným Donald Trump. 

Nejeden volič Republikánské strany si tajně přál, aby Hunter Biden odsouzen byl, protože takový výsledek by přece jen mohl svým způsobem kompenzovat špatnou pověst republikánského kandidáta Donalda Trumpa. 

A jak se zdá, ta přání byla vyslyšena. 

Bidenomika: Jak americký prezident zatloukl další hřebíček do rakve globalizace

Případ nelegálního držení zbraní Hunterem Bidenem se táhne už bezmála šest let. Všechno to začalo 12. října 2018, když si Hunter zakoupil v obchodě se zbraněmi ve městě Wilmington (stát Delaware) revolver Colt Cobra. 

Než tak učinil, musel vyplnit prohlášení (tzv. formulář 4473), ve kterém nakupující mezi jinými potvrzuje, že není závislý na nelegálních drogách. A právě to je jádrem celého případu. 

Uvádět záměrně lživé informace na formuláři 4473 je ve Spojených státech federálním trestným činem – ostatně toto je obsaženo v samotném formuláři, který varuje před důsledky vyplnění falešných informací. 

Skutečnost byla taková, že v době nákupu se Hunter Biden potýkal s problémy se závislostí na užívání kokainu (resp. cracku). Řešil tím psychické problémy, které jej provázely od předčasné smrti jeho bratra Beau Bidena, jenž zemřel na rakovinu mozku v květnu 2015.

Obvinění vůči Hunterovi byla vznesena už v září 2023, přičemž padla obvinění z celkem tří trestných činů: dva za uvedení nepravdivých údajů ve federálním formuláři o střelných zbraních a jeden za protiprávní držení střelné zbraně. 

To, co se u soudu řešilo, bylo, zda v době koupě revolveru byl Hunter na drogách závislý, či nikoli. Hunter od počátku vinu popíral.

Joe Biden má před prezidentskými volbami o starost navíc.

Začátek soudu Hunterovi do jisté míry hrál „do karet“. Obžaloba sice dokázala, že Hunter bral drogy v září a pak znovu v prosinci 2018, tedy před i po zakoupení zbraně. Nadto klíčový svědek celého procesu, Halie Bidenová – bývalá Hunterova přítelkyně a vdova po jeho bratrovi Beauovi – tvrdila, že byla přesvědčená, že Hunter byl závislý na drogách i říjnu. Kdo jiný to mohl vědět lépe? 

Bylo to zcela zásadní prohlášení, které by Huntera činilo vinným. Nicméně tak jednoduché to také nebylo. Halie Bidenová během křížového výslechu byla nucena připustit, že mezi 6. a 22. říjnem Huntera brát drogy neviděla. 

To, že se k nim vrátil, je sice smutné, leč zda to přesvědčilo porotu, zůstalo otázkou. Obhájci Huntera trvali na své základní tezi: v době koupě zbraně se nacházel v procesu rehabilitace, nikoli přetrvávající závislosti.

V pondělí (10. 6.) zahájila porota jednání. Probírala nejen výpovědi svědků, ale také textové zprávy, fotografie, bankovní výběry nebo paměti Huntera. Když v pondělí Hunter odcházel ze soudní místnosti, vypadal uvolněně. 

Na otázku redaktora BBC, jak se cítí, prohlásil s mírným úsměvem: „Myslím, že to dnes dopadlo dobře. Ale uvidíme. Musíme počkat, až se vrátí porota.“ Ta ho nakonec shledala vinným ve všech bodech obžaloby.

Trump má problém, ale Biden ještě větší: Volby rozhodnou lidé, kteří v průzkumech tají své preference

Prezident Joe Biden se k případu dlouho nevyjadřoval. To je sice pochopitelné – nechtěl být obviňován, že vstupuje do vyšetřování a ovlivňuje ho – ale současně to vyvolávalo různé spekulace, jak by se zachoval, kdyby byl jeho syn shledán vinným. 

Tisková mluvčí Bílého domu, Karine Jean-Pierre, se snažila rozptýlit obavy, že prezident mlčí, aby si nechal záměrně „otevřená vrátka“ pro případ, že Hunter soud prohraje.

Pravda je, že už v prosinci 2023 Bidenova mluvčí prohlásila, že prezident „nehodlá udělit svému synovi milost“ – nicméně veřejnost to příliš neuspokojovalo, protože ta slova nepronesl sám prezident. 

„Neudělal by milující otec vše, co je v jeho silách, aby ušetřil svého jediného žijícího syna možného trestu odnětí svobody, který by ho mohl znovu uvrhnout do životu nebezpečné závislosti?,“ spekulovali například Peter Nicholas a Jonathan Allen z NBC News. 

Ostatně Hunter Biden ve svých pamětech psal, že „láska mezi mnou, mým otcem a [starším bratrem] Beauem... je nejhlubší láskou, jakou jsem kdy poznal.“

Debatu „utnul“ Joe Biden až při své návštěvě Francie, během oslav 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. Když byl prezident USA redaktorem stanice ABC dotázán, zda může vyloučit možnost udělení milosti pro Huntera, Biden explicitně řekl „ano“. A k tomu dodal, že přijme rozhodnutí soudu takové, jaké bude a nebude využívat svého práva.

Pokud Joe Biden dodrží své slovo a neudělí svému synovi milost – upřímně, před prezidentskými volbami mu nic jiného nezbývá – nutně to ještě neznamená, že Hunter Biden půjde do vězení, aby si odseděl plných 25 let trestu.

Stanice BBC citovala několik právních expertů a například profesor Stevenson se domnívá, že existuje šance 50 na 50, že odsouzený půjde do vězení, přičemž očekává, že Hunter dostane něco ke 20 měsícům.

Výši rozsudku se dozvíme během několika týdnů. A během této doby Hunter nebude pobývat ve vazbě.

„Ztracené děti“ Reaganovy Ameriky: Jiný pohled na mladou generaci v „časech velkého optimismu“

Chtějí zavést komunismus a zbožňují Putina i Trumpa. V USA sílí bizarní konspirační hnutí

Gerontokracie made in USA: Čeká se vzpoura mladých, ale proti je demografie

sinfin.digital