Hoďte na ně síť! Jsme krok od diktatury? Anebo od blázince…

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vládu už nelze brát vážně. Napřed hrála zlou a nařizovala prezidentovi domácí vězení. Dle jejího „kreativního“ čtení ústavy totiž potřebuje k reprezentaci země v zahraničí její souhlas. Když se ta šílenecká konstrukce zbortila po nárazu do zdi Ústavního soudu, koaliční politici se s tím neumějí smířit a blábolí čím dál větší nesmysly. Co je ještě napadne?

Mezi mnoha falešnými a hloupými argumenty kabinet tvrdí něco, co se zdá mít racionální základ. Kompetence v zahraniční politice jsou sdílené a prezident potřebuje pro případná rozhodnutí, jimiž Česko v zahraničí k něčemu zavazuje, kontrasignaci premiéra. Jenže v Černínském paláci a následně i ve Strakově akademii si to vykládají svérázně, takže jim z toho zase vylezla úplná blbost – jako by snad kabinet byl hlavě státu kurátorem…

Několik měsíců nás koalice a její propagandisté zásobovali nabubřelou tezí, že ústavou pregnantně definovaná pravomoc hlavy státu zastupovat zemi navenek platí jen tehdy, když k tomu dá svolení vláda.

Jinými slovy, má ji pouze na papíře, protože když se premiér a ministři rozhodnou, že ho někam nepustí, tak prostě nejede. Jak to mysleli? Jako že nařízení kabinetu stojí nad konstitucí? Chápu, že to napadlo Macinku, ale proč se s tím ztotožnil Babiš?

Další procesní faul kvůli prezidentovi. Píská ještě Ústavní soud rovinu?

Ke státnímu převratu snadno a rychle

Starý lišák ve vleku puberťáka? Teď už je to jedno. Vrcholnou odpovědnost nese předseda vlády. A kdybychom vzali její logiku vážně, mohla by klidně zavést diktaturu. Spolupodpis totiž vyžaduje i prezidentovo rozhodnutí o vyhlášení voleb. Co když se kabinet rozhodne, že ani v tomto bodě nebude článek 63 Ústavy České republiky respektovat? Pak by zůstala u moci pořád, protože bez ustavení nové Sněmovny nemusí podávat demisi.

Absurdní? O nic víc než bláboly, že hlava státu je bezprávná nula, nesvéprávná loutka, která smí dělat jen to, co jí povolí vláda. Pokus o puč by samozřejmě narazil na ústavní čl. 16 a 17, které definují volební období jako čtyřleté s tím, že lhůta, do které se musí hlasovat, končí dnem jeho uplynutí. S tím by si však motoristické právní kapacity Macinka s Turkem jistě dokázaly poradit, ne?

Ukřivděný vládce je převelice nebezpečný

Byť tato eventualita sotva nastane, nejde o nic víc než extrapolaci uvažování, jež je této koalici zjevně vlastní. Stejně jako Miloši Zemanovi, který se coby prezident vážně zabýval myšlenkou, že o jmenování a odvolávání členů vlády rozhoduje suverénně on a Sněmovnu nepotřebuje. Nakonec ji i realizoval…

Slova mají důsledky a neměli bychom proto mlčky přecházet, když koaliční politici útočí na prezidenta a zpochybňují Ústavní soud, či vůbec dělbu moci.

Pane premiére, prohrál jste… Poučíte se, nebo chcete do dějin vstoupit jako předseda vlády zloby, lumpáren a trapnosti?

Dosavadní reakce představitelů vládní většiny svědčí o malosti, nedospělosti, pomstychtivosti a touze po revanši. S touto lekcí se jen tak nesmíří, což je převelice nebezpečné, protože pro demokracii sotva existuje větší hrozba, než mocní lidé trpící pocitem křivdy.

Někteří si myslí, že lze situaci vyřešit trestními oznámeními. To ale není dobrý nápad. I proto, že kdyby snad opravdu soudy shledaly některé výroky trestnými, nemělo by to žádný dopad.

Autoritáři nás mají za „smějící se bestie“

Přísně vzato, vládnout lze nakonec i z vězení a ani odsouzený se nemusí vzdát postu v kabinetu. Mám lepší nápad. Když se dále někteří jeho členové budou chovat jako šílenci, mohlo by to skončit omezením jejich svéprávnosti. A tohle už je právní důvod ke ztrátě mandátu. Jistěže to říkám v nadsázce, stejně jako s tím převratem. Ale lze tuto vládu vůbec brát vážně? Vyvádí věci, které jsou vysoko nad prahem bolesti. Dělat si z ní legraci uvolní atmosféru.

Podle Reinharda Heydricha jsme my Češi „smějící se bestie“. Možná to už před ním řekli Joseph Goebbels, či K. H. Frank. Ale na tom nezáleží. Podstatné je, že náš smysl pro humor strašně štve všechny autoritáře, ať cizí, či vlastní.

Jinde by možná už takovou vládu nabrali na vidle. My si dáme pivo a bavíme se vtipy na její účet. Čili tuto glosu končím zvoláním: „Hoďte na ně síť!“

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy, ať vám neunikne další díl vládní grotesky. Díky.

sinfin.digital