Pane premiére, prohrál jste… Poučíte se, nebo chcete do dějin vstoupit jako předseda vlády zloby, lumpáren a trapnosti?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Kabinet se otřásl! Utrpěl drtivou porážku u Ústavního soudu. Ten sice ještě definitivně nerozhodl o kompetenční žalobě, kterou na něj podala hlava státu, ale nařídil mu zajistit její účast na summitu NATO, kam ji nechtěl pustit. Pane premiére, stálo vám to za to? A vůbec: nechcete opustit vládní politiku zloby, lumpáren a trapnosti?

Vedete občanskou válku proti všem

Válčíte s hlavou státu. Válčíte s veřejnoprávními novináři. Válčíte se státními úředníky. Válčíte s neziskovými organizacemi. Vedete studenou občanskou válku napříč českou společností, již trháte na kusy. Takovou vládu jsme tu ještě neměli… Pane premiére, jak chcete doručit cokoli pozitivního, když zatím jen všude možně hledáte nepřátele?

Nyní jste prohrál v boji, který jste vůbec neměl vést, protože jste v něm nemohl vůbec nic získat, ale mohl hodně ztratit. Došlo na to druhé. Ale hradní fronta není zdaleka jediná, kudy jste se vydal na válečnou stezku.

Nenávist, zlá vůle, pomstychtivost… to nejsou dobré vlastnosti pro nositele demokratické moci. A ani vám to nemůže vyjít, Česko není Maďarsko a nelze ho „orbánizovat“. Či „babišizovat“? Když říkám, že něco takového nepamatujeme, tak tím nemyslím jen například časy opoziční smlouvy, ale i vaše dva kabinety z let 2017 - 2021. Tenkrát jste nesáhl na Českou televizi a Český rozhlas, na nezávislost úřadů, razil jste jasně prozápadní politiku.

Váš předchozí kabinet byl lepší

Tehdy jste se nesnažil štěpit společnost a štvát lidi proti sobě. Nebo rozhodně ne v té míře, jako dnes. Vaše napadání politických protivníků je pověstné. Ale vynechával jste z tohoto boje občany. Dnes ženete celý národ na barikády, ať už na vaši stranu či na tu opoziční. Těžíte z rozdělování a ukazování prstem na domnělé vnitřní nepřátele.

Šest měsíců jsme od vaší koalice zásobováni neustálým tokem útoků na jednotlivce, nebo skupiny obyvatel či profesí, pohoršujících projevů a snah o ponižování druhých. Počítaje v to i prezidenta. Tady ale narazila kosa na kámen…

Největší chyba kariéry? Babiš se chytil do Macinkovy pasti a riskuje drtivou prohru

Celých půl roku není ve veřejné diskusi prostor pro nic jiného, než pro vaší vládou vyvolávané skandály a aféry. Slibovali jste „pragmatismus místo ideologie“. Ale tohle poštěkávání a cenění zubů je všechno možné jen ne realistické.

Možná jste schopni aktivizovat své voliče proti byrokratům, novinářům, aktivistům. V nejlepším případě ovšem dosáhnete plichty, protože úplně stejně vybudíte příznivce opozice. A co se týká prezidenta, odešel byste poražen i bez kompetenční žaloby. Na hlavu státu se v Česku nesahá.

Udělal jste chybu: na prezidenta se nesahá

Dokonce i Miloš Zeman, který jednal s politiky brutálně, manipuloval jimi a uzurpoval si daleko více moci, než mu dávala ústava, požíval od oponentů při vší jejich kritičnosti elementárního respektu a úcty (přinejmenším od těch důležitých). Každý totiž ví, že válku s Hradem nevyhraje. Tím spíše, když na něm sedí státník, který nemá žádnou ze zmiňovaných chyb svého předchůdce, jedná důstojně, uvážlivě a nevrací vám rány.

Postavení a neformální vliv prezidenta v české společnosti jsou výjimečné. Zastává pozici někde mezi tatíčkem a monarchou. Dokonce i tehdy, když není nic moc… A tento co do státnického umu a vystupování převyšuje všechny členy vaší koalice o několik hlav. Včetně vás.

Příští vláda je poslední šancí, pak Česko narazí do zdi. Jan Grolich odkrývá plány nových lidovců

Petr Pavel svým neokázalým způsobem aspiruje na roli upomínající na Václava Havla. V těžkých chvílích, kdy je politika doslova „nadranc“, obracejí lidé své zraky směrem k Hradu. Náš první prezident se stal nadmíru důležitým a oblíbeným v dobách opoziční smlouvy, kdy Češi cítili rostoucí tlak ze strany moci, která se rozpínala přese všechny meze a utlačovala občanskou společnost. Nyní je to podobné, ovšem dokonce ještě řádově horší.

Nemáte nic než kampaň „antipavel“

I tenkrát vypukla vzpoura v České televizi, která bojovala za svobodu slova. Ovšem vy jste na veřejnoprávní média zaútočili mnohem, mnohem tvrději… Když prezident podpoří jejich nezávislost, ztratíte další body. I proto že on představuje řád, rozum a službu občanům, zatímco vy chaos, iracionální vášně a pokus o únos státu. Vše ještě zhoršuje váš vlastní střet zájmů a podezření, že na něj doplatí daňoví poplatníci.

Kvůli tomu poslednímu jste zřejmě tak shovívavý k řádění menších koaličních partnerů, jimž odpustíte prakticky vše a sám se tak jevíte slabým, mnohem slabším než v dobách vaší předchozí vlády, která byla menšinová, nicméně jste tehdy držel opratě pevně ve svých rukách. Nyní sledujeme řetěz menších, větších a katastrofálních destrukcí, kdy se můžeme dohadovat, nakolik vám škodí a nakolik vyhovují, protože za ně skrýváte jiné problémy…

Ať už vás k této ostudné porážce dotlačili Motoristé, nebo jste po této cestě zmaru nadšeně vykročil z vlastní vůle, udělal jste fatální chybu. A proč vlastně? Stojí vám Petr Macinka a Filip Turek za to? Nebo mají pravdu ti, kteří tvrdí, že to vy sám chcete sesadit Petra Pavla? V každém případě, ona špinavá, nechutná a masivní kampaň „antipavel“, vám štěstí nepřinese a teď už snad ani nestojí za to představovat vlastního protikandidáta.

Báli se vás, ale teď se vám budou smát

Kvůli zcela zbytečné agresi proti prezidentovi jste nyní utrpěl nejtvrdší porážku vaší politické kariéry. Horší než prohrané volby, horší než trestní stíhání, horší než střet zájmů. Protože se ukázalo, že veškerá vaše moc se rozplynula v prach. Prezident, kterého jste vy a vaši parťáci chtěli ponížit, zadupat do země a vyválet v blátě, slaví nad vámi triumf. Možná to ve vaší koalici vybudí ještě více vzteku, ale to není dobrý rádce.

Ještě netušíme, jakými všemi způsoby na vás dopadne rozhodnutí ústavních soudců. Ale jasné jsou dvě věci: vaše koalice má fakticky nulovou šanci dostat Petra Pavla z Hradu, a pokud nechcete sám utrpět zničující debakl ve sněmovních volbách, je ve vašem zájmu „změnit hru“. Otázka je, jestli to půjde. Dosud se vás soupeři báli. Teď se vám budou smát - a pro politika není nic horšího.

Určitě ale neztratíte, když to pro změnu zkusíte s pozitivním přístupem. Nenávisti, zlé vůle a pomstychtivosti bylo za těch šest měsíců od vás až až. Vyneslo vám to pověst nejtrapnější vlády v historii a krutou porážku od muže, o němž jste vy a vaši najatí propagandisté šířili zlomyslnou a lživou zvěst, že je úplná nula. Karma je zdarma…

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

sinfin.digital