„Téměř s jistotou se dá říct, že někteří ze čtyř a půl tisíce paralympioniků na právě probíhajících hrách v Paříži současně se soutěžním zápolením bojují i s infekcí močového měchýře,“ říká Miroslav Svoboda, lékař a vynálezce nového katetru Riocath. Právě jeho vynález by měl podle jeho slov zaručit, aby se handicapovaní sportovci těchto infekcí na příštích hrách zbavili.
Riziku infekce jsou podle Svobody kvůli omezené funkčnosti močového měchýře vystaveni především sportovci s poraněním míchy. Podle průzkumu z londýnských her v roce 2012 paralympionici na vozíčku, kteří si katetr zaváděli přibližně pětkrát až šestkrát denně, bojovali s infekcí průměrně několikrát do roka. Sportovci z rozvinutých zemí se s ní potýkali průměrně 1,6krát, ti z nerozvinutých ještě více než dvakrát tolik.
„Ovšem ani sebelepší používání cévky však infekci nezabrání, jelikož všechny dostupné typy katetrů při zasouvání postrkují bakterie přítomné v trubici směrem do měchýře. Některé méně, jiné více,“ upozorňuje Miroslav Svoboda.
Právě jeho vynález by měl riziko infekcí při zavádění katetru eliminovat – katetr Riocath se do močového měchýře nezasouvá. „Postupně se převrací naruby, podobně jako to můžeme vidět třeba na zrakovém orgánu šneka zahradního,“ vysvětluje vynálezce principu Riocath Miroslav Svoboda.
Katetr už v současnosti pomáhá ve vybraných českých nemocnicích, navíc společnost na začátek října plánuje spuštění robotizované kompletační linky, která bude zásadním krokem k rozšíření principu Riocath.
Podle Svobody je pravděpodobné, že český vynález bude nejspíš standardní součástí velké části zavazadel mířících v roce 2026 na italské zimní hry a o dva roky později na letní klání v Los Angeles. „Pařížská paralympiáda je pravděpodobně tou poslední, která se uskuteční bez jeho přítomnosti,“ věří výrobce.