Rudá záře nad Salcburkem. Nejbohatší rakouské město dobyli komunisté

Jako politické zemětřesení označují rakouská média výsledek voleb v nejbohatším rakouském městě Salcburku. V rodišti skladatele Mozarta, které navštěvují miliony turistů z celého světa a v němž žije řada bohatých lidí, zvítězili s drtivou převahou sociální demokraté a komunisté, přičemž právě enormní nástup komunistů překonal všechna očekávání. Navíc se v Salcburku stejně v Grazu může stát komunista dokonce starostou. Co je důvodem úspěšné komunistické expanze? Nic jiného než byty, byty a zase byty a výše jejich pronájmů.

To, že Rakouská komunistická strana (KPÖ) může v komunálních volbách překvapit dobrým výsledkem, bylo patrné už z předvolebních průzkumů. Ovšem konečný výsledek vyrazil všem dech.

Komunisté, kteří se v minulých volbách do městského zastupitelstva museli spokojit s necelými 3 % hlasů, letos poskočili o více než 20 procentních bodů (!) a ziskem 23,1 % hlasů se dostali na druhé místo za sociální demokraty. Dosud vládnoucí lidovci se propadli až na třetí místo (20,8 %).

O enormním nárůstu voličské podpory KPÖ se v některých rakouských médiích píše jako o šoku, politickém zemětřesení či největším volebním zvratu v Salcburku od druhé světové války. 

Je třeba připomenout, že Salcburk se 155 000 obyvateli patří k turisticky nejatraktivnějším aglomeracím v Evropě. A právě příjmy z cestovního ruchu dělají ze Salcburku také jedno z nejbohatších rakouských měst. A právě v tomto městě drtivě zvítězila levice, z poloviny tvořená komunisty. Jak se to stalo?

„Salcburk je možná nejbohatší město v Rakousku, to ale také znamená, že většina obyvatel Salcburku, kteří nejsou tak bohatí, čelí extrémně vysokým nájmům. KPÖ se soustředila výhradně na toto téma,“ řekl INFO.CZ rakouský novinář Manfred Maurer. 

Jak už jsme na INFO.CZ psali dříve, komunisté právě v otázce bydlení našli „díru na trhu“. Zcela se oprostili od ideologických frází marxismu leninismu a v předvolebních kampaních se stylizují výhradně do role obhájců těch, kteří mají potíže platit levné nájmy nebo hypotéky. Prosazují zákony, nařizující „stropy nájemného“, výstavbu levných komunálních bytů a další opatření, související se snahou zlepšit dostupnost bydlení.

Velká bytová socialistická revoluce. Rakouští komunisté našli náhražku za „dělnickou třídu“

Aby dokázali, že „nekáží vodu a přitom pijí víno“, ponechávají si komunální politici za KPÖ v Rakousku ze svých politických platů maximálně 2500 eur čistého. Zbytek doslova rozdávají chudým, většinu právě na podporu bydlení. Už v roce 2021 s tímto programem zvítězili komunisté v rakouském Grazu a jejich kandidátka Elke Kharová se stala první komunistickou starostkou v historii

Nyní ji má šanci napodobit i Kay-Michael Dankl, mladý komunista, který vedl do voleb KPÖ v Salcburku. Ve městě totiž voliči volí kromě stran i přímo primátora. A Dankl se s přehledem dostal do druhého kola této volby, v němž se o křeslo starosty utká 24. března se sociálním demokratem. „Je dost možné, že Dankl díky svému charismatu a popularitě zvítězí,“ potvrzuje novinář Maurer.

Rakouští komunisté při své současné expanzi pochopitelně čelí i otázkám na svou minulost, příklon k totalitním režimům a obecně ideologii, které na celém světě padly za oběť miliony životů. Michaela Dankla ale údajně toto srovnávání netrápí.

„Bez ohledu na to, zda tomu říkám komunismus, socialismus nebo obecné blaho, jde nám o otázku základních potřeb každodenního života. Bydlení, teplo, světlo, zdraví a veřejná doprava nesmí být ponechány zájmům trhu a zisku,“ řekl Dankl v nedávném rozhovoru.

Za svůj vzor považuje starostku Grazu (Štýrského Hradce) Elke Kahrovou a plně se ztotožňuje i s nepsanou povinností rakouských komunistů odevzdávat většinu svého politického platu na charitu. „Vysoké platy vedou pouze k tomu, že jsou politici odtrženi od života,“ míní Dankl.

Lídr salcburských komunistů Kay-Michael Dankl přijímá gratulace po historicky nejlepším výsledku v komunálních volbách.

Od svých českých kolegů se rakouští komunisté liší prakticky ve všem, v jejich programech by se našlo jen velmi málo společných bodů. Dankl jednoznačně odsoudil ruskou invazi na Ukrajině a nijak se nevymezuje vůči EU, evropské integraci ani migraci. Česká KSČM s předsedkyní Kateřinou Konečnou má svým programem i rétorikou svého vedení paradoxně mnohem blíže k rakouské radikální ultrapravici než ke své rakouské komunistické jmenovkyni.

Masakr Fialovy vlády a nová hrozba: Bude po příštích volbách Babiš vládnout sám?

Jak nás byrokrati alibismem připravují o miliardy. Konkrétní příběh se jmény a adresami

Superúterý jako začátek konce? Drtivé vítězství v primárkách přináší Trumpovi víc starostí než výhod

sinfin.digital