Světovou starostkou roku se stala rakouská komunistka. O svůj plat se dělí s chudými

Princip „rozděl a panuj“, v jehož rámci všichni rakouští komunisté v politických funkcích odevzdávají většinu svého platu chudým, začíná mít celosvětový věhlas. Starostka Štýrského Hradce (Graz) za Rakouskou komunistickou stranu (KPÖ) Elke Kahrová zvítězila v anketě o „světového starostu roku“, kterou uspořádala nadace The City Mayors Foundation se sídlem v Londýně. Vítězství komunistky Kahrové porota zdůvodnila jejím osobním přístupem k řešení problémů voličů a také tím, že se o svůj plat dělí s chudými a potřebnými.

Kahrová v konkurenci 24 nominovaných finalistů porazila mimo jiné starostu ukrajinského Kyjeva Vitalije Klička.

Porota v pondělním prohlášení ocenila především její „osobní a nesobecký závazek vůči městu a jeho občanům“. 

Na stránkách nadace jsou zveřejněné některé výroky obyvatel Štýrského Hradce, chválící styl politiky komunistické starostky. „Můžete ji zastihnout osobně, obrátit se se svými obavami přímo na ni a najít v její osobě vděčného a respektujícího partnera pro rozhovor,“ stojí mimo jiné ve zdůvodnění vítězství rakouské komunistky.

Starostka Elke Kahrová je ve svém městě oblíbená.

To, co ale pravděpodobně rozhodlo o vítězství Kahrové, je dlouholetý „zvyk“ rakouských komunistů, o kterém INFO.CZ už několikrát psalo. 

Ti rakouští komunisté, kteří se dostanou do placených politických funkcí (starosta, městský či zemský radní atd.), si už celé roky ponechávají maximálně 2 500 eur čistého, zbytek rozdají chudým a potřebným.

Toto pravidlo zavedl jako první v Rakousku populární lékař a komunista Ernest Kaltenegger, který rakouskou KPÖ dovedl do štýrského zemského zastupitelstva a byl jedním z vůbec nejpopulárnějších politiků v této spolkové zemi. 

Podobnou metodu rozdávaní peněz „rozdej a panuj“ dnes praktikují všichni rakouští komunisté. A některým z nich přináší až překvapivě mnoho voličů.

Místo Marxe „charita“. Co stojí za překvapivým úspěchem rakouských komunistů a proč si o tom ti čeští můžou nechat zdát?

Chudí komunisté

V roce 2021 zvítězila KPÖ v městských volbách ve Štýrském Hradci a Kahrová se stala první komunistickou starostkou. 

Nyní mají komunisté velkou šanci získat v nadcházejících volbách křeslo starosty i v bohatém Salcburku. Také lídr místní komunistické kandidátky Kay-Michael Dankl rozdává peníze.

A jak je vidět na vítězství jeho kolegyně Kahrové v soutěži o „světového starostu roku 2023“, politiky komunistů si všímají i v zahraničí. 

„Vaše rozhodnutí sdílet velkou část svého platu s lidmi v nouzi vzbudilo obdiv po celém světě,“ píše se na stránkách londýnské nadace.

Kahrová si ze svého platu starostky ve výši 8300 eur čistého měsíčně ponechává pouze 2 100 eur. To je tedy dokonce méně, než stanoví nepsané pravidlo rakouských komunistů, omezující příjem členů strany z politických funkcí na 2500 eur.

Vzhledem k tomu, že Kahrová je v politice už od roku 2005 (zpočátku jako městská radní pro bytovou politiku), vybralo se z jejího platu do „fondu pomoci“ chudým a potřebným už přes milion eur (24 milionů korun). 

„Byla bych extrémně bohatá,“ komentovala nedávno starostka Štýrského Hradce možnost, že by si celý svůj politický plat ponechávala a nic nerozdávala.

Křesťan, nebo komunista?

Neotřelá metoda, kterou rakouští komunisté získávají voliče, začíná budit celosvětový ohlas, ale nabízí i několik otázek k zamyšlení. 

Především jde o to, zda „charita“ ze strany komunistů je i zárukou toho, že z nich po zvolení budou dobří politici. A to není zdaleka jisté. Štýrský Hradec, jak se ukázalo po roce vlády KPÖ, se například stále potýká s dluhy, městu dokonce hrozila insolvence. Psal jsem o tom na INFO.CZ už dříve.

Nezdá se ale, že by to Kahrové u voličů nějak zvlášť ublížilo. Její popularita je trvale na vysoké úrovni.

Druhou otázkou také zůstává, jak politiku rakouských komunistů vlastně charakterizovat. Pokud by se rakouská KPÖ držela ideologického základu na bázi marxismu-leninismu, který (třeba v českých poměrech) tvrdě potlačoval náboženství i různé formy křesťanské pomoci, asi by se musela chovat jinak.

Místo toho ale rakouští komunisté z velké části opustili své ideologické a historické kořeny a začali se chovat (s nadsázkou řečeno) skutečně jako křesťané. Vedle rozdávání platů dali na první místo svých volebních programů i pomoc chudším lidem k získání dostupného bydlení.

Důkazem jakéhosi obratu komunistické ideologie ke křesťanským zásadám (v rakouském případě) je mimo jiné fakt, že bývalého dlouholetého předsedu rakouských komunistů (KPÖ) Waltera Baiera přijal před 14 dny ve Vatikánu papež František.

Jedna věc je každopádně jistá. Když zástupci české KSČM gratulovali před třemi roky svým rakouským „soudruhům“ k vítězství ve volbách ve Štýrském Hradci, gratulovali úplně jiným komunistům, než jsou oni sami. 

Stanjura líčí past na populisty, chytit se do ní může česká ekonomika

Otčím znásilnil nejen tělo. Zákony v Česku jsou nedostatečné, jinde by mu to neprošlo

Lenka Zlámalová: Přes kašmírovou kozu k ekonomice s vysokou přidanou hodnotou

sinfin.digital