KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | O neuvěřitelných 10 % ročně roste v posledních letech na celém světě spotřeba botoxu. Snaha lidí o mladistvý vzhled už ale začíná podle odborníků ohrožovat kvalitu běžné lékařské péče.
Zatímco nemocniční či ambulantní lékaři po celém světě stávkují nebo hrozí stávkou kvůli tomu, že jsou přetížení a nedostatečně ohodnocení, takzvaná estetická medicína takové starosti nemá. Podle posledních analýz ochota lidí utrácet vlastní peníze za různé zkrášlovací a omlazovací procedury prudce roste a bude i nadále růst. Svědčí o tom mimo jiné i rapidně rostoucí spotřeba botoxu.
Jen s mírnou nadsázkou se tak nabízí otázka, zda touha vypadat mladě se už nezačíná dostávat do střetu s touhou být zdravý. Estetická medicína totiž odčerpává stále více lékařů z léčebných oborů a na rozdíl od běžné medicíny nemá problémy s financováním.
Jak napsal už v roce 2022 například německý deník Die Zeit, stále více mladých lékařů odchází v Německu do estetické medicíny, která jim nabízí oproti klasické medicíně dvě základní výhody. Mají více peněz a přitom také více volného času než jejich kolegové v nemocnicích a ambulantních ordinacích. „Raději botoxovat než léčit lidi,“ napsal v titulku Die Zeit.
Odchody z klasické medicíny k té estetické se týkají i středního zdravotního personálu. Kliniky, které nabízejí omlazovací a zkrášlovací procedury, lákají zdravotní sestry z nemocnic na dobré platy a zároveň mnohem lepší pracovní podmínky, než mají v nemocnicích.
Jed jako zlato
O jak velký problém se může do budoucna jednat, svědčí výhled rozvoje estetické medicíny na základě již zmíněné spotřeby botoxu (botulotoxinu), využívaném především na dočasné odstraňování vrásek. Pokud se různé odborné prognózy nemýlí, pak lze botox, zvaný konzervový jed, směle nazvat zlatem 21. století. Tedy alespoň z toho pohledu, jak moc po něm lidé touží a toužit budou.
Podle serveru The Brainy Insights, zabývající se analýzami trhu, dosáhl v roce 2022 globální trh s botoxem částky 6,4 miliard amerických dolarů (150 miliard korun). Roste ale tak rekordním tempem (o 10 % ročně), že do roku 2030 by mohl dosáhnout 15,2 miliardy USD (360 miliard korun).
„Rostoucí zaměření na fyzický vzhled, estetiku a rostoucí potřebu omlazení pleti u žen a mužů jsou významnými prvky, které tlačí na růst příjmů na trhu s botoxem,“ píše The Brainy Insights. Dalším důležitým faktorem tohoto růstu je také stárnutí populace, související přímou úměrou se zvyšujícím se počtem těch, kteří nechtějí vypadat staře. A jsou ochotni za to zaplatit. V některých případech více než za zdraví.
Botox se sice používá ve značné části také v lékařství, například k úlevě od bolesti, zlepšení hybnosti, léčbě svalových křečí, migrén a dalších potíží, růst jeho spotřeby je ale dán především poptávkou po „mládí a kráse“. A to paradoxně nejen u starší populace.
Botox i pro mladé
Celosvětově roste také počet mladších lidí, kteří ošetření botulotoxinem volí jako prevenci proti tvorbě vrásek. Například podle Americké akademie plastické a rekonstrukční chirurgie (AAFPRS) hlásí 72 % plastických chirurgů nárůst počtu pacientů mladších 30 let, kteří vyhledávají kosmetické procedury.
To vše vede k možná důvodným obavám z toho, že estetická medicína začíná konkurovat té klasické. Mnoho lidí totiž odmítá nebo se těžko smiřuje s tím, že by měli svou spoluúčastí více přispívat do veřejného zdravotnictví, zároveň ale investují stále větší částky do úprav svého vzhledu.
A touha po mládí a kráse také odebírá stále větší část lékařů a zdravotnického personálu z nemocnic a ambulancí ve prospěch segmentu kosmetické medicíny. Podle odborníků je takřka jisté, že oba tyto „světy“ se dříve nebo později musí střetnout.