Univerzita Karlova odchází ze sítě X Elona Muska. Kdyby ji zítra koupil George Soros, zůstala by?

GLOSA PAVLA VONDRÁČKA | Naše nejstarší univerzita se zařadila mezi ty spravedlivé a ctnostné, kteří se rozhodli opustit síť X – a dát to nahlas najevo a projevit nesouhlas s chováním majitele Elona Muska. Karlova univerzita má, na rozdíl od některých západních a bohatších univerzit, to štěstí, že neprovozuje vozy značky Tesly, protože obměna vozového parku by byla složitější a dražší.

Kolegium rektorky ve svém vyjádření uvedlo, že Univerzita Karlova „postupně a koordinovaně opouští platformu X, aby na sociálních sítích podporovala svobodu slova, kritické myšlení, svobodnou výměnu informací, názorů, ověřených informací, toleranci a další zásady, které univerzitní společenství vyznává. Z tohoto důvodu přecházíme na platformu Bluesky“.

Těch zásad je na obyčejného člověka nějak moc, ale univerzitní hlavy je určitě vstřebají, přestože asi chápou, že většina z těchto zásad není vlastní žádné sociální síti. Ty totiž už z podstaty nepodporují kritické myšlení, předávání ověřených informací a už vůbec ne toleranci.

Muskovo chování v poslední době je odpudivé, jednání Trumpovy administrativy v mnohém hanebné, což ale nic nemění na tom, že právě Elon Musk na síti X jako první zrušil jakoukoli cenzuru a umožnil svobodné hlásání jakýchkoli názorů. Po vítězství Donalda Trumpa ho pragmaticky následoval i další velký hráč, Mark Zuckerberg, majitel společnosti META, pod kterou spadá Facebook a Instagram – kde zásadová Univerzita Karlova patrně zůstane.

Řekni mi, co sleduješ, a já ti povím, jestli skončíš na psychiatrii: Zákaz sociálních sítí nic neřeší

Tolerantní výměna názorů a prostor pro myšlení je bezesporu nejvyšší hodnotou univerzit. Právě proto ale univerzita nikdy nemůže mluvit jedním hlasem – její přítomnost na sociální síti typu X, která je přímo vystavěna pro ostré bitky, „buranské“ překřikování a argumentační fauly, bylo tedy od samého počátku rozporuplné: za UK promlouval jeden jediný hlas, patrně tiskového mluvčího. Nebo se snad nad každým příspěvkem sešlo kolegium rektorky a moudře jej společně vytvořilo?

Každou univerzitu mají v polemikách dobře a mnohohlasně reprezentovat její akademici, případně studenti (a také to dělají), tedy lidé se jménem a tváří, a nikoliv amorfní kolegium.

Farizejské, směšné a trapné rozhodnutí

Rozhodnutí je to farizejské. Jeho pokrytectví spočívá v mylné představě, že když opustíte jednu síť a přejdete na druhou (Bluesky), vlastněnou bývalými zaměstnanci a majiteli X, kteří udělali tu „chybu“, že ji prodali Elonu Muskovi, zamezíte tím opakování chyby – tedy prodeji podobnému „princi Drsoňovi“, jakým je Musk, nebo dokonce přímo jemu.

Jak by se rektorka Milena Králíčková zachovala, kdyby X od Muska koupil George Soros? Vrátila by se na X? Je to známka slabosti, strachu a odevzdanosti, když naše přední univerzita opouští jedno z hlavních bojišť kulturních a politických válek (které tak často a ráda zahajuje) a stěhuje se tam, kde se shromažďuje jen jedna strana.

Celé rozhodnutí kolegia rektorky je směšné až trapné. Pokud by se totiž Univerzita Karlova stáhla nejen z X, ale i z ostatních sociálních sítí, případně tam pouze propagovala praktické výhody svého studia, a pokud by ji ostatní vzdělávací instituce následovaly, byl by to ten nejlepší výsledek odvratu od zlopověstného Elona Muska.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Mimořádné odměny pro vedení UK vyvolaly pobouření: Problém není jejich výše, ale existence

Morální dilema vlastníků vozů Tesla: Muskovy kejkle na Trumpově dvoře otevírají kudly v kapsách

Kde se vzala úzkostná generace? Nemohou za to jen sítě, nelžeme si do kapsy

sinfin.digital