Zemřel Karel Schwarzenberg, velikán české moderní politiky

Karel Schwarzenberg, velká osobnost moderní české politiky, v noci na neděli zemřel. Oznámil to Miroslav Kalousek. V posledních dnech byl Schwarzenberg kvůli svému zdravotnímu stavu hospitalizován ve Vídni. 

Dvojnásobný ministr zahraničních věcí, spoluzakladatel TOP09, vicepremiér Nečasovy vlády nebo kancléř prezidenta Václava Havla. Karel Schwarzenberg byl velikánem české moderní politiky a výrazně v posledních dekádách ovlivnil její směřování. 

V posledních měsících Schwarzenberga trápily zdravotní problémy. „Ledviny, srdce, ostatní ‚blbiny‘,“ uvedl kníže pro Blesk Zprávy před několika dny na otázku, co jej aktuálně trápí. Během tohoto týdne jej lékaři převezli do vídeňské nemocnice, kde v noci na neděli, v rodinném kruhu, Schwarzenberg odešel. 

„Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder,“ uvedl na sociální síti X jeho někdejší spolustraník Miroslav Kalousek. „Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal.“ 

V průběhu neděle rodině kondolovali nejen politici, ale celá veřejnost. „Je mi nesmírně líto, že nás opustil. Zanechal nám však odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová, v sobotu znovuzvolená předsedkyně strany TOP09, kterou Schwarzenberg v roce 2009 založil. „Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život. Odpočívejte v pokoji, Karle!“ 

Premiér Petr Fiala připomněl i Schwarzenbergovu předlistopadovou činnost. „Vážil jsem si ho mimo jiné za to, jak v době totality pomáhal českému disentu, a že se po roce 1989 rozhodl nezištně sloužit naší zemi v řadě funkcí. Bylo mi ctí s ním zasedat ve vládě,“ uvedl český premiér. 

Fiala dodal, že Schwarzenberg byl významnou osobností českého exilu a české politiky posledních desetiletí a pomáhal Česku získávat respekt a dobré jméno v zahraničí. „Jeho rozhled, zkušenosti a noblesa nám budou velmi chybět,“ doplnil předseda ODS. 

sinfin.digital