Nálada v severním Polsku nahrává snahám o znovuzavedení linky 666 do „Pekla”

Adam Maršál

Na jaře Poláci zrušili linku 666 na poloostrov Hel. Spojení „čísla šelmy“ a destinace s názvem podobným anglickému výrazu pro peklo bylo trnem v oku části konzervativní veřejnosti, která si vymohla její přečíslování na 669. Jak velká je šance, že se spolu se změnami po posledních volbách vrátí oblíbená turistická atrakce?

Vláda Občanské koalice, Třetí cesty a Levice pod vedením Donalda Tuska minulý týden vyměnila vedení televize TVP, rozhlasu a tiskové agentury PAP, kam strana Právo a spravedlnost (PiS) v roce 2016 dosadila členy své vlastní strany, a tím zakonzervovala svůj vliv ve veřejnoprávních médiích. Polská vláda si od této výměny slibuje návrat k nezávislým a veřejnoprávním médiím.

Na vlně změn se mohou svézt i další témata. Bude jím i obnova kontroverzní, ale jinak velmi oblíbené autobusové linky 666 z Gdaňsku na poloostrov Hel, kterou provozovatel, dopravní společnost PKS Gdynia zrušila letos v červnu pod tlakem konzervativních katolíků? Ty už dlouho provokovalo trochu prvoplánové, ale mezi turisty oblíbené spojení čísla 666, které Bible považuje za číslo šelmy neboli Antikrista, a názvu poloostrova, který evokuje anglický výraz hell, tedy peklo. Kdo by při návštěvě severopolského Gdaňsku odolal výletu linkou 666 do pekla?

Linka 666 do Helu v severním Polsku byla podobnou atrakcí jako například hornorakouská vesnice Fucking nebo pro české turisty estonské přístavní město Kunda. Fotky z těchto destinací byly atraktivní potravou pro sociální sítě, což samozřejmě některé z usedlejších obyvatel znepokojovalo – v Rakousku třeba do té míry, že v roce 2020 prosadili změnu dvojsmyslného názvu na neškodný, ale také velmi nudný Fugging, kam od té doby přirozeně nepáchne ani noha, protože je to prostě fugging nuda.

Rakouská obec Fucking před svým přejmenování na Fugging, k němuž došlo v roce 2020.

Hel je poloostrov v Baltském moři, jehož tvar připomíná kosu. Podle některých pramenů název vznikl z nizozemského výrazu Heel, což je pata, ale vyloučené není ani to, že skutečně odkazoval na peklo kvůli svému chladnému podnebí. Na druhou stranu v létě je poloostrov vyhledávaný návštěvníky, kteří se sem jezdí koupat na písečné pláže nebo obdivovat opevnění z druhé světové.

Ke zřízení linky 666 na Hel nevedla ani tak senzacechtivost jako spíš strohá úřednická logika, protože označení spoje z roku 2006 vycházelo z číselné řady vyhrazené pro všechny autobusové linky v okrese Puck. Zatímco každodenní linky ve školním roce nesly čísla od 650 do 664, na ty sezónní vyšly čísla od 665 do 669 včetně linky 666 na Hel.

Jenže pro část polské společnosti to bylo moc. Polský pravicově-katolický list Fonda.pl uvedl, že za tím, co vypadá jako nevinný vtip, se skrývá zlomyslná, až ďábelská inspirace. „Prezentovat skutečnost věčného zatracení jakkoliv vtipně je čirá hloupost. Peklo je místo krajního zoufalství a bolesti, kam jsou posílány nešťastné duše lidí odmítající Boží lásku. Této skutečnosti se můžete jen smát, pokud jednoduše nechápete, o co jde,“ konstatuje ve článku, který končí výzvou provozovateli ke změně čísla linky. 

„Pokud se tak nestane, požádáme příslušné orgány polského státu, aby zasáhly. Autobusová linka 666 jezdící do Helu, stručně a jasně řečeno, poškozuje křesťanský řád polského státu a jeho základy, a tedy – blaho nás všech,“ stálo v prohlášení listu.

Autobusová linka 666 na Hel byla pod tlakem konzervativní části polské veřejnosti přečíslována na 669.

Po sílícím nátlaku provozovatel linku skutečně přečísloval na 669, což se ale zase nelíbilo jiným. Deník Troimiasto.pl, jehož název odkazuje na trojměstí Gdaňsk, Gdyně a Sopoty s populací jeden a půl milionu obyvatel, uspořádal průzkum, ze kterého vyplynulo, že 81 % respondentů dává přednost číslu 666, protože to byla turistická atrakce. Jako urážku číslo 666 vnímalo jen 5 % lidí. Čtrnáct procent pak uvedlo, že je jim číslo jedno, hlavně když autobus jezdí načas.

Je tedy šance, že se vrátí linka 666 do Helu? „Jsme šokováni tím, kolik příznivců starého číslování se na nás obrací,“ uvedl mluvčí dopravní společnosti PKS Gdynia Marcin Szwaczyk v prohlášení pro list Troimisto. Návrat ke třem šestkám v roce 2023 vyloučil už jen kvůli propagačním materiálům a vizuálům. Co však přinese rok příští? To se teprve uvidí.

Princezna s rudou hvězdou na čele a imperialistické půlnoční království. Ideologický náboj pohádek z 50. let by se dal krájet

Tradice, nebo kýč? Koukněte, jak se v Brooklynu každoročně soutěží o nejbohatší vánoční výzdobu

Box za první Československé republiky, to byl velký sport, sláva a peníze, ale také tvrdý život i těch největších hvězd, říká Dalibor Vácha

sinfin.digital